0

Offshore,Marine / صنایع بالادستی (مخازن، اکتشاف، حفاری، تولید، صنایع آفشور و دریایی)

چاه آزمایی در مخازن نفت و گاز

مرداد ۲۲, ۱۳۹۶ ۸:۳۷ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

به محض حفر یک چاه در درون مخزن و آغاز استخراج سیال درون آن، تغییراتی در پارامتر‌های مخزنی مانند فشار، حجم سیال درون مخزن، گرانروی سیال و… ایجاد می‌شود. تغییر پارامتر‌های مخزن باعث تغییر رفتار مخزن مانند چگونگی فاز‌های سیال(مایع و گاز) درون مخزن، در نتیجه چگونگی فازهای سیال استخراج شده، میزان دبی و… می‌شود.
بنابراین با گذشت زمان و ادامه‌ی برداشت از مخزن، رفتار مخزن تغییر می‌کند. در واقع پارامترهای مخزن به نوعی تابع زمان هستند. عملیات چاه آزمایی (Well Testing) تجزیه و تحلیل رفتار مخزن و چاه بر اساس زمان است؛ نتایج حاصل از آن می‌تواند تأثیر زیادی در تشخیص مقادیر واقعی پارامترهای مخزنی داشته باشد، از این رو چاه آزمایی یکی از مهم‌ترین ابزار‌های مهندسان برای شناخت مخزن نفت محسوب می‌شود. به دست آوردن مقدار واقعی این تغییرات نقش عمده‌ای در ایجاد یک مدل دقیق و به روز از مخزن دارد.
در سال‌های ۱۹۵۰، چاه آزمایی به عنوان ابزاری برای شناخت رفتار واقعی مخزن در قبال تغییرات ایجاد شده‌ی درون چاه، وارد مهندسی نفت شد. مخزن نفت محیطی ناشناخته و بسیار ناهمگن است که تشخیص دقیق آن عملاً امکان پذیر نیست. با توجه به ویژگی‌های کلی مخزن، مدل‌های ریاضی اولیه‌ای برای تفسیر رفتار مخزن و چگونگی حرکت سیال در درون محیط‌های متخلخل مختلف از جمله محیط متخلخل مخازن شکافدار، وجود دارد. این مدل‌ها که اصطلاحاً مدل‌های ایده‌آل گفته می‌شوند، تا اندازه‌ای توانایی پیش‌بینی رفتار واقعی مخزن را دارند. پارامتر‌های مدل را باید پس از تطبیق با رفتار مخزن اصلاح کنند، تا رفتار مدل، رفتار واقعی مخزن را نشان دهد.

پس از انجام هرتست، روی مخزن واقعی، اطلاعات فشار و زمان را روی نمودارهایی (مختصات لگاریتمی، شبه لگاریتمی یا دکارتی) پیاده کرده و آن را بر اساس نمودار‌های مدل‌های اولیه تفسیرمی‌کنند و اطلاعاتی مانند نوع رژیم جریان(خطی، شعاعی، کره‌ای)، مساحت مخزن و… غیره را به‌دست آورند.
در حدود سال‌های ۱۹۷۰به بعد، محققین با ارائه کردن نمودارهای مدل (Type curves) فشار در برابر زمان، به تشخیص حالت‌های کلی شکل مخزن پرداختند که در تفسیر نمودارهای چاه‌آزمایی نقش بسیار زیاد و مهمی دارند.
نمودار‌های مدل نسبت به روش قبلی، جزئی تر و دقیق‌تر بوده و حالت‌های بیشتری را نشان می‌دهند، از این رو برای مهندس نفت این امکان ایجاد می‌شود که با اخذ اطلاعات مخزن و پیاده کردن داده‌های مربوط به آزمایش روی نمودار، نمودار بدست آمده از مخزن واقعی را با نمودارهای مدل (Type curves) منطبق کرده و براساس آن پارامترهای دیگر مهندسی مخزن (نفوذ‌پذیری، ضریب پوسته و….) را به دست ‌آورد، و یا درحالت عدم انطباق کامل با نمودار‌های مدل، برخی از پارامترهای نمودار مدل را تغییر داده تا بهترین نمودار بیان‌کننده‌ی حالت واقعی مخزن را شناسایی کند.
پس از این برای افزایش دقت، روش استفاده از نمودارهای مشتق ( نمودار مشتق فشار در برابر زمان ) ارائه شد. در واقع نمودار‌های مشتق نیز یک نوع نمودار مدل هستند که محاسبات مهندسی بر اساس آن‌ها بیشتر، در تأیید و تکمیل نتایج بدست آمده از نمودارهای مدل(Type curves) معمولی بکارمی‌رود. امروزه روش‌های مدرن‌تری درحال گسترش می‌باشند که Deconvolution نامیده می‌شوند.
در کشورما به دلیل اهمیت داشتن تولید روزانه، بستن چاه به مدت دو یا سه روز برای انجام تست تا حدود زیادی امکان‌پذیر نیست و یا خیلی سخت است به‌همین دلیل مجهز کردن چاه‌ها به سیستم‌های هوشمند (چاه هوشمند) برای ثبت فشار و زمان و دبی تولید می‌تواند تا حدودی مار از عملیات چاه‌آزمایی بی‌نیاز کند. یکی از نکات جالب درمورد چاه‌آزمایی این است که با استفاده از اطلاعات سه متغیر زمان، فشار و دبی تولیدی یا دبی تزریقی، اکثر پارامترهای مهندسی مخزن نظیر نفوذپذیری، ضریب پوسته، سطح تخلیه چاه (حجم مؤثر درتولید چاه، به بیان دیگر حجمی از مخزن که توسط هر چاه تخلیه می‌شود)، نوع مخزن (ساده یا ترکیبی) را به ‌دست می‌آورند.


دریافت فایلهای آموزشی

۱- دانلود فایل آموزشی چاه آزمایی در مخازن گازی- ۷۹ صفحه- PDF

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

۲- آشنایی با مفاهیم چاه آزمایی- ۸ صفحه- PDF

۳- بررسی نحوه تفسیر نمودارهای چاه آزمایی در مخازنی با جریان و تولید همزمان آب و نفت- ۵ صفحه- PDF

۴- Offshore Well Testing- تعداد صفحات: ۴- PDF

۵- نمونه سوالات امتحانی چاه آزمایی- دکتر هاشمی- ۲ صفحه- PDF


۶- دانلود کتب انگلیسی نفت،اکتشاف، حفاری  و مخازن و صنایع بالادستی

۷– تحریک چاه به وسیله اسیدزنی (Stimulation Acidizing)

۸– ازدیاد برداشت از چاههای نفت و گاز (EOR: Enhanced Oil Recovery)


تبلیغات شما اینجا درج می شود

۹– آموزش جامع مخازن هیدروکربوری نفت و گاز

۱۰- دانلود آموزش انواع روش های اکتشاف چاه های نفتی

۱۱- تجهیزات سرچاهی و BOP

۱۲– مبانی حفاری چاههای نفت و گاز

۱۳- مجموعه آموزشی نرم افزار ارزیابی نمودارهای پتروفیزیکی مخازن هیدروکربنی- Geolog

۱۴- دانلود همه آموزشهای صنایع بالادستی نفت و گاز

 


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


دیدگاهتان را بنویسید