3

پربازدیدترین آموزشها / جوشکاری و تستهای غیر مخرب

آموزش جامع مبانی، انواع و تکنولوژی های جوشکاری، عیوب، بازرسی و تستهای غیر مخرب (NDT)

آبان ۲۱, ۱۳۹۶ ۱۱:۰۰ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است

فهرست مطالب:

۱- آشنایی با جوشکاری

۲- فرایندهای جوشکاری

۳- دریافت فایلهای آمورشی مبانی و فرایندهای جوشکاری- عیوب جوش- بازرسی و تستهای غیر مخرب- مدارک جوشکاری (WPS-PQRو …)


جوشکاری (به انگلیسی: Welding) یکی از روش‌های تولید می‌باشد. هدف آن اتصال دائمی مواد مهندسی (فلز، سرامیک، پلیمر، کامپوزیت) به‌یکدیگر است؛ به‌گونه‌ای که خواص اتصال برابر با خواص مادهٔ پایه باشد.

جوشکاری همچنین یکی از فرایندهای اتصال دائمی قطعات (فلزی یا غیرفلزی)، به روش ذوبی یا غیر ذوبی، با بکارگیری یا بدون بکارگیری فشار، با استفاده یا بدون استفاده از ماده پرکننده می‌باشد. فرایندهای جوشکاری به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: فرایندهای جوشکاری ذوبی و فرایندهای جوشکاری غیر ذوبی.

فرایندهای جوشکاری

 • فرایندهای جوشکاری با قوس الکتریکی
 • فرایندهای جوشکاری مقاومتی
 • فرایندهای جوشکاری حالت جامد
 • فرایند جوشکاری با گاز
 • فرایند جوشکاری با لیزر
 • فرایند جوشکاری با اشعه الکترونی

فرایندهای جوشکاری با قوس الکتریکی

جریان الکتریکی از جاری‌شدن الکترون‌ها در یک مسیر هادی به‌وجود می‌آید. هرگاه در مسیر مذکور یک شکاف هوا(گاز)ایجاد شود، جریان الکترونی و در نتیجه جریان الکتریکی قطع خواهد شد. چنان‌چه شکاف هوا به‌اندازهٔ کافی باریک بوده و اختلاف پتانسیل و شدت جریان بالا، گاز میان شکاف یونیزه‌شده و قوس الکتریکی برقرار می‌شود. از قوس الکتریکی به‌عنوان منبع حرارتی در جوشکاری استفاده می‌شود. حرارت ایجاد شده در جوشکاری به دلیل حرکت الکترون ها در ستون قوس و بمباران الکترونی قطعه کار می باشد.روش‌های جوشکاری با قوس الکتریکی عبارت‌اند از:

 • جوشکاری با الکترود دستی پوشش‌دار (SMAW)
 • جوشکاری زیرپودری (SAW)
 • جوشکاری با گاز محافظ (GMAW یا MIG/MAG)
 • جوشکاری با گاز محافظ و الکترود تنگستنی (GTAW یا جوشکاری TIG)
 • جوشکاری پلاسما

فرایندهای جوشکاری مقاومتی

در جوشکاری مقاومتی برای ایجاد آمیزش از فشار و گرما استفاده می‌شود. گرما به‌دلیل مقاومت الکتریکی قطعات کار و تماس آن‌ها در فصل مشترک به‌وجود می‌آید. پس از رسیدن قطعه به‌دمای ذوب و خمیری فشار برای آمیخته دو قطعه به‌کار می‌رود. در این روش فلز کاملاً ذوب نمی‌شود. گرمای لازم از طریق عبور جریان برق از قطعات به‌دست می‌آید. روش‌های جوشکاری مقاومتی عبارت‌اند از:

 • جوش نقطه‌ای
 • درز جوشی
 • جوش تکمه‌ای
 • با استفاده از قالب

فرایندهای جوشکاری حالت جامد

دسته‌ای از فرایندهای جوشکاری هستند که در آن‌ها عمل جوشکاری بدون ذوب‌شدن لبه‌ها انجام می‌شود. در واقع لبه‌های تحت فشار با حرارت یا بدون حرارت در همدیگر له می‌شوند. فرایندهای این گروه عبارت‌اند از:

 • جوشکاری اصطکاکی

در این روش به‌جای استفاده از انرژی الکتریکی برای تولید گرمای مورد نیاز ذوب فلزات از انرژی مکانیکی استفاده می‌گردد. به‌این ترتیب که یکی از دو قطعه که با سرعت درحال دوران است به‌قطعهٔ دوم که ثابت نگه داشته‌شده تماس داده می‌شود. در اثر اصطکاک بین دو قطعه و تولید حرارت، محل تماس دو قطعه ذوب‌شده و لبه‌های تحت فشار با حرارت در همدیگر له می‌شوند.

 • جوشکاری نفوذی
 • جوشکاری با امواج مافوق صوت

فرایند جوشکاری با گاز

جوش گاز.

گروه فرایندهای جوشکاری است که در آن، اتصال با ذوب‌شدن توسط یک یا چند شعلهٔ مانند استلن ا پروپان، با اعمال فشار یا بدون آن، با کاربرد فلز پرکننده یا بدون آن انجام می‌شود.

فرایند جوشکاری با لیزر

در این روش از پرتوی لیزر برای جوشکاری استفاده می‌شود. در جوشکاری لیزری دانسیتهٔ انرژی فراهم‌شده، بسیار بیش‌تر از جوشکاری با دیگر فرایندها است.

از لیزرهای مختلفی مانند «زر گاز کربنیکی» یا لیزر یاقوت برای جوشکاری می‌توان استفاده کرد. دقت می شود که انرژی پرتو، آن‌قدر زیاد نباشد که باعث تبخیر فلز شود.

فرایند جوشکاری با اشعه الکترونی

کاربرد جریانی از الکترون‌ها است که با ولتاژ زیاد شتاب داده شده‌اند و به‌صورت باریکه‌ای متمرکز به‌عنوان منبع حرارتی جوشکاری به‌کار می‌روند. به‌دلیل دانسیتهٔ بالای انرژی در این پرتو، منطقه تفدیده بسیار باریک می‌باشد و جوشی با کیفیت مناسب به‌دست می‌آید. این فرایند به‌عنوان اولین فرایند جوشکاری به‌کاررفته برای ساخت بدنهٔ جنگنده‌ها استفاده شد.

کنترل کیفیت و بازرسی

طبق طبقه‌بندی استانداردهای مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۰)جوشکاری جزء فرایندهای ویژه طبقه‌بندی شده‌است که این نشان‌دهندهٔ این است که برای کنترل کیفیت و تضمین کیفیت این فرایند ویژه می‌باید پیش‌بینی‌های خاصی انجام داد. به این منظور پیش از عملیات جوشکاری تمام پارامترها دخیل در فرایند شامل مواد اولیه(آلیاژها)، دستگاه و تنظیمات آن، مواد مصرفی و جوشکار بر طبق استاندارد (ایزو ۳۸۳۴ ) مورد ارزیابی و بررسی و تایید قرار می گیرند

جوشکاری با برق

برای لوله کشی گاز ، ساختن اسکلت فلزی و … از جوش برق استفاده می شود .

جوشکاری با برق به ۲ طریق انجام میشود:

جوشکاری با برق متناوب

در این نوع جوشکاری از دستگاهی که در اصطلاح جوشکاران به ترانس مشهور است استفاده می شود . ترانس را مستقیماً به برق شهر که برق آن متناوب است وصل می نمایند این دستگاه که عبارت است از یک مبدل الکتریکی (ترانسفرماتور) پتانسیل برق را پایین آورده و شدت جریان آن را زیاد می کند قطب منفی برق را به فلزی که باید جوش شود وصل می کنند و قطب مثبت آن را به الکترود جوشکاری متصل می کنند . با نزدیک کردن الکترود به قطعه ای که باید جوشکاری شود و تنظیم فاصله آن یک قوس الکتریکی بین الکترود و قطعه به وجود می آید که دارای حدود ۲۵۰ درجه سانتی گراد حرارت می باشد این حرارت موجب ذوب شدن ۳ قطعه فلزی که در مجاورت قوس الکتریکی می باشد می گردد (الکترود و ۲ قطعه فولادی که می باید با جوش به همدیگر متصل بشوند) پس از ذوب شدن و دوباره سخت شدن قطعات آنها به همدیگر متصل می گردند .

جوشکاری با برق متوالی

در این نوع جوشکاری جوشی مقاوم تر و توپرتر حاصل می شود و باید اسکلت های فلزی ساختمان ها با همین برق جوشکاری شود . برای تولید این نوع برق معمولاً به ۲ طریقه عمل می نمایند طریقه اول آست که برق متناوب شهری را با دستگاهی به نام رکتی فایر (rectifier) یا یکسو کننده به برق متوالی تبدیل می کنند این دستگاه را که جوشکاران به آن دینام می گویند به برق شهر وصل نموده و از آن استفاده می کنند .

راه دیگر برای ایجاد برق متوالی استفاده از دستگاه های تولید برق می باشد این دستگاه ها که در اصطلاح جوشکاران به موتور سیار مشهور می باشد دارای موتوری است که به یک دینام تولید برق متوالی متصل است موتور که قوه محرکه دستگاه است با بنزین یا گازویل کار میکند در این جوش کاری قطب منفی به قطعه ایی که می باید جوشکاری شود وصل میگردد و قطب مثبت را به الکترود جوشکاری وصل می کنند و از نزدیک کردن این دو قطب به همدیگر قوس الکتریکی با ۳۵۰۰ درجه حرارت تولید می شود که این حرارت موجب ذوب شدن و در نتیجه اتصال قطعات به یکدیگر میگردد.برای ایجاد این قوس الکتریکی باید هوای موجود بین الکترود و قطعه ایی که میخواهیم جوش بدهیم هادی بشود تا امکان پریدن الکترون ها از یک قطب به قطب دیگر و در نتیجه ایجاد قوس الکتریکی امکان پذیر بشود برای این کار جوشکار با کشیدن الکترود به روی قطعه فلزی هوای موجود بین دو قطب مثبت و منفی را یونیزه کرده و به فوریت فاصله را تنظیم می نماید تا قوس الکتریکی برقرار شود.با درجه حرارت زیادی که در این قوس ایجاد می شود اگر حوضچه ذوب کاملاً محافظت نشود فوراً به وسیله ی اکسیژن هوا اکسیده شده و محیط جوش فاسد می گردد و همچنین اگر فلز الکترود با دقت تعیین نشود جوشکاری و اتصال انجام نمی‌شود به همین لحاظ انتخاب الکترود از لحاظ جنس و قطر میله و غیره در جوشکاری از اهمیت مخصوصی برخوردار میباشد.


الکترود

الکترود جوشکاری از ۲ قسمت تشکیل شده است :

 1. فلز جوشکاری
 2. پوشش روی فلز
 • فلز جوشکاری

کارخانه های تهیه الکترود فلز جوشکاری را با قطر های مختلف از ۲ میلیمتر تا ۶ میلیمتر و گاهی نیز بیشتر تهیه می نماید برای جوشکاری قطعاتی که ضخامت آن ها ۱ یا ۲ میلیمتر می باشد از الکترود های باریک استفاده می نمایند مانند جوشکاری در و پنجره که اغلب از پروفیل هایی ساخته شده از ورقی به ضخامت ۵/۱ میلیمتر تهیه شده اند و برای جوشکاری قطعات ضخیم تر مانند جوشکاری قطعات تیر آهن و صفحات کلفت و اصولاً برای جوشکاری ساختمان های فلزی از الکترود به قطر های بالا استفاده می نمایند .

آلیاژ فلزی که برای برای جوشکاری انتخاب می شود باید دارای ویژگی های زیر باشد :

 1. باید یرای ساختن الکترود از فلزی استفاده شود که حداقل مقاومت کششی و یا فشاری آن مساوی ۲ قطعه فلزی باشد که به همدیگر جوش می دهد .
 2. باید به راحتی ذوب شود .
 3. باید بلافاصله بعد از ذوب شدن جاری شود .
 4. باید از فلزی استفاده شود که باندازه کافی نفوذ پذیر بوده و به راحتی در قطعاتی که می بایند جوش شوند نفوذ نماید .
 5. باید با فلزی که می خواهند جوش بدهند ترکیب شیمایی مضر ندهد .
 6. باید با اجسام خارجی و آلودگی های هوا و همچنین آلودگی های حوضچه جوش ترکیب نشود .
 7. باید زود اکسید نشود .
 8. باید با گازهای اطراف ترکیب شیمیایی نداشته باشد .
 9. جنس آن و آلیاژ آن نباید به قطعاتی که می باید به هم متصل شوند نزدیک باشد .
 • پوشش روی فلز

فلز جوشکاری (الکترود) را با موادی که در اصطلاح جوشکاران به آن گل روی الکترود می گویند می پوشانند . این گل سراسر طول الکترود را که حدود ۳۵ سانتیمتر است می پوشاند به جز ۵/۱ سانتیمتر بالای آن را که محل اتصال الکترود به انبر جوشکاری می باشد . جنس گل روی الکترود باید دارای ویژگی های زیر باشد :

 1. باید تقریباً هم زمان با فلز الکترود ذوب شود .
 2. باید بلافاصله روی حوضچه جوش پوشانیده و مانع تماس فلز مذاب با هوا بشود و در نتیجه از اکسید شدن مواد مذاب داخل حوضچه جوش جلوگیری کند .
 3. خاصیت اکسید شدن آن طوری باشد که خود فوری اکسید شده و مانع اکسید شدن فلز گردد و این اکسید شدن باید تا زمانی که مواد مذاب داخل حوضچه جوش سخت نشده است ادامه داشته باشد . علت آنکه کل روی الکترود مانع اکسیده شدن حوضچه جوش می گردد آنست که اولاً خود به سرعت اکسید می گردد در ثانی در موقع ذوب شدن از آن گاز هایی متصاعد می شود که این گازها مانع نزدیک شدن هوا و در نتیجه اکسیژن هوا به حوضچه جوش می گردد .
 4. گاز های حاصل شده از گل روی الکترود از لحاظ تنفسی نباید اثرات منفی برای جوشکار داشته باشد .
 5. پوشش روی الکترود باید فوراً روی حوضچه را بپوشاند و مانع سرد شدن سریع آن بشود زیرا در غیر این صورت جوش شکننده خواهد شد .
 6. نباید با مواد مذاب داخل حوضچه جوش ترکیب شود .
 7. باید ناخالصی های مواد خارجی حوضچه جوش را به خود کشیده و به اصطلاح موجب تصفیه مواد مذاب بشود .
 8. باید بعد از جوشکاری و سرد شدن جوش به راحتی از روی باند جوش جدا شود و امکان جوشکاری را روی همین جوش فراهم نماید .

دریافت فایلهای آموزشی جوشکاری

۱- دریافت ویدئوی آموزش جوشکاری- انگلیسی-۳۱ دقیقه- ۱۰۵ مگابایت

۲- مبانی جوشکاری- ۴۷ صفحه PDF

۳- فرایندهای جوشکاری- ۲۷ صفحه PDF

۴- راهنمای جوش و اتصالات جوشی در ساختمانهای فولادی- ۴۷۲ صفحه PDF- شاپور طاحونی- دفتر تدوین و ترویج مقررات ملی ساختمان

۵- اصول جوشکاری-۴۳ صفحه PDF

۶- اصول انتخاب الکترود بر مبنای فلز پایه و قطعه کار- ۲۵ صفحه PDF- مهندس طبیبیان

۷- الکترودها- ۵۵ صفحه PDF

۸- تکنولوژی جوش- ۱۱۰ صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۹- جوشکاری با قوس، الکترود دستی-۱۱۹ صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۱۰- جوشکاری تعمیری-۷۴ صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۱۱- جوشکاری زیر پودری-۹۶ صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۱۲- جوشکاری فلزات غیر متشابه-۴۶ صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۱۳- Welding guide for the joining of dissimilar metals-28 Pages PDF


۱۴- دانلود تفسیر فیلمهای رادیوگرافی بخش اول- ۱۱۸ صفحه PDF-مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

۱۵- دانلود تفسیر فیلمهای رادیوگرافی بخش دوم- ۸۰ صفحه PDF-مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

۱۶- دانلود تفسیر فیلمهای رادیوگرافی بخش سوم- ۴۹ صفحه PDF-مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 


۱۷- جوشکاری زیر آب- ۲۱ صفحه PDF- مهندس سامان افشاک و مهندس افضلی

۱۸- علایم جوشکاری- فرمت PDF و ۷۹ صفحه- مهندس خداپرستی

۱۹- فرایندهای جوشکاری قوسی-۹۲ صفحه PDF

۲۰- مس و جوشکاری مس و آلیاژهای آن-۹۴ صفحه PDF

Copper Alloys Welding-21 Pages PDF -۲۱

۲۲- متالوژی جوشکاری و جوش پذیری مس و آلیاژهای آن-۸۰ صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۲۳- مواد مصرفی جوشکاری پتروشیمی- ۴۴ صفحه PDF

۲۴- نگرشی بر اتصالات جوشی، روشهای اجرا و چالش های فرارو- ۹۶ صفحه PDF

۲۵- نقشه خوانی جوش- ۱۸ صفحه PDF

The Welding of Aluminium MIG & TIG Fusion Pocket Guide-36 Pages PDF -۲۶

۲۷- سلامتی و ایمنی در جوشکاری- بخش اول

۲۸- سلامتی و ایمنی در جوشکاری-بخش دوم

۲۹- اتصالات نوین جوشکاری- بخش اول

۳۰- اتصالات نوین جوشکاری- بخش دوم

۳۱- فایل آموزشی Welding gauge- فرمت PDF و ۲۸ صفحه- مهندس افتخاری

Welding Technology-47 Pages PDF -۳۲

۳۳- علایم قراردادی جوشکاری

۳۴- مقدمه ای بر فرایندهای جوشکاری

Electric Arc Welding-9 Pages PDF -۳۵

NDT- Welding -۳۶- فرمت PDF و ۵۸ صفحه- مهندس راستگارپور

Titanium Welding-16 Pages PDF– ۳۷

۳۸- طراحی اتصالات جوشکاری-۱۰۴ صفحه- PDF-مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۳۹- طبقه بندی الکترودهای روپوش دار بر مبنای استاندارد امریکایی

۴۰- جوشکاری مقاومتی

۴۱- تنش و اعوجاج در جوشکاری

۴۲- قوس الکتریکی

۴۳- جوشکاری فولادهای زنگ نزن-۵۲ صفحه- PDF

۴۴- طبقه بندی عیوب جوشکاری- ۳۰ صفحه PDF- مهندس فیاض پور و مهندس بابایی الموتی


تبلیغات شما اینجا درج می شود

۴۵- عیوب جوش و محدوده پذیرش بر اساس استاندارد ISO 5817- فرمت PDF و ۳۹ صفحه- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

۴۶- عیوب و تستهای غیر مخرب جوش- ۱۲ صفحه PDF- نشریه تکنولوژی نفت و گاز

۴۷- عیوب شایع در جوشکاری قوسی-۲۰ صفحه PDF- شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران

۴۸- شناخت عیوب جوشکاری و بررسی علل ایجاد آن- ۷ صفحه PDF- مهندس اورنگی

۴۹- Weldability and defects in Weldments-PDF 50 Pages

۵۰- مقایسه حد پذیرش عیوب جوش بر اساس استانداردها

۵۱- تعاریف عیوب لوله


۵۲- جوشکاری و نصب لوله های صنعتی بر اساس ASME B31.3- فرمت PDF و ۸۷ صفحه- مهندس ادب آوازه

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۵۳- بازرسی جوش لوله بر اساس استاندارد ASME B31.3- تعداد صفحات: ۱۵۰ صفحه- PDF- مهندس ادب آوازه

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۵۴- آموزش جامع بازرسی خطوط لوله- بر اساس الزامات خطوط انتقال گاز فشار قوی –  ۱۶۰ صفحه- PDF- مهندس ادب آوازه

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

فهرست مطالب:

 • ۱- کلیات
 • ۲- مسیر خط لوله
 • ۳- حمل و نقل- انبار کردن
 • ۴- زنگ زدایی
 • ۵- حفر کانال
 • ۶- ریسه کردن و خمکاری
 • ۷- جوشکاری
 • ۸- بازرسی جوشها
 • ۹- عایقکاری
 • ۱۰- لوله گذاری و خاکریزی
 • ۱۱- عبور از تقاطع ها و موانع
 • ۱۲- نصب شیرآلات و اتصالات
 • ۱۳- سیستم حفاطت از زنگ
 • ۱۴- رنگ کاری
 • ۱۵- آزمایش خطوط لوله انتقال گاز
 • ۱۶- نقشه کار اجرا شده
 • ۱۷- اتصالات نهایی و راه اندازی
 • ۱۸- عملیات ساختمانی
 • ۱۹- مرتب و تمیز کردن نهایی محوطه عملیات
 • ۲۰- مقررات حریم خطوط لوله انتقال گاز

۵۵- فایل جوشکاری خطوط لوله انتقال نفت و گاز – ۲۱۸ صفحه- PDF- مهندس ادب آوازه

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 


۵۶- بازرسی چشمی جوش- ۱۵ صفحه PDF- مهندس قلی زاده

۵۷- Welders’s Visual Inspection Handbook

۵۸- تکنولوژی بازرسی جوش در ساختمان- ۱۳ صفحه PDF- مهندس روحبخش

۵۹- فرایندهای جوشکاری و بازرسی جوش-۸۸ صفحه PDF- شرکت آریان گسترش اتصال

۶۰- نشریه تخصصی بازرسی فنی- مهر ۱۳۹۲- ۴۸ صفحه PDF

۶۱- کنترل کیفیت در حین ساخت- ۱۱۰صفحه PDF- مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

۶۲- نشریه جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب- ۷۷ صفحه PDF- پاییز ۹۳

۶۳- کتب انگلیسی مهندسی جوشکاری و تستهای غیر مخرب

۶۴- TRAINING COURSE FOR API 570, INSPECTOR’S EXAMINATION

۶۵- بازرسی جوش- ۱۸ صفحه- PDF- مهندس راستگو

۶۶- بازرسی جوش- ۵۱ صفحه- PDF- وبسایت ایران میت

۶۷- دانلود آموزشهای جامع  WPS-PQR و WPQ در جوشکاری


۶۸- اتصالات جوشکاری، روشهای اجرا و چالشها

۶۹- استاندارد API-1104 فارسی- جوشکاری خطوط لوله و تاسیسات

۷۰- اکترودهای مناسب برای فولادهای آلیاژی

۷۱- الکترودهای مخصوص جوشکاری فولادهای ضد زنگ و مقاوم به حرارت


۷۲- دریافت نسخه فارسی استاندارد AWS D1.1-2015- تعداد صفحات:۲۵۲- فرمت: PDF

دریافت دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

از پرکاربردترین استانداردهای مورد نیاز جوشکاران و بازرسان جوش می باشد که بعنوان ابزار دست آنها تلقی می گردد . طبق AWS D1.1 بایستی ذوب کامل بین لایه های جوش و همچنین بین فلز جوش و فلز پایه وجود داشته باشد. طبق AWS D1.1 تمامی چاله های جوش باید تا اندازه معین پر شوند، غیر از چاله هایی که در انتهای جوشهای نبشی منقطع خارج از طول موثر جوش قرار دارند. طبق AWS D1.1 پروفیل جوشها باید مطابق با بند ۵٫۲۴ مورد ارزیابی قرار گیرد. طبق AWS D1.1 بازرسی چشمی جوش برای تمام انواع فولادها، بلافاصله پس از اتمام جوشکاری و رسیدن به دمای محیط قابل اجراء میباشد. طبق AWS D1.1 در هیچ حالتی نباید کاهش سایز، در طولی فراتر از ۱۰% طول کلی جوش تکرار شود. در اتصالات جوشی بال به جان در تیرها، هیچ کاهش سایزی در دو انتهای تیرآهن در فاصل ای معادل دو برابر پهنای بال، مجاز نمی باشد. استاندارد ISO 5817 با عنوان جوشکاری ذوبی – اتصالات جوشکاری در فولاد، نیکل، تیتانیوم و آلیاژهای آنها (به جز جوشکاری لیزری یا الکترونی) – سطوح کیفیت برای ناپیوستگی های جوش یک استاندارد بین المللی است که ابعاد ناپیوستگی هایی که نوعاً در فرایند ساخت رخ میدهند را تعریف میکند. این استاندارد را می توان برای تولید اتصالات جوشکاری در یک سیستم کیفیت بکار گرفت.


۷۳- دریافت نرم افزار استانداردهای تستهای غیر مخرب جوش

۷۴- آموزش جامع انواع روشهای جوشکاری و عیوب جوش- ۶۰ صفحه PDF

۷۵- آموزش جامع NDT

۷۶- جوشکاری فولادهای زنگ نزن داپلکس و آستنیتی

۷۷- How to weld Duplex Stainless Steel

۷۸- تعاریف و اصطلاحات جوشکاری

۷۹- دستورالعمل نگهداری، انبارداری و آماده سازی مواد مصرفی جوشکاری ایساب

۸۰- آموزش جامع جوشکاری شامل ۵ فصل به زبان فارسی

۸۱- برنامه اندروید جامع جوشکاری welding pro


۸۲- دانلود مجموعه مالتی مدیای آموزش جوشکاری موسسه IWE : International Welding Engineer

این برنامه نفیس در سه فصل اصلی به آموزش جامع جوشکاری می پردازد و فهرست آن به شرج زیر است:

 Part-1: Welding Processes and Equipment

Part2-: Materials and their behaviour during welding

Part-3: Construction and Design

پس از دانلود و Extract کردن آن، مظابق تصویر زیر برنامه را Start و شماره سریال نمایش داده شده را وارد نمایید.

این برنامه با سیستم عامل ویندوز  سازگار است.

دریافت برنامه:

7500 تومان – خرید

 


۸۳- کتابچه جامع آموزش جوشکاری-۱۹۵ صفحه-مهندس مسعود فرزین

این دوره آموزشی به طور جامع به بررسی انواع فرایندهای جوشکاری، انتخاب فرایند جوشکاری و بررسی جوش آلیاژهای مختلف می پردازد.

فهرست مطالب:

 • مقدمه ای بر روش های اتصال فلزات و قطعات هندسی، تاریخچه ی جوشکاری
 • فرایندهای جوشکاری:
  • جوشکاری با الکترود روکش دار: SMAW
  • قوس الکترود تنگستنی با گاز محافظ خنثی: GTAW
  • قوس الکترود فلزی با محافظت گاز: GMAW
  • جوش کاری با قوس پلاسمایی: PAW
  • جوشکاری قوسی زیر پودری: SAW
  • جوشکاری سرباره ی الکتریکی: ESW
  • جوشکاری مقاومتی
  • جوشکاری ترمیت
  • جوشکاری اکسی استیلن
 • انتحاب فرایند:
  • انتخال نوع الکترود
  • عملیات پیش گرم و پس گرم
  • سرعت جوشکاری
  • طراحی اتصال
  • تغییرات دما در حین جوشکاری
  • عیوب جوش: تخلخل، نفوذ، بریدگی، انباشتگی و ترک جوش
 • جوشکاری آلیاژهای مختلف:
  • تکنیک جوشکاری فولادهای کربنی ساده
  • چدن ها
  • آلیاژهای آلومینیوم
  • مس و نیکل

۸۴- کتابچه دوره آموزشی بازرسی جوش-۲۰۱ صفحه- PDF- مهندسی شفیعی و مهندس شریعت پناهی

دریافت دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

 

این دوره آموزشی به طور جامع به آموزش جامع بازرسی جوش، صلاحیت بازرس و مدارک مورد نیاز، بازرسی چشمی  و تستهای غیر مخرب می پردازد.

فهرست مطالب: 

 • فصل اول: بازرس جوش و تایید صلاحیت
 • فصل دوم: ایمنی برای بازرسین جوش
 • فصل سوم: فرایندهای اتصال و برشکاری فلزات
 • فصل چهارم: علائم و نقشه خوانی در جوشکاری
 • فصل پنجم: اسناد و مدارک مورد نیاز در بازرسی جوش
 • فصل ششم: خواص فلزات و آزمایشات مخرب
 • فصل هفتم: سیستم های اندازه گیری متریک در بازرسی جوش
 • فصل هشتم: متالورژی جوش برای بازرسین جوش
 • فصل نهم: ناپیوستگی های جوش و فلز پایه
 • فصل دهم: بازرسی چشمی و سایر آزمایشات غیر مخرب

۸۵- Ultrasonic Inspection

۸۶- ULTRASONIC WELD INSPECTION

۸۷- آزمون های مخرب جوش

۸۸- Recommended Practice for Stud Welding

۸۹- دانلود پوستر استانداردهای جوشکاری AWS

۹۰- دانلود آموزش آزمونهای غیر مخرب جوش (NDT)

۹۱- نرم افزار استانداردهای تستهای غیر مخرب

۹۲- آموزش جامع تستهای جوش شامل

 • ET
 • MT
 • PT
 • RT
 • UT

۹۳- کنترل کیفیت و اصول بازرسی در جوشکاری-۵۰ صفحه-محمد حسین رفیعی

فهرست مطالب:

 • ۱. مقدمه
 • ۲. ضرورتبازرسی
 • ۳. خصوصیات بازرس
 • ۴. وظایف بازرس جوش
 • ۵. بازرسی قبل از جوشکاری
 • ۶. بازرسی در حین جوشکاری
 • ۷. بازرسی بعد از جوشکاری
 • ۸. آزمایشات غیر مخرب بر روی جوش
 • ۹. تعمیرعیوب جوش
 • ۱۰. آزمایشات مخرب بر روی جوش
 • ۱۱. علائم و نشانه های جوش در نقشه ها
 • ۱۲.معیارهای پذیرش عیوب مطابق استاندارد ۱.۱ AWS D

۹۴- انتخاب الکترود های روپوش دار در جوشکاری الکترود دستی- سیروس یحیی پور- ۵۵ صفحه- PDF

۹۵- طراحی درز اتصال در جوشکاری دستی- سیروس یحیی پور- ۲۰ صفحه- PDF

۹۶- تست رادیوگرافی جوش و تفسیر آن


۹۷- راهنمای جوشکاری و بازرسی خطوط لوله انتقال و خطوط پایپینگ فرایندی

۹۸- دانلود آموزش جامع خط لوله

۹۹- دانلود آموش جامع پایپینگ


۱۰۰- مشاهده همه نوشته های مرتبط با جوشکاری و بازرسی و کنترل کیفیت جوش

۱۰۱- دانلود جزوه آموزشی پایپینگ بر اساس کد B31.1- مهندس سیروس یحیی پور-۱۰۶ صفحه- PDF

فهرست مطالب

 • سیستم لوله کشی چیست؟
 • معرفی استاندارد ASME
 • کدهای ساخت
 • شناسایی فلزات پرکننده در AWS
 • متغیرهای WPS و …


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها, ,


+

3 دیدگاه

 1. سیما

  on تیر ۲۳, ۱۳۹۵ - پاسخ

  سلام
  بیشتر لینکها خرابن و نمیشه دانلود کرد.مخصوصا ۴۰ فایل اول

  • iranpiping

   on مرداد ۵, ۱۳۹۵ - پاسخ

   با سلام و تشکر از گزارش شما.
   کلیه لینکهای وبسایت بازبینی و لینکهای مشکل دار، تصحیح گردید.
   چنانچه فایلی مشکل داشت زیر همان پست اطلاع دهید. سپاس مجدد.

دیدگاهتان را بنویسید