0

برق، کنترل، ابزار دقیق، مخابرات

ترانسفورماتور

خرداد ۲۳, ۱۳۹۵ ۱:۰۳ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

ترانس یا ترانسفورمر یا ترانسفورماتور (transformer) وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی (electrical energy) را در یک سیستم جریان متناوب (alternating current) از یک مدار (circuit) به مدار دیگر انتقال می‌دهد و می‌تواند ولتاژ (voltage) کم را به ولتاژ زیاد و برعکس تبدیل نماید.

ترانسفورماتور انرژی الکتریکی را به وسیله دو یا چند سیم پیچ ترانسفورماتور(winding/coil) و از طریق القای الکتریکی (electrical induction) یا کوپلینگ القایی (inductive coupling) از یک مدار به مداری دیگر منتقل می‌کند. به این صورت که جریان جاری در مدار اول یا اولیه ترانسفورماتور (first winding/primary winding) موجب به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم‌پیچ اول می‌شود، این میدان مغناطیسی به نوبه خود موجب به وجود آمدن یک ولتاژ در سیم‌پیچ دوم (secondary winding) می‌شود که با اضافه کردن یک بار (load) به مدار دوم این ولتاژ می‌تواند به ایجاد یک جریان در ثانویه بی‌انجامد.

سیم‌پیچ‌ها در اطراف هسته‌ای که از ورقه‌هایی از آهن مخصوص ساخته شده است، به نام هسته ترانسفورماتور (transformer core) به همراه مقره ترانسفورماتور یا بوشینگ‌ها (bushing) یا ایزولاتورها (isolators) و بالاخره ظرف یا محفظه ترانسفورماتور(transformer casing) قرار می‌گیرند.

اصول و ساختمان ترانسفورماتورها:

به طور کلی کارکرد یک ترانسفورماتور بر دو اصل استوار است:

اول، جریان الکتریکی متناوب می‌تواند یک میدان مغناطیسی متغیر پدید آورد (قانون الکترومغناطیس)

دوم، یک میدان مغناطیسی متغیر در داخل یک حلقه سیم‌پیچ می‌تواند موجب به وجود آمدن یک جریان الکتریکی متناوب در سیم‌پیچ شود.

جریان جاری در سیم‌پیچ اولیه موجب به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی می‌گردد. هر دو سیم‌پیچ اولیه و ثانویه بر روی یک هسته که دارای خاصیت نفوذپذیری مغناطیسی بالایی است (مانند آهن) پیچیده شده‌اند. بالا بودن نفوذپذیری هسته موجب می‌شود تا بیشتر میدان تولید شده توسط سیم‌پیچ اولیه از داخل هسته عبور کرده و به سیم‌پیچ ثانویه برسد.

برخلاف ماشین‌های الکتریکی که انرژی الکتریکی و مکانیکی را به یک‌دیگر تبدیل می‌کنند، در ترانسفورماتور انرژی به همان شکل الکتریکی باقی مانده و فرکانس آن نیز تغییر نمی‌کند و فقط مقادیر ولتاژ و جریان در اولیه (primary) و ثانویه (secondary) متفاوت خواهد بود. ترانسفورماتورها نه تنها به عنوان اجزای اصلی سیستم‌های انتقال و پخش انرژی مطرح هستند بلکه در تغذیه مدارهای الکترونیک و کنترل، یک‌سوسازی، اندازه‌گیری و کوره‌های الکتریکی نیز نقش مهمی بر عهده دارند.

ولتاژ القا شده در ثانویه، Vs و ولتاژ دو سر سیم‌پیچ اولیه، Vp دارای یک نسبت با یکدیگر هستند که به طور ایده‌آل برابر نسبت تعداد دور سیم‌پیچ ثانویه به سیم‌پیچ اولیه‌ است،

به این ترتیب با تنظیم تعداد سیم‌پیچ‌های ترانسفورماتور می‌توان امکان تغییر ولتاژ در ثانویه ترانس را فراهم کرد.

نفوذ‌پذیری مغناطیسی فولاد ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر هوا است. به همین جهت بخش زیادی از شار مغناطیسی (magnetic flux) که شار اصلی نامیده می شود از مسیر هسته رد می‌شود. بخش دیگر شار که بسیار کوچک‌تر از قسمت اصلی است، از سیم‌پیچ گذر نمی‌کند و مسیر خود را از میان هوا می‌گذراند. این شار که شار پراکندگی یا شار نشتی (leakage flux) نام دارد، در تغییر ولتاژ شرکت نمی‌کند.

کاربرد ترانسفورماتورها:

امروزه ترانسفورماتورها در اندازه‌ها و توان‌های مختلفی استفاده می‌شوند؛ از یک ترانسفورماتور به اندازه بند انگشت که در یک میکروفن قرار دارد تا ترانسفورماتورهای غول‌پیکر چند گیگا ولت-آمپری در شبکه برق (power grid). همه این ترانسفورماتورها اصول کار یکسانی دارند اما در طراحی و ساخت متفاوت هستند.

امروزه کم‌تر تاسیسات الکتریکی بدون ترانسفورماتور یافت می‌شود. ظرفیت و ولتاژ ترانسفورماتورهای موجود در دامنه بسیار گسترده‌ای، از کسری از کیلو ولت آمپر تا صدها و هزاران کیلو ولت آمپر و از چندین ولت تا چند صد کیلو ولت تغییر می کند. علاوه بر ترانسفورماتورهای قدرت، ترانسفورماتورهای ویژه گوناگونی ار قبیل ترانسفورماتورهایکوره، یک‌سو ساز، جوش‌کاری و ترانسفورماتورهای ابزار دقیق وجود دارند. انواع گوناگون ترانسفورماتورها در وسایل ارتباطی، سیستم های اتوماتیک و کنترل از راه دور وسایل خانگی کاربرد پیدا می کند.

یکی از کاربردهای بسیار مهم ‌ترانسفورماتورها، کاهش جریان پیش از خطوط انتقال (transmission lines) انرژی الکتریکی است. به طور کلی در خانواده تولید و توزیع انرژی الکتریکی، ترانسفورماتورهای قدرت (power transformers) از ارکان اصلی هستند و اهمیت آنها کم‌تر از خطوط انتقال و یا ژنراتورهای برق (power generators) نیست. خوش‌بختانه به دلیل وجود حداقل وسایل دینامیکی در آنها کم‌تر با مشکل و آسیب‌پذیری روبرو هستند.

ترانسفورماتورها یکی از پربازده‌ترین تجهیزات الکتریکی هستند؛ به طوری که در برخی ترانسفورماتورهای بزرگ بازده به ۹۹.۷۵٪ نیز می‌رسد. مسلما این به آن معنی نیست که می‌توان از توجه به حفاظت‌ها و سرویس و نگهداری ترانسفورماتورها غفلت کرد.


تبلیغات شما اینجا درج می شود


دریافت آموزشهای مرتبط

۱- دسته بندی ترانسفورماتورها

۲- ترانسفورماتورهای قدرت

۳- ترانسفورماتورهای شبکه توزیع

۴- هندبوک ترانسفورماتور ABB

۵- آسیبها و نگهداری ترانسفورماتور

۶- تلفات انرژی در ترانسفورماتور

۷- خنک‌کاری ترانسفورماتور

۸- تست ترانسفورماتور

۹- ترانسفورماتور تفاضلی متغیر خطی (linear variable differential transformer) یا LVDT

۱۰- آشنایی با ترانسهای اندازه گیری

۱۱- آموزش جامع حفاظت موتور، ترانسفورماتور، باسبار، بانک خازنی، ژنراتور و رله های حفاظتی

۱۲- تپ چنجر ترانسفورماتور-۱۱۸ صفحه-PDF

۱۳- تشخیص خطای اولیه ترانسفورماتور بر اساس شبکه عصبی-مهندس کریمی-۹۲ صفحه-PDF

۱۴- پايش وضعيت ترانسفورماتورها از طريق آناليز روغن- ۱۴ صفحه- PDF


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


دیدگاهتان را بنویسید