0

فرایند و تجهیزات

سوپر هیتر

خرداد ۲, ۱۳۹۴ در ۶:۲۸ ب.ظ


تبلیغات-فرادرس
W3Schools

سوپر هیتر (Super Heater) :

جهت افزایش راندمان حرارتی در نیروگاه ها و حذف قطرات آبی که ممکن است در بخار خروجی از درام وجود داشته باشد ، بخار اشباع وارد سوپر هیترها شده و فوق اشباع می شود. از آنجا که دما در سوپرهیترها بسیار بالا می باشد . این بخش بویلر از آسیب پذیرترین قسمت ها می باشد.

انواع سوپرهیترهای از نظر نحوه جذب حرارت :

بسته به روش جذب حرارت ، سوپرهیترها را به سوپرهیترهای تشعشعی ، سوپرهیترهای پلاتن نیمه تشعشعی و سوپرهیترهای جابجایی تقسیم می شوند.

الف) سوپرهیترهای تشعشعی :

این نوع سوپرهیترها معمولا در بالای کوره قرار میگیرند و قسمت اعظم حرارت خود را از طریق تشعشع دریافت می کنند.

ب) سوپرهیترهای پلاتن نیمه تشعشعی

این سوپرهیترها بین سوپرهیترهای جابجایی و تشعشعی نصب می شوند. این سوپرهیترها ، می توانند تا ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز جهت سوپرهیت شدن را جذب کنند.

ج) سوپرهیترهای جابجایی

این نوع سوپرهیترها معمولا در گذرگاه ها و دیوارهای گذرگاه قرار دارند و به دلیل دوری از مشعل ها ، بیشتر انرژی جذب شده توسط آن ها به صورت جابجایی می باشد .

انواع سوپرهیترها از نظر شکل ظاهری

الف) سوپرهیترهای عمودی

همانطور که از اسم این نوع سوپرهیترها مشخص است ، نحوه قرار گرفتن آن ها به صورت عمودی است . از مزایای این سوپرهیترها ، طراحی ساده تر آن ها نسبت به سوپرهیترهای افقی را می توان ذکر کرد. این سوپر هیترها را با اطمینان بیشتری می توان در محل خود ثابت نگه داشت . امکان تشکیل رسوب روی این سوپرهیترها کمتر است.

مشکل این نوع سوپرهیترها ، غیر قابل تخلیه بودن آن ها است، یعنی قطرات ایجاد شده در آن را نمی توان به طور کامل از سوپر هیتر خارج کرد . این مشکل می تواند منجر به خوردگی ، ایجاد مشکلاتی در انتقل حرارت به سوپرهیترها و انسداد موقت آن ها شود.

IMG 17ب) سوپرهیترهای افقی

طراحی این نوع سوپرهیترها و نحوه ثابت نگه داشتن آن ها پیچیده تر است ؛ اما در این نوع سوپرهیترها ، امکان تخلیه قطرات آب وجود دارد.راهنمای دانلود از وبسایت:
در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
در صورت بروز مشکل، از مرورگرهای دیگر استفاده نمایید. چنانچه لینک موجود نبود، شماره آن را در بخش زیر کامنت بگذارید تا بررسی گردد.

@OilAndGas


تبلیغات-فرادرس

آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: