0

فرایند و تجهیزات

سوپر هیتر

خرداد ۲, ۱۳۹۴ در ۶:۲۸ ب.ظ


سوپر هیتر (Super Heater) :

جهت افزایش راندمان حرارتی در نیروگاه ها و حذف قطرات آبی که ممکن است در بخار خروجی از درام وجود داشته باشد ، بخار اشباع وارد سوپر هیترها شده و فوق اشباع می شود. از آنجا که دما در سوپرهیترها بسیار بالا می باشد . این بخش بویلر از آسیب پذیرترین قسمت ها می باشد.

انواع سوپرهیترهای از نظر نحوه جذب حرارت :

بسته به روش جذب حرارت ، سوپرهیترها را به سوپرهیترهای تشعشعی ، سوپرهیترهای پلاتن نیمه تشعشعی و سوپرهیترهای جابجایی تقسیم می شوند.

الف) سوپرهیترهای تشعشعی :

این نوع سوپرهیترها معمولا در بالای کوره قرار میگیرند و قسمت اعظم حرارت خود را از طریق تشعشع دریافت می کنند.

ب) سوپرهیترهای پلاتن نیمه تشعشعی

این سوپرهیترها بین سوپرهیترهای جابجایی و تشعشعی نصب می شوند. این سوپرهیترها ، می توانند تا ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز جهت سوپرهیت شدن را جذب کنند.

ج) سوپرهیترهای جابجایی

این نوع سوپرهیترها معمولا در گذرگاه ها و دیوارهای گذرگاه قرار دارند و به دلیل دوری از مشعل ها ، بیشتر انرژی جذب شده توسط آن ها به صورت جابجایی می باشد .

انواع سوپرهیترها از نظر شکل ظاهری

الف) سوپرهیترهای عمودی

همانطور که از اسم این نوع سوپرهیترها مشخص است ، نحوه قرار گرفتن آن ها به صورت عمودی است . از مزایای این سوپرهیترها ، طراحی ساده تر آن ها نسبت به سوپرهیترهای افقی را می توان ذکر کرد. این سوپر هیترها را با اطمینان بیشتری می توان در محل خود ثابت نگه داشت . امکان تشکیل رسوب روی این سوپرهیترها کمتر است.

مشکل این نوع سوپرهیترها ، غیر قابل تخلیه بودن آن ها است، یعنی قطرات ایجاد شده در آن را نمی توان به طور کامل از سوپر هیتر خارج کرد . این مشکل می تواند منجر به خوردگی ، ایجاد مشکلاتی در انتقل حرارت به سوپرهیترها و انسداد موقت آن ها شود.

IMG 17ب) سوپرهیترهای افقی

طراحی این نوع سوپرهیترها و نحوه ثابت نگه داشتن آن ها پیچیده تر است ؛ اما در این نوع سوپرهیترها ، امکان تخلیه قطرات آب وجود دارد.آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: