1

صنعت فولاد / متریال، خوردگی، رنگ، پوشش و حفاظت کاتدی

فولاد زنگ نزن Stainless Steel

آبان ۸, ۱۳۹۵ ۱۱:۳۰ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است

چکیده:

فولاد زنگ نزن

فولاد زنگ‌ نزن (Stainless Steel) به علت داشتن مقاومت به خوردگی عالی یکی از پر کاربردترین مواد مهندسی می باشند. این مقاومت از وجود مقدار زیاد کروم در آن‌ها ناشی می‌شود. مقدار کم کروم، مثلاً ۵%، مقاومت به‌ خوردگی آهن را مقداری افزایش می‌دهد، اما برای رسیدن به فولاد زنگ‌ نزن، حداقل ۱۲Cr% لازم است. مطابق با نظریه‌های کلاسیک، کروم با تشکیل یک لایه اکسید سطحی که لایه‌های زیرین را از خوردگی محافظت می‌کند، سطح آهن را رویین می‌سازد. برای ایجاد این لایه محافظ، سطح فولاد زنگ‌ نزن باید در تماس با عوامل اکسید کننده باشد.

اثر عناصر آلیاژی بر فولاد زنگ نزن

افزودن نیکل به فولادهای زنگ‌ نزن مقاومت به‌ خوردگی را در محیط‌ های خنثی و یا اکسید کننده ضعیف بهبود می‌ بخشد اما قیمت آن‌ها را افزایش می‌دهد. هم‌چنین مقدار کافی نیکل قابلیت انعطاف و شکل‌پذیری فولادها را افزایش می‌دهد زیرا امکان نگهداری آستنیت (FCC) در دمای محیط را میسر می‌سازد. افزایش مولیبدن به فولادهای زنگ‌ نزن مقاومت به‌ خوردگی را در حضور یون‌های کلر افزایش می‌دهد، حال آن‌که افزایش آلومینیوم مقاومت به پوسته شدن را در دماهای بالا بهبود می‌بخشد. کروم نیز برای افزایش مقاومت به‌ خوردگی آن، اضافه می‌شود.

 آلیاژهای مهم فولاد زنگ نزن

 آلیاژهای مهم فولادهای زنگ‌ نزن بر اساس عنصر آلیاژی که به آن اضافه شده است به‌ صورت زیر تقسیم‌ بندی شده است:

۱- آلیاژهای آهن – کروم

۲- آلیاژهای آهن – کروم – کربن

۳- آلیاژهای آهن- کروم- نیکل- کربن

Fe-Cr پایدار است محدود می‌کند، و بنابراین با حدود ۰.۱% کربن، اگر سختی کامل موردنظر است، میزان کروم از ۱۳% نمی‌تواند تجاوز کند. وقتی میزان کربن آلیاژهای Fe-Cr به حدود ۰.۴ تا ۰.۶% افزایش یابد، حلقه γ در نمودار فازی Fe-Cr گسترش می‌یابد به‌ طوری که می‌توان تا حدود ۱۸% کروم به فولاد مارتنزیتی اضافه کرد در حالی که هنوز سختی کامل قابل دستیابی است.


تبلیغات شما اینجا درج می شود

در حالت تابکاری شده، ریزساختار میکروسکوپ نوری آلیاژ ۴۱۰ (۱۲% کروم، ۰.۱% کربن) دانه‌های هم‌محور فریت (زمینه) با ذرات کاربید است که به‌طور تصادفی پخش شده‌اند (شکل الف). در حالت آبدهی در هوا و بازپخت، ساختار این آلیاژ مارتنزیت با ذرات رسوبی کاربید است (شکل ب). ریزساختار آلیاژ ۴۴۰C که در هوا آبدهی شده است شامل زمینه مارتنزیتی با چگالی زیادی از کاربیدهای اولیه است (شکل ج). سختی خیلی زیاد این آلیاژ ناشی از وجود تعداد زیاد ذرات کاربید (Fe.Cr) در زمینه مارتنزیتی است.


منابع و پیوندها

گردآوری شده توسط دپارتمان پژوهشی شرکت پاکمن

 Smith.W, Structure and Properties of Engineering Materials, McGraw-Hill, 1987

صفحه مهندسی مواد و متالورژی

مجله علمی ویکی پی جی


دانلود فایل PDF مقاله


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


+

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید