0

Offshore,Marine / صنایع بالادستی (مخازن، اکتشاف، حفاری، تولید، صنایع آفشور و دریایی) / عمران و سازه

طراحی سازه های حفاظت از ساحل

مهر ۲۸, ۱۳۹۴ ۵:۱۲ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است
@OilAndGas

دراین نوشته قصد داریم تا مراجع مختلف طراحی سازه های حفاظت از ساحل (دایک، موج شکن، آب شکن و … )را برای استفاده خوانندگان قرار دهیم. حفاظت از ساحل عبارتست از مجموعه کارهایی که به منظور مقابله با تخریب یا فرسایش ساحل انجام می‌شود و در برخی پروژه ها نیز حفاظت از ساحل موجب جلوگیری از پیش روی آب دریا و ایجاد محیط آرام در پشت آنها برای فعالیت های ساحلی می باشد.

حفاظت از ساحل بطور کلی به دو دسته سازه های نرم و سازه های سخت تقسیم می شود:

سازه‌های نرم

منظور از سازه‌های نرم در مبحث مهندسی سواحل، استفاده از فرایندها و عملیاتی نظیر تغذیه مصنوعی سواحل با استفاده از مصالح طبیعی بستر دریا و امثال آن است. انتقال و ریختن ماسه برروی ساحل و پخش و تسطیح مناسب آن، اصطلاحاً تغذیه ساحل (Beach Nourishment) یا احیاء ساحل نامیده می‌شود که رایج‌ترین روش نرم جهت تثبیت سواحل محسوب می‌شود (Beach fill). مهم‌ترین اهداف و کاربردهای تغذیه سواحل به تنهایی عبارتنداز:

  1. احداث تفریحگاه ساحلی
  2. حفاظت در برابر طوفان با کاهش انرژی موج در آب کم عمق و احداث ساحل مصنوعی که در اثر طوفان فرسایش یابد.
  3. به منظور احیاء دوباره ساحلی که پیش از این توسط طوفان از بین رفته‌است که البته معمولاً این روش بدین منظور مورد استفاده قرارنمی‌گیرد و هدف ثانویه محسوب می‌شود.

مهم‌ترین نقطه ضعف این روش، فرسایش مجدد ساحل تحت تاثیر عوامل طبیعی بوده که به مرور زمان ماسه‌های ریخته شده جهت احیاء زمین، شسته شده و ساحل عقب‌نشینی می‌نماید. بنابراین در صورت استفاده از این روش، تغذیه ادواری ساحل اجتناب ناپذیر است.

سازه‌های سخت

سازه‌های سخت عموماً به‌منظور جلوگیری از فرسایش بیشتر ساحل و جلوگیری از حرکت و فرار ماسه در طول خط ساحل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سازه‌ها معمولاً در پایین دست عامل ایجاد فرسایش ساخته می‌شوند به‌گونه‌ای‌که اثر ترکیب این سازه‌ها باعث تثبیت نسبی خط ساحل در درازمدت می‌شود. این سازه‌ها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

دسته اول

سازه‌هایی هستند که با سخت نمودن و تغییر ساختار ساحل و حفاظت مستقیم ساحل، مانع حرکت ماسه درطول خط ساحل می‌شوند، مانند دیوارهای ساحلی و Revetments.

دسته دوم

سازه‌هایی که به‌صورت هیدرولیکی مانع از حرکت ماسه و تغییرشکل ساحل می‌شوند، مانند آب‌شکن‌ها، جتی‌ها و موج‌شکن‌های جدا از ساحل، دسته دوم عموماً باعث فرسایش مجدد در پایین دست خود می‌گردند.

مراجع

در انتها نیز مراجع اصلی بسیار مفید و کاربردی در این زمینه قرار گرفته است:

۱- نشریه ۶۲۹ – راهنمای طراحی و اجرای سازه ای حفاظت سواحل

هدف از تدوین راهنمای طراحی و اجرای سازه ای حفاظت سواحل، ارائه مجموعه ای کامل و جامع از روش های متداول و مناسب حفاظت از سواحل با توجه به شرایط سواحل ایران، به منظور استفاده متخصصان، پژوهش گران و مشاوران در پروژه های پژوهشی و اجرایی می باشد. در تهیه این راهنما با بهره گیری از تجربیات و آخرین منابع و دستاوردهای مراکز علمی و تحقیقاتی داخل و خارج
کشور، مجموعه ای از مناسب ترین روش های سازه ای حفاظت سواحل همراه با اصول طراحی و ملاحظات اجرایی و بهره برداری و نگهداری ارائه شده است.

دانلود: نشریه ۶۲۹

دانلود The Rock Manual (راهنمای استفاده از مصالح سنگی)

سازه هایی از قبیل موج شکن های سنگی، سازه های حفاظت از ساحل، آب شکن ها، پشته های سنگی و حفاظت از پای سازه ها در برابر آب شستگی در این دستور العمل مورد توجه قرار گرفته اند.

این دستور العمل در ۱۰ فصل نوشته شده است که هر فصل به موارد زیر می پردازد:

۱- مقدمه

۲- برنامه ریزی و طراحی عملیات سنگی

۳- مصالح

۴- شرایط فیزیکی سایت و جمع آوری اطلاعات

۵-فرآیندهای فیزیکی و ابزار طراحی

۶- طراحی سازه های دریایی

۷- طراحی عملیات بستن و انحراف (برای احداث سدها و کانال ها)

۸- طراحی رودخانه ها و سازه کانال

۹- عملیات ساخت

۱۰- پایش، بازرسی، تعمیر و ترمیم

در این ۱۰ فصل، طراحی سازه های سنگی و اجرای آن بطور کامل از ابتدای برنامه ریزی، انتخاب مصالح، طراحی، عملیات های مقدماتی اجرا، ساخت و تعمیر و نگهداری شرح داده شده است که این دستور العمل را به یک کتاب جامع تبدیل کرده است.

در طراحی سازه های دریایی، عملیات خاکی و سنگی معمولا یکی از اولین عملیات ها می باشد و حجم کار بالایی دارد، لذا برنامه ریزی، انتخاب مصالح و طراحی و اجرای صحیح آن، به کل عملیات اجرایی پروژه کمک کرده و بسیار حائز اهمیت است.

این دستور العمل به کمک همکاری مشترک کشورهای انگلیس، فرانسه و هلند تهیه شده است و از سری استاندارد های CIRIA با کد CIRIA C683 می باشد.

ویرایش اولین این کتاب نیز در سال ۱۹۹۱ با عنوان Manual on the use of rock in coastal and shoreline engineering منتشر شده بود که پس از ان تحقیقات بسیاری در زمینه شناخت بهتر سازه های سنگی صورت گرفته و به گفته مولفین ویرایش جدید بسیار دقیق تر و کامل تر گردیده است.

دانلود فصول کتاب (کامل):

introduction

chapter 1

chapter 2

chapter 3

chapter 4

chapter 5

chapter 6

chapter 7

chapter 8

chapter 9

chapter 10

index

appendix a1

appendix a2

backcover

۳- EurOtop: Wave overtopping of Sea Defences and Related Articles: Assessment Manual

این کتاب نیز یک راهنمای جامع و کاربردی در طراحی و اجرای سازه های حفاظت از ساحل می باشد که توسط موسسه تحقیقاتی یورو تاپ تهیه گردیده است و در آن بیشتر به تحقیقات انجام شده در دریای شمال و سواحل بالتیک می پردازد.

۴-Wave Runup and Overtopping: FEMA Coastal Flood Hazard

این کتاب نیز بسیار کاربردی و کوتاه می باشد که در آن روشهای مختلف محاسبه بالاروی و خطرات سیلاب بر روی سواحل تشریح شده است.


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


دیدگاهتان را بنویسید