0

صنایع بالادستی (مخازن، اکتشاف، حفاری، تولید، صنایع آفشور و دریایی)

آشنایی با نفت و گاز شیل

بهمن ۲۸, ۱۳۹۴ در ۲:۴۳ ب.ظ


تبلیغات-فرادرس
W3Schools

چکیده:

افزایش قیمت جهانی گاز در سال ۲۰۰۸ تا سقف ۱۲ دلارهرمیلیون بی تی یو  باعث توسعه حفاری ها در آمریکا شد و موجب شد تکنیک های حفاری از جمله شکاف های هیدرولیکی و حفاری افقی در میادین توجیه اقتصادی پیدا کند.

در آمریکا هزینه تولید گاز از منابع نامتعارف از حدود ۵ دلار به ازای هر میلیون بی تی یو در سال ۱۹۹۰ به حدود ۳.۲ دلار میلیون بی تی یو در سال ۲۰۱۰ رسید و پیش بینی میشود این رقم در سالهای آتی به کمتر از ۲ دلارهرمیلیون بی تی یو برسد.

گاز شیل، گازی ست محصور شده بین سنگ های سخت رسی که آزادسازی آن با استفاده از فناوری موسوم به” شکست هیدرولیک ” صورت می گیرد که شامل تزریق آب فراوان حاوی مواد شیمیایی درون سازه های گاز رسی با فشار بالاست. به گفته منتقدان اداره محیط زیست و ژئوفیزیک ، این عملیات خطر آلودگی آب های زیر زمینی و بروز زمین لرزه را به همراه  خواهد داشت . تحقیقات نشان می دهد که ۱۶ % حجم گاز شیل ،گاز اتان است. مصرف کنندگان برای استفاده از این خوراک ارزان قیمت در آمریکا ، باید طراحی واحد اتیلن را بازنگری کنند.

تولید گاز شیل در آمریکا کمک کرد تا قیمت های گاز و زغال سنگ در این کشور کاهش یابد ، اما تولید این گازها در منطقه اروپا ، پیشرفت کندی داشته و با نگرانی های اداره محیط زیست روبه روست ، به طوریکه کشورهای فرانسه ، بلغارستان ، اسپانیا و آلمان تولید این نوع گازها را ممنوع کرده اند.

بنا به فهرست اداره انرژی آمریکا از ۳۲ کشور دارنده ذخایر سنگهای رسی ، بعد از کشورهای چین و آمریکا ، آرژانتین و مکزیک ، کشور عربستاندر مقام پنجم در جهان قرار دارد.

اگر شرایط برای تولید گاز شیل مهیا باشد ، تا سال ۲۰۳۰ ، تولیدات این گاز می تواند یک سوم عرضه انرژی جهان را تامین کند و از″ نفت خام ” که مقام اول انرژی دنیا را در اختیار دارد ، پیشی بگیرد.

شیل های نفتی گروه متنوعی از سنگها هستند که منشا نفت و مواد آلی و غیر آلی دارند. چون این مواد آلی موجود در عمق کافی مدفون نشده هنوز به مرز پختگی نرسیده و در نتیجه نفتی تولید نمی کنند، مگر اینکه در آزمایشگاه با حرارت دادن و تقطیر آنها نفت را استخراج کرد که به این عمل پیرولیز گویند. مقدار نفت حاصله در مناطق مختلف ، تا ۵۰ % وزن سنگ تخمین زده شده است یعنی بین ۱۰ و ۱۵۰ گالن نفت در هر تن سنگ یا ۵۰ تا ۷۰۰ لیتر در هر هزار کیلوگرم  قابل برداشت است.

شیل های نفتی دارای مقادیر قابل توجهی مواد غیرآلی نیز هستند .حداقل توقع از یک شیل نفتی از نظر اقتصادی این است که انرژی حاصل به صورت هیدروکربن بیش از انرژی حرارتی مصرفی برای استخراج نفت آن باشد. به طور کلی شیل های نفتی باید دارای مقادیر زیادی مواد هیدروکربنی باشند تا بتواند امکان تشکیل مخازن نفتی اقتصادی را بدهند. بر اساس بررسی‌هایی که تا کنون انجام شده، اغلب شیل‌های نفتی متعلق به دوره زمین شناسی کامبرین ( ۵/۳ میلیون سال پیش )  تا دوره ترشیری( ۶۳ میلیون سال پیش) است.


دانلود جزوه آموزشی نفت و گاز شیل

 راهنمای دانلود از وبسایت:
در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
در صورت بروز مشکل، از مرورگرهای دیگر استفاده نمایید. چنانچه لینک موجود نبود، شماره آن را در بخش زیر کامنت بگذارید تا بررسی گردد.

@OilAndGas


تبلیغات-فرادرس

آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: