0

برق، کنترل، ابزار دقیق، مخابرات

پایرومتر تجهیزی برای اندازه گیری دما

دی ۲, ۱۳۹۳ ۱۰:۱۰ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

 نگاهی به پایرومتر

پایرومتر یکی از تجهیزات اندازه گیری دما به صورت غیر مستقیم می باشد که در صنایع فولاد،ذوب آهن و صنایعی که دمای آنها بالای ۱۰۰۰ درجه می باشد کاربرد دارد،می دانیم که بسیاری از سنسورهای اندازه گیری دما در تماس مستقيم با سيال فرآيندي، دما را اندازه گيري مي كنند.اما در مواردی تماس اندازه گير با فرايند غیرممکن است برای مثال هنگامي كه دماي آن بسيار بالاست بگونهاي كه هرگونه تماس موجب ذوب شدن و از بین رفتن اندازه گير مي شود و يا هنگاميكه فرايند داراي مواد زيانبار و مخربی هستند نمیتوان از سنسورهای تماسی استفاده نمود.

کاربرد پایرومتر

نمونه هاي فراواني از اين گونه موارد را در صنايع ريخته گري، فولاد،صنايع چيني، سراميك و نيز صنايع شيميايي می توان از نزدیک مشاهده کرد.اما پايرومترها سنسورهاي تشعشعي دمايي هستند كه به کمک آنها  مي توانید دماهای بسیار بالا را نیز بدون تماس مستقیم  فرآيند ،مورد اندازه گيري قرار دهید. اين سنسورها قادر به اندازه گيري دماهاي بسيار بالا تا حدود ۴۰۰۰ درجه سلسيوس مي باشند.

اصل فيزيكي مورد استفاده در اندازه گيري تشعشعي دما بدین صورت است كه وقتی اجسام در دماهاي بالاتر از صفر مطلق قرار می گیرند از خود انرژي آزاد مي كنند اين انرژي متناسب با توان چهارم دماي جسم مي باشد که  به صورت امواج الكترومغناطيسي متشکل از بسته هاي كوچكي به نام فوتون می باشند.

مزایای پایرومتر

سنسورهاي تشعشعي دما، انرژي تابشي اجسام را به شكل فوتون دريافت كرده و بر اساس آن دماي جسم را تعيين مي كنند.با این تجهیزات می توان  دماهايي كه سایر تجهیزات اندازه گیری دما مانند ترموكوپل ها و ترمومترهاي مقاومتي قادر به اندازه گيري آن نيستند را به راحتی اندازه گیری کرد.


تبلیغات شما اینجا درج می شود

همين طور دمای محيط هايي كه وسيله سنجش را معمولا نمی توان درتماس مستقيم با آن قرار داد, مثل داخل كور هها يا رو ي شعله و يا دماي اجسام متحرك و دماي متوسط سطوحي كه توزيع دمايي دارند، پایرومترها این مزیت جاگزینی را دارند، اما با اين توصيف اين وسايل معايبي هم دارند. به عنوان مثال قيمت بالاتر آنها نسبت به اغلب وسايل مذكور و نياز به كاليبراسيون مجدد براي هر ماده خاص ، از موارد ضعف اين وسايل مي باشد.


نویسنده: مهرداد فتحعلی بیگی


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


دیدگاهتان را بنویسید