1

اصول، متریال و طراحی پایپینگ / بازرسی و کنترل کیفیت / جوشکاری و تستهای غیر مخرب

آموزش جامع عملیات حرارتی تنش زدایی (PWHT)

اسفند ۲۹, ۱۳۹۵ ۲:۵۲ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

چکیده:

عملیات حرارتی تنش زدایی
برخی از فرایندهای عملیات حرارتی و یا پروسه های تولید موجب ایجاد تنش های داخلی در قطعه شده که می تواند مخرب بوده و اثرات نامطلوبی بر عملکرد قطعه داشته باشد. این تنش های داخلی می تواند منجر به تاب برداشتن، ترک خوردن و حتی از بین رفتن قطعه کاری در تنش هایی بسیار کمتر از سطحی که قطعه برای تحمل آن طراحی شده است، شود. مثلا؛ ایجاد غیر یکنواختی در نقاط مختلف قطعه پس از ریخته گری و در طی سرد شدن به ویژه در قطعات ضخیم و یا انجام پروسه های ماشین کاری یا جوشکاری موجب ایجاد تنش های داخلی در قطعه می شود.

هدف اصلی عملیات تنش گیری، آزاد شدن تنش های ناشی از از فرایندهای شکل دهی مانند نورد، ماشین کاری و یا جوشکاری می باشد. در این فرایند، آلیاژ را تا دمای از پیش تعیین شده گرم کرده و به مدت کافی در آن دما نگهداری کرده تا تنش های باقی مانده به حد قابل قبول رسیده و سپس به آرامی آن را سرد کرد تا تنشی در آن باقی نماند.

تغییرات خواص مکانیکی در اثر عملیات تنش گیری(تنش زدایی)
پس از تنش زدایی، تغییرات عمده ای در خواص مکانیکی ایجاد نمی شود و تنش تنها توسط مکانیزم بازیابی برطرف می شود. در واقع با انتخاب مناسب دما و زمان در عملیات تنش گیری، می توان به راحتی اثرات مضر و مخرب تنش های کشش سطحی حاصل از کارسرد را از بین برد بدون آن که استحکام و سختی قطعه تغییر کند.


گرم کردن و سرد کردن زمانبندی شدهٔ فلزات، سرامیک‌ها و آلیاژها را به منظور بدست آوردن خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب، عملیات حرارتی می‌نامند. عملیات حرارتی برای تغییر خواص فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و به ویژه متالورژیکی مواد استفاده می‌شود. عملیات حرارتی برای مواد غیرفلزی مانند شیشه‌ها و شیشه-سرامیک‌ها نیز بکار می‌رود.

دلایل عملیات حرارتی

 • تنش‌زدایی، تنش‌های ناشی از عملیات و فرایندهای تولید
 • ریز کردن دانه‌بندی
 • افزایش مقاومت به سایش با ایجاد لایه سخت بر سطح و در عین حال افزایش مقاومت به ضربه با به‌وجود آوردن مرکز نرم‌تر در داخل قطعه
 • بهبود خواص فولاد به منظور اقتصادی کردن جایگزینی بعضی از انواع ارزان‌تر فولاد به جای انواع گران آن
 • افزایش جذب انرژی ضربه فولاد
 • بهبود خصوصیات برش در فولادهای ابزار
 • بهبود خواص الکتریکی
 • تغییر یا بهبود خواص مغناطیسی

عملیات حرارتی فولادها

فولاد از نظر خواص مناسبی که در عمل دارد، یکی از مهمترین مواد فلزی است. یکی از دلایل عمده‌ای که می‌توان فولادهایی با خواص مختلف بدست آورد همان تبدیل ساختمان کریستالی آهن از آلفا به گاما با تغییر درجه حرارت می‌باشد. این تبدیل مطابق با نمودار آهن-کربن می‌تواند در حد زیادی تحت تأثیر کربن قرار گیرد. برای مثال سختی و استحکام در فولادهای سریع سرد شده (آب داده شده) بستگی به میزان درصد کربن موجود در آنها دارد.

 • کربن‌دهی سطحی

در این روش به فولادهایی که درصد کربن آن از ۰٫۳ درصد کمتر است حداکثر تا عمق ۲ میلیمتر در سطح قطعات می‌توان سختی داد. روش کار در حال حاضر به صورت متداول به دو طریق انجام می‌شود: ۱-روش کربورایزینگ گازی- بدن طریق که قطعات در داخل کوره‌های مخصوص قرار داده شده و به آن در دمای بین ۸۴۰ تا ۹۰۰ درجه گاز از طریق ژنراتورهای endo gas دمیده می‌شود و سطح قطعات بدین طریق کربوره می‌گردد. ۲- روش کربورایزینگ مایع – در این روش از کوره‌های حمام نمک با پایه نمک سیانور استفاده می‌شود و قطعات در مذاب نمک قرار داده شده و از این طریق با توجه به تجزیه سیانور به کربن ونیتروژن سطح قطعات کربوره می‌گردد.

 • بازپخت کامل (آنیلینگ)
 • آنیلینگ جهت کروی کردن سمنتیت
 • نرماله کردن (نرمالیزاسیون)
 • کوئنچ کردن
 • برگشت دادن (تمپر کردن)
 • تنش زدایی

آستنیتی کردن فولاد

آستنیتی کردن فولاد اغلب اولین مرحله عملیات حرارتی است؛ که برای یکنواخت کردن غلظت کربن در کریستال‌های آستنیت ضروری می‌باشد؛ و به عنوان کلید کنترل سختی در سخت کردن (یا آب دادن) فولاد معروف است. عمل آستنیتی کردن تابع درجه حرارت و زمان می‌باشد. (عامل درجه حرارت مهمتر از زمان است) هنگامیکه فولاد به درجه حرارت لازم برای تبدیل شدن به آستنیت می‌رسد، آستنیت در طی مراحل جوانه زنی و رشد تشکیل می‌گردد. به منظور تبدیل کامل در فولادهای هیپوای تکتوئیدی وای تکتوئیدی اغلب ۳۰ تا ۵۰ درجه سلسیوس بالای درجه حرارت خط A3 حرارت داده خواهد شد. درجه حرارت‌های دقیق را می‌توان از نمودار آهن-کربن انتخاب نمود. عموماً درجه حرارت نباید بسیار بالا انتخاب شود. چرا که آستنیت دانه درشت به وجود می‌آید؛ که ممکن است باعث شکستگی یا ایجاد ترک در فولاد شود. (در هنگام سرد شدن سریع از این درجه حرارت)

اندازه دانه‌های آستنیت با بالا رفتن درجه حرارت، افزایش می‌یابد. این رشد در نتیجه تمایل به کم شدن انرژی آزاد سیستم در اثر کاهش سطح دانه‌است. وقتیکه فولادهای هیپوای تکتوئیدی تا درجه حرارت‌هایی در حد نسبتاً زیاد بالای خط A3 حرارت داده می‌شود، علاوه بر رشد دانه‌ای آستنیت کردن در سرد کردن بعدی ممکن است فریت اضافی هم رسوب کند؛ که بصورت صفحات یا میله‌های طولانی بوده و دانه‌های پرلیت را از این سو به آن سو قطع می‌کند. این نوع ساختار دانه‌ای را ساختار ویدمن اشتاتن می‌نامند. از طرفی اگر درجه حرارت بسیار پایین باشد، بعد از عمل سرد کردن سریع سختی کامل مورد نظر بدست نمی‌آید. تبدیل پرلیت به آستنیت از نوع نفوذ است.

عملیات حرارتی فولادهای ضد زنگ

فولادهای زنگ نزن استنیتی قابل عملیات حرارتی نمی‌باشد. زیرا باعث ایجاد رسوب کاربید کرم در مرز دانه‌ها می‌شود و آن را شدت می‌بخشد. فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی قابلیت عملیات حرارتی دارند و برای قطعاتی که هم نیاز به خواص ضدزنگی و هم مقاومت سایشی را دارند استفاده می‌گردد از قبیل فولاد ضد زنگ ۴۲۰

عملیات حرارتی چدنها

نمودارهای T-T-T (زمان-دما-دگرگونی)

نمودارهای زمان(Time) دما(Temperature) دگرگونی(Transformation)

این نمودار شرایط تعادل عناصر تشکیل دهنده در دماهای مختلف را نشان می‌دهد در حالی که اکثر روش‌های عملیات حرارتی بصورت نا متعادل انجام می‌شوند. اثر زمان بر روی ساختار و خواص نهایی فلز توسط نمودار زمان -دما -دگرگونی که به نمودار TTT موسوم است مشخص می‌شود. در واقع به وسیلهٔ این نمودار می‌توان پیشرفت دگرگونی در فلز را به سادگی بررسی نمود. (بیشترین کاربرد این نمودارها برای عملیات حرارتی فولادهاست)


عملیات حرارتی آلیاژهای غیرآهنی

عملیات حرارتی آلیاژهای آلومینیوم

T1

سرد شده از یک فرایند شکل دهی، با درجه حرارت بالا و پیر شده به صورت طبیعی

T2

سرد شده از یک فرایتد شکل دهی، با درجه حرارت بالا، کار سرد شده و پیر شده به صورت طبیعی

T3

عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده، کار سرد شده و پیر شده به صورت طبیعی

T4

عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده و پیر شده به صورت طبیعی

T5

سرد شده از یک فرایتد شکل دهی با دمای بالا و پیر شده به صورت مصنوعی

T6

عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده و پیر شده به صورت مصنوعی

T7

عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده و پایدار شده

T8

عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده، کار سرد و پیر شده به صورت مصنوعی

T9

عملیات حرارتی از نوع محلول سازی شده، پیر شده به صورت مصنوعی و سپس کار سرد شده

T10

سرد شده از یک فرایتد شکل دهی با درجه حرارت بالا، کار سرد شده و پیر شده به صورت مصنوعی


تنش زدایی

اعمال نیرو و یا تغییرات دمایی می‌توانند در قطعه تنشی ایجاد کنند که ممکن است بسیار زیان بار باشد. این تنش‌ها که «تنش‌های باقیمانده» نامیده می‌شوند، می‌توانند سبب تاب برداشتن، ترک برداشتن و یا شکست زودهنگام در حین تولید یا درحین کار شوند. از عوامل تشکیل چنین تنش‌هایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: الف- وجود شیب حرارتی یا درواقع عدم سرد شدن یکنواخت قطعه. ب- ماشینکاری و کارسرد

هدف از عملیات تنش گیری آن نیست که تغییرات عمدهای در خواص مکانیکی قطعه اتفاق بیفتد. در این عملیات از سازوکار بازیابی استفاده می‌شود و و در واقع تبلور مجدد و تغییرات ریزساختاری در آن انجام نمی‌شود. به منظور تنش زدایی، قطعات را طی زمان مشخصی زیر دمای A1 گرما می‌دهند. زمان گرما دهی بستگی به دمای عملیات و ابعاد قطعه دارد. هر چقدر که دمای تنش گیری بالاتر انتخاب شود نیاز به زمان کمتری برای عملیات وجود دارد. در این عملیات نرخ گرم شدن و سرد شدن قطعه باید آهسته باشد تا تنشهای حرارتی جدیدی به قطعه اعمال نشود.

این عملیات حرارتی به منظور کاهش یا برطرف کردن تمامی تنش‌های ایجاد شده در اثر عملیات تغییر شکل سرد یا در عملیات جوشکاری انجام می‌گیرد. درجه حرارت معمولاً در زیر درجه حرارت A1 و در حدود ۴۰۰ درجه سلسیوس می‌باشد.

تنش‌های داخلی و روش‌های کاهش آن‌ها در عملیات حرارتی

در عملیات حرارتی معمولاً با تنش‌های حاصل از انبساط و انقباض به نام تنش‌های حرارتی (به انگلیسی Thermal Stresses) و همچنین با تنشهای حاصل از تغییر یا تبدیل فاز، به ویژه در تبدیل‌های غیر تعادلی استنیت در فولادها، به نام تنشهای تبدیلی مواجه خواهیم بود. عموماً این تنشها تنشهای داخلی نامیده می‌شوند.

تنش‌های داخلی

اندازه این تنشهای داخلی به مقدار افت یا کاهش سریع دما در قطعه، شکل هندسی و ابعاد ان، سرعت سرد شدن و ضریب هدایتی حرارتی بستگی دارد.

تنش‌های داخلی می‌توانند به حدی برسند که حتی موجب تغییر شکل پلاستیکی و تاب برداشتن و ترک برداشتن و تخریب در حین عملیات حرارتی و یا بعد از ان در حین کار شوند. در مواردی که تغییر دمایی بالا است و سریع از دماهای استنیتی به دماهای مارتنزیتی سرد شود توزیع این تنشها، به ویژه در قطعات با ابعاد نسبتاً زیاد، در نقاط مختلف حجم قطعه غیر یکنواخت خواهد بود. این غیر یکنواختی با اختلاف شیب حرارتی در لایه خارجی و قسمت داخلی قطعه، نوع فازهای تشکیل شده و فاصله زمانی تبدیل فازها بین لایه خارجی و قسمت داخلی ارتباط دارد؛ بنابراین حالتهای مختلفی از لحاظ نوع تنش‌های داخلی می‌تواند وجود داشته باشد.

در مواردی که تنشهای داخلی ایجاد شده در لایه خارجی از نوع کششی و تنش‌های داخلی از نوع فشاری باشد بعد از سرد شدن سریع ترک‌هایی در سطح بوجود می ایند و یا یک نوع تغییر دیگر ممکن است که در حین تنشهای کششی لایه خارجی به تنشهای کششی اعمالی افزوده شده و استحکام کششی و حد تحمل کاهش یابد.

به منظور کاهش یا حذف تنش‌های داخلی و اثرات مضر ان به خاطر تشکیل‌های ترک‌های سطحی در قطعاتی که تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند باید سرعت گرم و سرد کردن و زمان مورد نیاز برای سرد یا گرم کردن با توجه به نوع جنس، شکل هندسی و ابعاد قطعه و خواص مکانیکی مورد نظر کنترل شده و به نکات زیر توجه شود: ۱-ابتدا قطعه پیش گرم شود و بعد با سرعت خیلی کم گرم کردن قطعه ادامه یابد. ۲-در تبدیل مارتنزیتی که باید در مدت زمان کم افت دمای بالایی انجام داد می‌توان از دو روش زیر استفاده کرد:

روش اول: مارت‌پخت

در روش مارت‌پخت (Martempering) ابتدا قطعه فولادی را کاملاً استنیتی کرده و بعد ان را سریع در ظرفی که حاوی روغن داغ یا نمک مذاب حدود۱۵۰–۳۰۰ درجه سانتیگراد یا با دمایی کمی بالاتر از دمای شروع مارتنزیت است سرد می‌کنیم. بعد قطعه مورد نظر به مدت زمان معینی در یکی از این دو محیط با دمای ثابت نگه داشته می‌شود.

زمان نگه داری به ابعاد قطعه بستگی دارد و باید در حدی باشد که دمای تمامی قطعه به آن دما برسد.

سپس قبل از اینکه تبدیل استنیت به باینیت شروع شود قطعه با سرعت متوسطی تا دمای اتاق سرد می‌شود، به گونه‌ای که از ایجاد اختلاف زیاد دما در آن جلوگیری شود.

سرانجام این قطعه فولادی تحت عملیات حرارتی بازپخت قرار می‌گیرد. بدین ترتیب یک ساختار مارتنزیتی باز پخت شده به دست می‌آید. این فرایند عملیات حرارتی مارتمپرینگ یا سریع سرد کردن ناپیوسته نامیده می‌شود.

بازپخت در این روش به منظور افزایش چغرمگی صورت می‌گیرد.


تبلیغات شما اینجا درج می شود

تفاوت بین فولادهایی که مارتنزیتی شده و سپس عملیات حرارتی باز پخت معمول روی آنها انجام گرفته سختی برابر فولادهایی است که تحت عملیات حرارتی مارت‌پخت قرار گرفته‌اند، اما مقاومت به ضربه فولادهای که مارت‌پخت شده‌اند حدوداً سه برابر بیشتر از فولادهای عادی است.

روش دوم: آس‌پخت

آس‌پخت یا آستمپرینگ (Austempering) یک نوع عملیات حرارتی از نوع تبدیل هم دما یا ایزوترمال است که برای رسیدن به ساختار باینیتی در تعدادی از فولادهای کربنی ساده انجام می‌شود.

در این فرایند ابتدا فولاد استنیتی شده و سپس در حمام نمک مذاب با دمایی درست بالای دمای شروع تبدیل مارتنزیت سریع سرد شده و برای مدت زمان معینی در این دمای ثابت نگه داشته می‌شود. در بعضی موارد نیاز به دوباره گرم کردن می‌باشد چون ممکن است به حالت باینیت یا اسفریت تبدیل شده باشد و ساختار داخلی ان تفاوتهایی با هدف مورد نظر داشته باشد.

زمان مورد نیاز برای نگه داشتن در دمای ثابت که در بالا اشاره شد به نوع فولاد و ابعادان بستگی دارد و باید در حدی باشد که تبدیل استنیت به باینیت به طور کامل انجام شود و سرانجام قطعه فولادی تا دمای اتاق سرد می‌شود.

از مزایای این فرایند در مقابل روش سریع سرد کردن و بازپخت، افزایش مقاومت ضربه‌ای تا دو برابر بیشتر از روش عادی و کاهش تنشهای داخلی و احتمال ترک برداشتن و تاب برداری است.

این فرایند روش دومی را برای جایگزینی فرایند سریع سرد کردن و بازپخت ارایه می‌دهد. از مزایای این روش بهبود مقاومت ضربه‌ای و انعطاف‌پذیری بعضی از فولادها در مقایسه با فرایند سریع سرد کردن و بازپخت و دیگری کاهش تنشهای داخلی و نتیجتاً تاب و ترک‌برداری است. از معایب این روش نیاز داشتن به حمام نمک مذاب و دیگری محدودیت این روش یرای تعدادی از فولادهای خاص است.


ایمنی در عملیات تنش زدایی(PWHT)

این عملیات( pwht (past weld heat treatmentبعد از جوشکاری انجام میگیرد وبرای خارج کردن تنش های داخلی که در اثر جوشکاری ایجاد شده بکار بده میشود .معمولا این تنش بیشتر در قطعات ضخیم ایجاد میشود والبته استاندارد ومحدوده ضخامت برای انجام عملیات پس گرمایش روی قطعات جوشکاری شده بر حسب این که قطعه جوشکاری لوله ویا پلیت باشد فرض میکند هم چنین بر روی هر متریالی این محدوده فرق میکند .روند عملیات حرارتی فوق به این صورت است که محل جوشکاری شده وقسمتی از منطقه کنار جوش وروی فلز مبنا را با یک شیب خاصی آرام آرام گرم کرده تا درجه حرارت به ۶۰۰ درجه سانتیگراد برسد سپس به مدت معینی که آن هم به ضخامت فلز مبنا بستگی دارد نگهداری شده وسپس به ارامی سرد میشود شیب سرد شدن تقریبا ۲۲۰ درجه سانتیگراد در یک ساعت برای یک اینچ است وشیب گرم کردن حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد در یک ساعت برای یک اینچ می باشد .عملیات پس گرمایش توسط دستگاه ثبات درجه انجام می گیرد و گرم کردن قطعات به وسیله المنتهای برقی که در غلافی از سرامیک حفاظت میشود انجام میپذیرد (برای جلوگیری از هدر رفت گرما) وفاصله باندی از جوش واطراف آن تحت عملیات تنش زدایی قرار میگیرد اگر عملیات تنش زدایی در لوله های جوشکاری شده انجام نشود تنش های ایجاد شده در داخل لوله باقی مانده واحتمال پارگی ویا خستگی زود رس برای قطعه جوشکاری شده در هنگام بهره برداری وجود دارد تنش زدایی را میتوان به یک فرد فوق العاده عصبانی ودارای استرس تشیبه کرد که ظاهری آرام دارد ولی هر لحظه احتمال دارد که بطور ناگهانی ازکوره به در رود 

نکات ایمنی  هنگام عملیات تنش زدایی :

۱-گرفتن مجوز لازم از واحد ایمنی

۲-بررسی تمامی وسایل برقی، سیم ارت فیوز حفاظ جان، و…

۳-عدم نقص وشکستگی در سرامیک والمنتهای تنش زدایی

۴-تعبیه کپسول آتش نشانی در محل وکنار دستگاه ژنراتور

۵-نصب نوار خطر ، علایم هشدار دهنده وایمنی در اطراف محل خطر برق گرفتگی-نزدیک نشوید و…

۶-اطلاع دادن پرسنل وکارگران در اطراف محلی که عملیات تنش زدایی انجام می شود .

۷-آموزش تمامی پرسنل که با عملیات تنش زدایی کار میکنند

۸-استفاده از وسایل حفاظت فردی عایق (کفش -کلاه ایمنی -دستکش عایق و…)

۹- طی کردن تمامی مراحل کار طبق رویه جاری وقوانین مربوطه


دریافت فایلهای آموزشی

۱- مقدمه ای بر تنش زدایی پس از جوشکاری-۱۲ صفحه-PDF


۲– مروری بر تنش زدایی- شرکت پاکمن- ۵ صفحه- PDF

فهرست مطالب:

 • تنش گیری (تنش زدایی)
 • علت انجام عملیات تنش گیری (تنش زدایی)
 • تغییرات خواص مکانیکی در اثر عملیات تنش گیری (تنش زدایی)
 • منابع و پیوندها
 • تنش گیری از دید efunda.com

۳- تنش زدایی فولادها-سیروس یحیی پور- ۵ صفحه- PDF

جهت رفع تنشهای پسماند و بهبود خواص مکانیکی فولادها معمولا از عملیات حرارتی تنش زدایی استفاده می‌شود. که موضوع فوق در این فایل به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.


۴- عملیات حرارتی فولادها- ۲۹ صفحه- PDF

فهرست مطالب:

 • ۱- تنش زدایی
 • ۲- تابکاری
 • ۳- یکنواخت سازی
 • ۴- سخت کاری با آب دهی
 • ۵- برگشت دهی (بازپخت)
 • ۶- مارتمپرینگ
 • ۷- آستمپرینگ
 • ۸- سخت کاری سطحی
 • ۹- سخت کاری سطحی
 • ۱۰- تاثیر آلومینیوم در فولاد ها
 • ۱۱- تاثیر وانادیم در فولاد ها
 • ۱۲- تاثیر نیوبیوم در فولاد ها
 • ۱۳- تاثیر مولیبدن در فولاد ها
 • ۱۴- تاثیر نیتروژن در فولاد ها
 • ۱۵- تاثیر تیتانیوم در فولاد ها

۵- تنش زدایی جوش با ضربات آلتراسونیک- حسین برکتین- شرکت ملی حفاری

تنش زدایی جوش با ضربات التراسونیک : عموما مشاهده می شود که شکست یک سازه تحت بارگذاری در ناحیه جوشکاری شده اتفاق می افتد بعضی از این موارد را می توان با بررسی روند خستگی در جوش بهبود بخشید ابتدا کلیه روش های هندسی جوش و بهبود شرایط تنش پسماند تقسیم می شود را بررسی و مقایسه می کنیم و مزایای هر روش را بطور جداگانه ذکر می کنیم سپس بسراغ روش UIT رفته و مزایای روش را بطور نمونه ای با انجام دو آزمایش عملی بررسی کرده و نتایج را بصورت نمودار S-N و جداول کلی هستند را با دیگر حالات مقایسه می کنیم و در نهایت بعد از بررسی تصاویر SEM کاهش تنش پسماند و عمر خستگی جوش و تغییرات در هندسه و میکروساختار جوش را مشاهده کرده و به نتایج مثبتی در این خصوص میرسیم. تاریخچه توجه به بهبود تنش پسماند خستگی در جوش به سال ۱۹۷۹ توسط افراد متعددی از جمله فیشر بر میگردد که فیشر موفق با ساخت دستگاه Hammer peening شد در این بین افراد متعددی روش های گوناگونی مطرح کردند و در نهایت در سال ۱۹۹۵ دکتر trufyakor روش UIT را مطرح کرده و دستگاهی را که بسیار نزدیک به دستگاه UIT امروزی است را ساخت.

پس از انجام جوشکاری همواره مقداری تنش پسماند در قطعه جوش شده باقی می مانداین تنش به دلیل گرم و سرد شدن موضعی و غیر یکنواخت تولید می شود.

برحسب کاربرد قطعه و کیفیت و دقت مورد نظر مقداری از تنش قابل تحمل تشخیص داده می شودمقادیر تنش بیش از این مقدار حداکثر باید از بین برود تا بتوان قطعه جوش شده را مورداستفاده قرار داد.

یکی از روشهای تنش زدایی روش حرارتی است در این روش قطعه جوش شده بصورت یکنواخت تا درجه حرارت مناسب خرارت داده شده، به مدت کافی در آن درجه حرارت نگهداری می شود و سپس به صورت یکنواخت سرد می شود.


۶– پاوریونت آموزش مقدماتی PWHT- تعداد صفحات: ۶۴

۷– پاورپوینت PWHT Training- نویسنده:‌ T BALAMURUGAN- تعداد صفحات: ۵۱

۸- پاورپوینت آموزشی تنش زدایی (Presentation on PWHT and Stress Relieving)- تعداد صفحات: ۲۳


۹- تنش زدایی مخازن تحت فشار

دانلود بخش اول

دانلود بخش دوم

۱۰- جزوه پرسش و پاسخ در خصوص PWHT- شرکت ARAMCO- تعداد صفحات: ۲

۱۱- جزوه آموزشی عملیات حرارتی (HEAT TREATMENT TRAINING MANUAL )-تعداد صفحات: ۱۱۸


۱۲- جزوه آموزشی مراحل انجام تنش زدایی (PWHT Procedure)- تعداد صفحات: ۱۳

۱۳- دفترچه فنی مراحل انجام تنش زدایی (PWHT Procedure)- فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی- ۲۰ صفحه

فهرست مطالب:

 1. PURPOSE
 2. DEFINITION
 3. REFERENCE
 4. GENERAL
 5. PRE-HEATING
 6. POST-WELD HEAT TREATMENT
 7. HARDNESS TEST
 8. DOCUMENT
 9. ATTACHMENT

۱۴- جزوه آموزشی مراحل انجام تنش زدایی (PWHT Procedure)- شرکت MIZAT- تعداد صفحات: ۹

۱۵- جزوه آموزشی مراحل انجام تنش زدایی (PWHT Procedure)- شرکت SWI- تعداد صفحات: ۵

۱۶- جزوه آموزشی مراحل انجام تنش زدایی (PWHT Procedure)- شرکت INPEC- تعداد صفحات: ۹

۱۷- جزوه آموزشی مراحل انجام تنش زدایی (PWHT Procedure)- شرکت ALBILAL- تعداد صفحات: ۱۵

۱۸- جزوه آموزشی مراحل انجام تنش زدایی (Method Statement For PWHT)- شرکت SOMI IMPIANTI- تعداد صفحات: ۸

۱۹- دفترچه فنی تنش زدایی اقلام جوشی (Heat Treatment of Welded Components Standard)- شرکتESKOM- تعداد صفحات: ۱۵

۲۰- مقاله تأثیر عملیات حرارتی تنش زدایی بر روی خواص مکانیکی و ساختار میکروسکوپی نواحی جوش فولاد ASTM 517- امین استیری


۲۱- مچموعه دو جلدی کتاب راهنمای عملیات حرارتی


۲۲- بازرسی مخازن تحت فشار- مهندس ادب آوازه- ناظران یکتا- ۱۳۵ صفحه

دانلود دموی فایل

فهرست مطالب

 • ۱- تاریخچه کد ASME
 • ۲- هیئت ملی بازرسان دیگ بخار و مخزن تحت فشار
 • ۳- تفسیر موردی کد ASME
 • ۴- بازده اتصال جوش
 • ۵- عملیات، الزامات و دستورالعمل حرارتی پس از جوشکاری
 • ۶- استاندارد پذیرش نشانه های مدور در رادیوگرافی
 • ۷- بازرسی ابعادی مخزت نحت فشار
 • ۸- دستورالعمل بازرسی مخازن تحت فشار
 • ۹- شرح وظایف بازرس مخازن تحت فشار
 • ۱۰- عملیات حرارتی کوره ای
 • ۱۱- بازرسی تنش زدایی
 • ۱۲- بازرسی هیدرواستاتیک مخازن تحت فشار

۲۳- دانلود جزوات جامع آموزش جوشکاری، عیوب و تستهای غیر مخرب جوش

۲۴- دانلود جزوه آموزشی عملیات حرارتی- دکتر محمد امین جباره- ۱۱۸ صفحه- PDF


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


+

1 دیدگاه

 1. علی محمدی

  on اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۶ - پاسخ

  با تشکر از توضیحات بسیار کامل و خوب شما
  جهت اطلاع آن دسته از دوستانی که نیاز به عملیات تنش زدایی جهت سازه ها و استراکچرهای صنعتی خود دارند
  شرکت مهندسی صنعتی ذوب و تکمیل مستقر در شهرک صنعتی محموداباد اصفهان، آماده هرگونه همکاری در این
  زمینه با صنعتگران محترم می باشد. (دارای کوره تنش زدایی به ابعاد ۸مترطول-۷متر عرض-۸مترارتفاع)
  جهت کسب هرگونه اطلاع هماهنگی تلفن تماس: ۰۳۱۳۳۸۰۲۴۳۰۰- ۰۹۱۳۳۲۵۹۹۷۶

دیدگاهتان را بنویسید