اندازه گیری فشار به روش خازنی

۱۳۹۳-۱۰-۰۳
این پیام تبلیغاتی است

چگونگی اندازه گیری فشار به روش خازنی

اندازه گیری فشار به روش خازنی در واقع یکی از روشهای اندازه گیری فشار است که سنسورهای آن در تجهیزات ابزاردقیق و ترانسمیترها استفاده می شود، ظرفیت الکتریکی خازن تابعی از فاصله صفحات، مساحت آنها و ضریب دی الکتریک ماده دی الکتریک میباشد و با فاصله صفحات رابطه عکس دارد. به عبارت دیگر با کاهش فاصله بین صفحات ظرفیت الکتریکی آن افزایش می یابد.

مقاومت ظاهری خازن ها که بیشتر در مدارهای جریان متناوب بکار می روند، متناسب با ظرفیت الکتریکی آنها می باشد. لذا می توان با اندازه گیری مقاومت ظاهری خازن در یک مدار پل وتستون که با ولتاژ AC تحریک می شود، ظرفیت الکتریکی خازن را محاسبه نمود.

دستگاه های اندازه گیری خازنی از یک سنسور فشار و یک ترنسدیوسر خازنی تشکیل یافته است. سنسور فشار که می تواند یک دیافراگم باشد، پس از دریافت تغییرات فشار سیال، آنرا به صورت جابجایی به یکی از صفحات خازن ترنسدیوسر منتقل می نماید و سبب تغییر ظرفیت آن می شود. در نتیجه با اندازه گیری تغییرات ظرفیت الکتریکی خازن، تغییرات فشار محاسبه می گردد.

بازه اندازه گیری فشار به روش خازنی


تبلیغات شما اینجا درج می شود

مبدلهای فشار خازنی میتوانند در خلاءهای بسیار زیاد تا فشارهای بالا در حد ۱۰۰۰۰PSI استفاده شوند و به همین دلیل کاربردگسترده ای دارند و در مقایسه با کرنش سنج ها، خطای Drift زیادی ندارند.معمولا بیشترین دقت این ترنسدیوسرها ۰٫۱ درصد و کمترین دقت آنها ۰٫۲ درصد می باشد. علی رغم اینکه این روش حساس و دقیق است ولی بسیار وابسته به تغییر ات دمایی می باشد. به همین دلیل سیستمی برای تصحیح خطای تغییرات دمایی در کنار این ترنسدیوسرها وجود دارد.

اندازه گیری فشار خازنی یکی از روش های اندازه گیری فشار  در صنعت ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی می باشد. برای مطالعه سایر روشها به مطلب زیر مراجعه نمایید:

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است