0

تعمیرات و نگهداری

آموزش مهندسی نگهداری و تعمیرات (نت)

تیر ۲۴, ۱۳۹۶ ۱:۳۸ ب.ظ


تبلیغات شما اینجا درج می شود

@OilAndGas

اولین گام ، تعریف مبنایی و اساسی از مفهوم نگهداری و تعمیرات است. با توجه به تصورات و تفسیرهای ناقص و غیر علمی حاکم بر ذهن بسیاری از مدیران و حتی کارشناسان و شاغلان در امر نگهداری و تعمیرات ، اهمیت این تعریف پر رنگتر و حساستر می شود. هر چند که حوزه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ، یکی از مهم‌ترین روش های مطرح وکاربردی در این شاخه از علم هست اما نمی توان آن را تنها در این حوزه تصور کرد ،. برخی نیز ، مفهوم و اساس نگهداری را درنوع و یا نحوه اجرای یک یا چند عمل خاص و مقدماتی ، مثل روغنکاری محدود می کنند، گاهی نیز نگهداری و تعمیرات را به عنوان یک واکنش و عمل سریع در یک شرایط بحرانی برای تعمیر دستگاه‌ها معنا می کنند؛ اگر چه سرعت ،یکی از شاخص‌های مهم در این زمینه‌است.اما مسلما تنها شاخص نیست. نگهداری و تعمیرات یک هنر است؛ چرا که پیش از وقوع یک مشکل و همچنین در هنگام وقوع آن، توانایی انتخاب رویکردها و فعالیت‌های مختلف وجود دارد. لذا مدیران، سرپرستان و کارشناسان و مسئولان نگهداری و تعمیرات از نقش پررنگ‌تری نسبت به سایر پارامترهای دیگر حتی «ماهیت مشکل ایجاد شده» برخوردار خواهند بود.


 • دانلود فایلهای آموزشی در انتهای متن
 • کلیه فایلهای مرتبط با نگهداری و تعمیرات به این صفحه افزوده خواهد شد.

با توجه به معنی لغوی نگهداری در لغت نامه دهخدا، نزدیکترین و مناسب ترین عبارت برای لغت MAINTENANCE را نگهداري ترجمه نموده ايم . لغت Maintenance از نظر مفهومی کلیه عملیات و فعالیتهایی را که در راستای سالم و مرتب نگاه داشتن تجهیزات کار (چه ماشين چه غيرماشين) انجام میشود را شامل می گردد. عملیاتی از قبیل:

 • ۱- بازدید مرتب تجهیزات
 • ۲- رفع عیوب و نواقص احتمالی و جلوگیری از وقوع آسیب های بزرگ
 • ۳- تعمیرات دوره ای در فواصل معین

و در کل تمامی اموری که باعث حفظ وضع صحیح کار مجموعه و اجزای آن شود. پس ذکر این نکته حائز اهمیت است که این لغت مفهوم تعمیرات را نیز در بر دارد.از این رو در این کتاب لغت نگهداری شامل تمامی فعالیت های تعمیراتی نیز میشود.

قوانین حاکم بر نگهداری و تعمیرات


تبلیغات شما اینجا درج می شود

@OilAndGas

نگهداری مدون و برنامه ریزی شده به تجارتی که در آن از سرمایه های موجود، دستگاه ها ، تجهیزات ، ماشین ها و امکانات و زیر ساخت ها در راستای تولید و تامین مشتری استفاده می شوند ارزش می دهد.این برنامه و زمان بندی باعث به حداقل رسیدن اتلاف زمان و منابع و استفاده از آنها در جهت فعال کردن سرمایه های موجود ودر نتیجه افزایش حداکثری تولید ، می شود.

در صنایع کوچک این برنامه ریزی می تواند جزء وظایف بازرسی تعریف شود ویا بخشی از کار روزانه تیم مدیریت تعریف شدو یا یک بازرس مجزا سپرده شود. متاسفانه این برنامه ریزی در شرایطی که زمان محدود و تراکم کاری زیاد است ، افت شدیدی می کند. که با توقف آن در کوتاهترین زمان ، کار ها به صورت غلط و غیر اصولی اجرا می شوند که در نتیجه برآیند آن افزایش هزینه نگهداری است.

در صنایع بزرگ ، یک نفر مسئول برنامه ریزی و زمان بندی کار هاست. در تشکیلات و مجموعه های اقتصادی و صنعتی بزرگ برنامه ها و زمان انجام کار ها طبقه بندی و تقسیم شده اند به نحوی که وظایف هر فرد و زمان انجام هر کار مشخص شده است.

بهتر این است که شما همه چیز را در مورد کاری انجام میدهید بدانید مثلا چرا این کار به این نحو انجام می شود؟ تاریخچه و گزارشات قبلی این کار به چه نکاتی اشاره کرده اند؟ چه کار ها و چه عواملی باعث مشکلات می شوند ودر صورت وقوع یک مشکل چگونه می توان آن را بر طرف کرد مسلماًزمانی که شما در این زمینه مهارت یابید همه چیز آسان می شود اما چیزی که اهمیت دارد انتخاب و اجرای بهترین روش در انجام آن کار می باشد و این امر از طریق یادگیری و اکتساب از دیگران و نوشتهایشان امکان پذیر است.

در یک نگاه ساده متوجه می شویم که نگهداری و تعمیر دستگاه ها و تجهیزات از خود آنها مهمتر و ارزنده تر است و اعمال آن در سیستم ضروری و اجتناب ناپذیر است و حاصل آن فعالیت مداوم دستگاه ها و سرویس دهی آنها به سیستم هست.

در دنیای رقابتی امروز ،علم نگهداری در مدیریت دستگاه ها و تجهیزات و عمر فعال آنها رشد کرده و به عنوان یک زیر مجموعه الزامی در مدیریت سرمایه ها تعریف شده است به صورتیکه مدیریت سرمایه های فیزیکی و موجود باعث افزایش عمر و دوره کاربری آنها ودر نهایت بالاترین سود وبازده ممکن می گردد. در همین راستا، وجود فاکتورهای شش گانه زیر الزامی است، فاکتور هایی که تنها در گروی اجرای صحیح و علمی نگهداری محقق می شود.

 • ۱-کاهش خطر و ریسک ناشی از فعالیت سیستم
 • ۲-اجتناب از خرابی دستگاه ها و تجهیزات
 • ۳-تامین تجهیزات پایا و ماندگار و با کیفیت
 • ۴-کمترین هزینه تولید
 • ۵-محدود کردن ضررات و زیان های ناشی از فعالیت دستگاه ها
 • ۶- تولید و خروجی حداکثری

همچنین تحقق این فاکتورها منوط به وجود هماهنگی و همکاری نزدیکی بین قسمت های فنی ،عملیات و تعمیر و نگهداری است. واین مستلزم یک رابطه فعال و متعادل مابین این ۳ گروه است.

لزوم پیاده سازی سیستم‌های نگهداری وتعمیرات ( نت )

بر اساس آن چه که در بخش قبل تشریح شد، به کارگیری سیستم نگهداری و تعمیراتِ خاصِ یک سازمان، می‌تواند نقش بسیار زیادی را در کاهش قیمت تمام شده محصول نهایی ایفا نماید. اما این تأثیرات تنها محدود به هزینه نبوده و در سرعت ارائه محصول در کل زنجیره تامین، کیفیت محصول، قابلیت اطمینان، چابکی سازمان و عواملی از این دست نیز تأثیرات خاص خود را خواهد داشت که هر یک از آن‌ها محلی از تامل خواهد بود. از این رو می‌توان به نقش مهم و تأثیر گذار استراتژی‌های مختلف نگهداری و تعمیرات بر روی کسب و کار یک بنگاه اقتصادی پی برد.

در صورتی که تمامی فعالیتها و عملیات نگهداری در قالب یک سیستم تعریف شود، موجب فعالیت و کار بی وقفه ماشین آلات و دستگاه در سیستم با کمترین هزینه مصرفی و تعمیراتی است.

تعمیرات و نگهداری ماشین آلات و دستگاه ها،با توجه به استهلاک و فرسایش مداوم آنها، بخش عمده ای از هزینه های تولید را در یک مجموعه صنعتی در بر می گیرد .این هزینه، بسته به نوع صنعت، ۱۵ الی ۶۰ درصد هزینه تولید را شامل می شود . حال آنکه بنا به تحقیقات صورت گرفته ،یک سوم هزینه های نگهداری و تعمیرات،مربوط به فعالیت‌های غیر ضروری در حوزه نگهداری و تعمیرات می‌باشد این در حالی است که صنایع آمریکا سالانه حدود ۲۰۰ بیلیون دلار برای نگهداری و تعمیرات تجهیزات خود هزینه می‌نمایند. این بدان معنی است که مدیریت صحیح فرآیند نگهداری و تعمیرات، سالانه، ۶۰ بیلیون دلار صرفه جویی در این حوزه را به همراه خواهد داشت. ژاپنی‌ها با درک اهمیت ویژه‌ای که در مدیریت فرآیند نگهداری و تعمیرات در سیستم‌های تولیدی احساس می‌کردند، اقدام به طراحی سیستم‌های مختلف نگهداری و تعمیرات، از جمله TPM نمودند و آن را به عنوان یکی از زیر سیستم‌های سه گانه تولید ناب به جهان معرفی نمودند.

همان طور که می دانیم ، فرسایش و خرابی قطعات یک ماشین خصوصا قطعات متحرک ، اجتناب ناپذیر است و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند حتی مواد مصرفی مثل روغن ها و یا گریسها پس از مدتی خاصیت اصلی و کاربری خود را از دست داده و احتایج به تعویض دارند و سرویس و تعمیر منظم، موجب حفظ وضعیت ماشین در شرایط کاری و عملیاتی است

انجام عمليات تعميراتي پس از وقوع شكستگي و خرابي در ماشين آلات موجب توقف عمليات توليدي مي گردد.که زيانها و هزینه ناشي از این توقف بمراتب بيشتر از تعمير ماشين آلات مربوطه مي باشد.
در نتیجه ايجاد سيستمي كه بتواند از شكستگي و خرابي ماشين آلات جلوگیری کند لازم و ضروری است. این سیستم علاوه بر افزایش راندمان تولیدی دستگاه، باعث کاهش زیانهای ناشی از توقف کار ، به حداقل ممکن می شود. اساس این سیستم را می توان حول ۳ محور اصلی طراحی نمود :

۱- بررسی وضعيت اوليه و شرایط محیطی و کاری دستگاه ها

۲- نحوه و کیفیت اجرای عمليات تعميراتي

۳- بررسي كاملي در مورد نظرات كارخانه سازنده دستگاه ها

هدف اصلي از ايجاد يك سيستم صحيح تعميرات و نگهداري عبارتست از :

 • رفع نواقص و معايب جزئي قبل از نیاز به تعميرات كلي.
 • جلو گيري از افزایش اثرات عيوب و نواقص و توسعه آن در کل مجموعه.
 • افزایش طول عمر تجهیزات و در نتیجه صرفه جويي در خريد تجهیزات جديد.
  كاهش توقف تولید و جلوگيري از زيانهاي ناشي از وقفه دركار.
 • افزایش راندمان و بازده کاری ،متخصصین قسمت نصب و تعميرات
 • كاهش تعميرات كلي و تكراری و غیر ضرور که باعث صرفه جویی در نیرو کار و سرمایه های انسانی سازمان می گردد.
 • كاهش درمصرف لوازم يدكي و تقليل هزينه مربوطه.
 • تشخيص نوع عملكرد ماشين آلات و تعيين هزينه هاي تعميراتي مربوطه به منظور تصميم گيري در مورد تهيه و انتخاب ماشينهاي جديد.
 • افزايش راندمان توليدي ماشين آلات و كاهش هزينه هاي توليد.

انواع سیستم های نت :

در بررسی تئوری سیستم های نگهداری به این نتیجه میرسیم که هر کدام از آنها دارای فرایند مختص به خود هستند، که با وجود تشابهات کمی که دارند دارای اختلافات زیادی در ماهیت عملیاتی و اجرایی دارند. در حالت کلی ۴ تئوری مختلف در سیستم های نگهداری مطرح می باشد.

۱-نگهداری و تعمیرات پس از کار افتادگی دستگاه Break Down Maintenance (BM)

۲-پیشگیرانه : نگهداری براساس زمان ثابت Preventing Maintenance(PVM)

۳-پیش بینانه : نگهداری براساس پایش وضعیت دستگاه PredictiveMaintennce (PDM)

۴- نگهداری پیش گستر Proactive Maintenance (PAM)

در یک دسته بندی جزیی تر 

۱) نگهداری و تعمیرات مبتنی بر شکست ( Breakdown Maintenance )

۲) نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ( preventive Maintenance ( PM

۳) نگهداری و تعمیرات پیشگویانه ( مراقبت وضعیت ) ( PDM Predictive Maintenance)

۴) نگهداری و تعمیرات اصلاحی ( Corrective Maintenance )

۵) نگهداری و تعمیرات بهره ور جامع ( Productive Maintenance TPM (Total

۶) نگهداری و تعمیرات ناب ( Lean Maintenance )

۷) نگهداری و تعمیرات دوره ای ( Shut Down Priodic maintenance)

۸) نگهداری و تعمیرات بر پایه قابلیت اطمینان Reliability Centered Maintenance-RCM

۹) سیستمهای نت واکنش سریع یا Quick Response Maintenance- QRM

بهترین سیستم تعمیر و نگهداری :

با توجه به تشریح انواع سیستم های نگهداری و تبیین مزایا و معایب هر کدام و مقایسه ای که در قسمت قبل انجام شد به این نتیجه میرسیم که با اجراي روش هاي نگهداري و تعميرات پيشگيرانه و پيش نگر و پيش گستر به تنهايي نمي توان حذف نقاط ضعف و ارتقاء کیفیت خروجی سیستم را انتظار داشت. برای نیل به این هدف باید به تعمیرات و نگهداری جهت داد به عبارت بهتر بایستی تعميرات هر دستگاه داراي روند مشخص و مدوني باشد و همواره از يك روش معين و جهت دار تبعيت نمايد. این سیستم را با نام نگهداری و تعمیرات جهت دارOriented Maintenance می شناسند که تلفیقی است هوشمندانه و جهت دار از ۴ سیستم موجود BM-PVM-PDM-PAM که به عنوان برترین و کارآمد ترین سیستم نگهداری شناخته شده است

براي اجراي نگهداري و تعميرات جهت دار بايستي مراحل خاصي را طي نمود كه اين مراحل بصورت منحصر بفردي با يكديگر در ارتباط مي باشند . مراحل اصلي اين روش عبارتند از :

۱- تهيه ساختار و داده هاي دستگاه (تعريف دستگاه )

۲- تهيه مدل عملياتي و كاربردي از دستگاه

۳- مشخص كردن شرايط مطلوب دستگاه

۴- مشخص كردن و شناسايي شرايط واقعي دستگاه

۵- مقايسه شرايط مطلوب با واقعي

۶- عيب يابي

۷- تجزيه و تحليل نقاط ضعف

۸- بهينه سازي و حذف نقاط ضعف دستگاه

اولين قدم جهت اجراي عمليات نگهداري و تعميرات جهت دار ، تشريح و تعريف ساختار دستگاه و داده هاي آن مي باشد.

مرحله بعدي تهيه مدل عملياتي و كاربردي از دستگاه مي باشد. مدل عملياتي دستگاه نشان‌دهنده ارتباط داخلي بين تمام واحدهاي مورد نياز دستگاه ، جهت انجام يك كار مي باشد. اين مدل نقطه شروعي براي نصب يك سيستم عيب ياب كارآمد بوده و مبنايي براي تعريف شرايط دستگاه و تجزيه و تحليل نقاط ضعف آن مي باشد. ويژگي هاي مورد نياز جهت توصيف شرايط مشخص بايستي در اين مدل تعريف گردد.

در مرحله بعد ، بايستي شرايط مطلوب براساس مدل عملياتي تعريف و شرايط عملياتي مربوط به آن تهيه گردد. براي اين منظور لازم است مشخصات و پارامترهاي معين براي شرايط مختلف دستگاه ، تعريف گردد تا امكان تشخيص بين شرايط مختلف و با جزئياتي كه تعريف مي شود ، ميسر گردد.

پس از تعريف مشخصات مربوط به توصيف شرايط ، مرحله بعدي تعيين مقادير براي هر يك از وضعيت هاي عملياتي دستگاه و كميت هاي مورد نظر مي باشد. در اين مرحله لازم است تلرانس ها مجاز هريك از كميت ها، مشخص و معين گردد.

در قسمت بعدي جهت شناسايي شرايط واقعي بايستي روش ها و ابزارهاي اندازه گيري مناسب انتخاب گردد. ويژگي ها و مشخصات واقعي از مقادير اندازه گيري شده بدست مي آيند.

جهت ارزيابي وضعيت فعلي دستگاه ، مشخصات و ويژگي هاي واقعي با مقادير و شرايط مطلوب مقايسه مي گردند .

درصورتيكه شرايط غيرمجازي مشخص شود ، مرحله عيب يابي آغاز شده و نوع عيب ، محل آن و علت آن مورد بررسي قرار مي گيرد . به اين ترتيب مي توان عمر باقيمانده قطعه و يا دستگاه را پيش بيني نمود و دستور العمل هايي براي بهره برداري از دستگاه و روش هاي نگهداري و تعمير آن تدوين نمود .

اين داده ها (مقادير واقعي ) و داده هاي قبلي مي توانند روند سلامت و يا خرابي دستگاه را نشان داده و به شناسايي و تجزيه و تحليل نقاط ضعف دستگاه كمك كنند.

هدف از بهينه سازي ، حذف هر گونه نقطه ضعف شناسايي شده مي باشد.به اين ترتيب كارايي دستگاه ، كيفيت محصول دستگاه و قابليت توليد دستگاه بهبود يافته و درضمن هزينه هاي نگهداري نيز كاهش پيدا مي كند .

با اجراي نگهداري و تعميرات جهت دار مي توان به منافع و مزاياي زير نائل گرديد :

 • ۱- استفاده از حداكثر عمر مفيد دستگاه
 • ۲- افزايش راندمان زماني دستگاه
 • ۳- جلوگيري از تعميرات ، باز و بسته كردن بي مورد قطعات دستگاه
 • ۴- اجراي برنامه لازم جهت تعميرات
 • ۵- افزايش قابليت اطمينان و عملكرد دستگاه
 • ۶- كاهش نظارت مستمر بر وضعيت دستگاه بواسطه استفاده از تجهيزات ايمني و همچنين افزايش ايمني كاربر و محيط
 • ۷- افزايش آگاهي و اطمينان از محصول نهايي از لحاظ كمي و كيفي

براي هر دستگاهي كه احتياج به نگهداري و تعميرات داشته باشد، دستورالعمل عمليات نگهداري و تعميرات جهت دار ، جهت تضمين كارايي قابل اعتماد و مناسب ، مورد نياز مي باشد. روش ياد شده پس از طرح و اجرا بر روي دستگاه بر روي دستگاه مورد نظر ، بايستي بارها مورد اصلاح و بهينه سازي قرار گيرد تا در هر زمان عملكرد نگهداري و تعميرات بهتر از زمان قبل گردد. تنها دراين حالت است كه روش نگهداري و تعميرات موفق و كارآوري حاصل مي گردد.

خصوصيات يك سيستم نگهداري و تعميرات (نت) در يك سازمان ممتاز
در اینجا به تشربح و بررسی فهرستی از خصوصيات يك سيستم نگهداري و تعميرات (نت) و جایگاه و نقش آن در يك سازمان ممتاز ، می پردازیم. اين فهرست معیار و مبنای مناسبی جهت بررسی سیستم های نت موجود در یک سازمان و تعیین فاصله آن با استاندارد موجود در این زمینه است

۱-هزینه چرخه عمر : مهمترین فاکتور در انتخاب و خرید یک دستگاه، هزينه های جاری و تحمیلی آن در مدت عمر اقتصادي و فعالیتش در سیستم می باشد و قیمت خرید آن در اولویت بعدی قرار می گیرد. در نتیجه واحد خرید سازمان بر پایه آنالیزها و بررسی هایی که توسط متخصصان تعمیرات و نگهداری که در رابطه با قابليت اطمينان و تعميرپذيري فنی دستگاه صورت گرفته، اقدام به خرید آن بر اساس استاندارد مصوب سازمان، در یک فرآیند مشترک با واحد نت، می کنند.

۲-تمركز براهداف كلي سازمان: در يك سازمان سطح جهاني و ممتاز بايد تمام عوامل عملياتي، مهندسي و نگهداري و تعميراتي همه در جهت اهداف سازمان حركت كنند. در يك سازمان ممتاز كه مهمترين هدف آن توانايي رقابت درزمينـه قابليت اطمينان ساخت و هزينه هاي ساخت است، اين اهداف بايد در سايردپارتمان‌ها و از جمله نت نيز در اولويت بالاتري نسبت به اهدافي چون كاهش هزينه‌هاي نگهداري و كاهش زمان بيكاري ناشي از عمليات نت قرار داشته باشند. نتيجه اين رويكردافزايش مستمر اثربخشي كلي تجهيزات (OEE) * و در نتيجه كاهش هزينه‌هاي كلي ساخت است.

۳-تعيين يك خط مش و سياست قابليت اطمينان: يك سازمان ممتاز داراي سياستي مشخص شامل برنامه هاي سه تا پنج ساله براي پيشرفت در زمينه قابليت اطمينان و عملكردنت است. اين سياست با تمام مشخصات آن از جمله پارامترهاي ضروري قابليت اطمينان ونت، مشخصه هاي كاركردي و كليدي آنها، دلايل اهميت آنها، نحوه تشخيص كاركنان از حركت به سوي اهداف و غيره بايد در كل سازمان ابلاغ و درك شود. در نتيجــــه اولويت بندي كارها براساس احساسات نخواهد بود و براساس صلاح و در جهت سياست سازمان صورت ميگيرد.

۴-مهارت بالاي كاركنان نگهداري و تعميرات: در صورتي كه كاركنان نت ازمهارت بالايي برخوردار باشند، نيازي نيست كه سرپرستان و مديران فني وقت زيادي راصرف آموزش آنها كنند و قادر خواهند بود وقت خــود را به برنامه ريزي و زمانبندي كارها، تعيين نيازهاي آموزشي و انجام آناليز دلايل خرابيها اختصاص دهند. در نتيجه،سازمان از يك سازمان منفعل و واكنشي تبديل به يك سازمان مبتني بر تفكر و حل مسئله خواهد شد و ۱۰ تا ۳۰ درصد زمان عمليات نت صرف حل مشكل و انجام اقدامات اصلاحي خواهدشد.

۵-تعيين حيطه كاري كاركنان نگهداري و تعميرات: در يك سازمان ممتاز محدوده كاري كاركنان نت باتوجه به نوع مهارت آنها مشخص مي شود و نه باتوجه به خطوط توليدي مختلف. در اين صورت يك تكنسين مكانيك بايد توانايي انجام كليه كارهاي مكانيكي راداشته باشد و يك تكنسين الكترونيك نيز به همين ترتيب. نتيجه اعمال اين رويكرد ايجادرضايت در كاركنان نت و انعطاف‌پذيري در كارهاست. باوجود اين، در شرايطي نيز باتوجهبه نوع كار بايد تخصص‌گرايي را مدنظر قرار داد.

۶-سطح بالاي برنامه ريزي وزمانبندي: در هر سطح عملكردي سازمان نت برنامه ريزي و زمانبندي به‌عنوان مهمترينعامل كاهش هزينه‌هاي نت است. جهت انجام مناسب برنامه‌ريزي و زمانبندي عوامل زير رادر نظر بگيريد:
الف-برنامه‌ريزي بايد قبل از زمانبندي صورت گيرد.
ب-هركاريبايد با برنامه‌ريزي و زمانبندي انجام شود.
ج-بعد از انجام زمانبندي تخصيصكاركنان براي انجام كارها عملي مي شود.
در هنگام اجراي يك كار برنامه‌ريزي وزمانبندي شده، نبايد افراد را جهت انجام كار ديگري به خدمت گرفت؛ هيچ كاري قبل ازمشخص و مكتوب‌شدن علت انجام آن نبايد به‌اتمام برسد؛ بعد از اتمام كار علت اصليمشكل را شناسايي كنيد.

۷-اولويت‌بندي صحيح كارها: به منظور اولويت‌بندي صحيح كارها، بايد توانايي درنظرگرفتن عواقب ناشي از اجرانشدن به‌موقع هريك از عمليات نت را داشته باشيد. اين عواقب ممكن است ضايعات زيست‌محيطي، صدمات جاني، هزينه‌هاي بالاي كاهش توليد و يا صدمات به تجهيزات باشند. در يك كارخانه با خطوط توليد متفاوت تعيين مهمترين خط توليد از لحاظ رساندن محصول به مشتري و تعيين ارزش افزوده هرمحصول مي‌توانند به اولويت بندي صحيح كارهاي نت كمك كنند. اولويت بندي صحيح و مناسب موجب اجراي كامل و به‌موقع وظايف برنامه ريزي و زمانبندي شده خواهد شد.

ضریب کیفیت * بازده ی کارکرد * موجودیت دستگاه = OEE

۸-درك صحيح مضمون نگهداري و تعميرات پيشگيـــرانه: جهت ايجاد درك صحيحي از برنامه هاي
پيشگيرانه و مراقبتهاي ضروري و بررسي وضعيت فنـي در سازمان، بايد اين برنامه ها بر پايه نتايج عدم جلوگيري از ايجاد شكست و خرابي بنا شـوند. همچنين اين نوع برنامه ها در صورتي قابل قبول هستند كه هزينه هاي ناشي از ايجاد خرابي به مراتب بيشتر از هزينه‌هاي مربوط به اجراي برنامه هاي پيشگيرانه باشد.
همچنين بايدروشهاي دقيق و صحيح جهت بازرسيهاي اساسي و بررسيهاي وضعيت فني تجهيزات شناسايي واستفاده شوند. بهتر است اين نوع برنامه ها در وضعيت روشن بودن تجهيزات صورت گيرند وتواتر اجراي اين برنامه ها بر پايه زمانهاي خرابي و توزيع‌هاي ايجاد شكست صورت گيرد. همچنين اين برنامه‌ها بايد به طور كامل عملي و قابل اجرا باشند.

۹-اجراي ۱۰۰ درصدي برنامه‌ها: در صورتي كه شما قادر به ايجاد يك بستر مناسب براي برنامه‌هايپيشگيرانه و مراقبتهاي ضروري و بررسي وضعيت فني شده باشيد، هيچ دليلي را نبايد برايعدم اجراي ۱۰۰ درصدي اين برنامه‌ها داشته باشيد. در صورت اجراي ۱۰۰درصدي اينبرنامه‌ها احتمال ايجاد خرابيهاي اتفاقي و ناگهاني بسيار ناچيز خواهد بود و اثربخشيكلي تجهيزات بالا خواهد رفت.

۱۰-آماده بودن به‌موقع مواد و قطعات يدكي: درصورتي كه برنامه ريزي و زمانبندي به‌درستي صورت گيرد، انبار قطعات يدكي قادر خواهدبود تا قطعات يدكي را به‌طور مناسب و اثربخش و در زمان مناسب به محل انجام عملياتنت ارسال دارد. در اين صورت از بخش قابل توجهي از زمان عمليات نت و انرژي نيرويانساني كه صرف انجام فرآيند ارسال درخواست قطعه و دريافت قطعه از انبار مي شود،كاسته خواهد شد.

۱۱-سطح خدمت: سطح خدمت پايين براي قطعات يدكي نه تنها ممكن است موجب افزايش زمان عمليات نت و هزينه‌هاي كاهش توليد شود بلكه از لحاظ رواني اين عقيده را در بين كاركنان نت و توليد به‌وجود مي آورد كه انبار قطعات يدكي قادر به فراهم آوردن قطعات مناسب در زمان مناسب نيست. بدين ترتيب است كه در بسياري ازكارخانجات شاهد به‌وجودآمدن انبار قطعات يدكي مجازي ومخفــــي در واحدهاي مختلف جهت به راه انداختن فرآيند توليد هستيم. البته در تعيين سطح خدمت مواردي چون هزينه هاي نگهداري و ميزان حياتي بودن قطعه را بايد موردتوجه قرار داد. اما در مورد قطعات حياتي سطح خدمت ۹۷ درصدي ضروري است.

۱۲-صحت كامل اطلاعات آرشيو فني: در موردآرشيو فني در يك سازمان ممتاز بايد اين اطمينان وجود داشته باشد كه حداقل در ۹۵درصد موارد، اطلاعات استخراجي از آن صحيح و بدون نقص باشد. همچنين آرشيو فني همواره بايد مورد بازنگري قرار گيرد تا اطلاعات آن به‌روز باشد.

۱۳-سازماندهي و انجام مناسب عمليات بنيادي و اساسي نگهداري و تعميرات: مهمترين تفاوت بين يك سازمان نت ممتاز و ديگر سازمانهاي نت در اينست كه سازمان نت ممتاز، موارد ساده و مفيدي را كه ديگر سازمانها تنها در مورد آنها حرف مي زنند، اجرا مي كند. در صورتي كه مـي‌خواهيديك سازمان نت ممتاز داشته باشيد بايد به طور پيوسته روي عمليات اساسي و بنيادي نت كار كنيد و روش انجام آنها مورد بازنگري و اصلاح قرار دهيد. بعضي از اين عمليات عبارتند از: تميزكاري دقيق تجهيز*،روغنكاري، آچاركشي، تنظيمات جزئي وايجاد بالانس، فيلتراسيون سيالات هيدروليكي و سيستم‌هاي روغنكاري و …

۱۴-سطح بالاي استانداردهاي ايمني: يك رابطه بسيار قوي بين عمليات خوب و مناسب نت وبالارفتن سطح ايمني در يك سازمان وجود دارد. بررسيهاي كامل ابزار و وسايل مورداستفاده كاركنان نت از نظر مسائل ايمني، قبل از انجام عمليات نت و تعيين شرايط ايمني لازم براي انجام هرنوع عمليات نت در قالب دستورالعملهاي نت و تهيه چك ليستهاي ايمني مي توانند به كاهش سطح ريسك عمليات نت كمك كنند.

۱۵-نيازسنجي آموزشي دقيق براي كاركنان نگهداري و تعميرات: در صورت انجام يك نيازسنجي آموزشي دقيق براي كاركنان نت، در مورد هريك از كاركنان موارد آموزشي خاصي شناسايي مي شود و كاركنانتنها در كلاسهاي آموزشي خاص خودشان شركت خواهند كرد. در اين‌صورت از برگزاريكلاسهاي عمومي براي كليه كاركنان كه زمان‌بر و هزينه‌بر هستند و نمي توانندنيـــازهاي آموزشي را به طور كامل برطرف سازند و اثــربخشي لازم را نيز دارانيستند، جلوگيري به‌عمل مي آيـــد. بايد به اين نكته توجه داشت كه براي تعيين اثربخشي آموزش بايد از شاخصهاي سطح مهـــارت استفاده كرد و در نظر گرفتن شاخص تعدادساعات آموزشي نمي تواند مناسب باشد.

۱۶-آناليز علل اصلي و اساسي شكست و خرابي: در يك سازمان نت سطح جهاني، گروههايي جهت شناسايي و رديابي علل خرابيها وجود دارد. در سازمانهاي كوچك وظايف اين گروهها، در بين برنامه‌هاي معمول نت توسط كاركنان نتصورت مي‌گيرد. اما در سازمانهاي بزرگ به‌جهت دخيل بودن عوامل تجهيزاتي، عملياتي،نيروهاي انساني و ساير فاكتورها در مشكلات پيش آمده، گروههاي قابـــــليت اطمينــان تشكيل ميشـوندكه بااستفاده از متدولوژي‌ها((FMEA،FAILURE MODE AND EFFECT ANALYSISاقدام به شناسايي و رديابي خرابيها و علل آنها مي كنند.

این ۱۶ ویژگی مبنا و معیار مناسبی در تحلیل و ارزیابی وضعیت سیستم نت در یک مجموعه صنعتی است به همین منظور این ویژگیها را در قالب یک لیست در صفحه بعد نشان دادیم که در آن حداقل های درصد اجرای هر کدام از آنها را با علامت قرمز مشخص شده است باید توجه داشت که در یک سیستم نت، فقدان و ضعف هر کدام از این مشخصه ها ، حتی با وجود تحقق کامل دیگر مشخصه ها ، منجر به نا کارآمدی و صرف هزینه های غیر ضرور در سیستم نت می شود در این حالت سیستم نت نه تنها موثر نیست بلکه هزینه های اضافی زیادی را به سیستم تحمیل می کند .


دریافت فایلهای آموزشی

۱- دانلود جزوه فوق: فایل آموزش نت

۲- نگهداری و تعمیرات بر اساس پایش وضعیت (Condition Monitoring)

۳- مکانیزاسیون سیستم هاي نگهداري و تعمیرات (CMMS)

۴- کتاب متدلوژی راه سلامتی کارخانه (PLANT AND EQUIPMENT WELLNESS)


۵- مجموعه اسلایدهای آموزشی تعمیرات و نگهداری- وبسایت نگهداري و تعميرات بهره ور فراگير TPM


۶- روشهاي ارزیابی اجراي تعمیر و نگهداري تجهیزات (PM پیشرفته)- مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران- ۱۷۲ صفحه

فهرست

 • ۱- رویکرد علمی به نگهداري وتعمیر
 • ۲- مقدمه اي بر نگهداري وتعمیر
 • ۳- مروري بر گامهاي پیاده سازي نظام تعمیرات برنامه ریزي شده
 • ۴- مزایاي طرحهاي راهنما
 • ۵- تقسیم بندي حداقل فرمهاي مورد نیاز در ساختار اطلاعاتی PM
 • ۶- برنامه ریزي وکنترل – اجرا
 • ۷- تجزیه وتحلیل منظم نتایج
 • ۸- تجزیه وتحلیل هفتگی نیروي انسانی مستقیم نگهداري وتعمیر
 • ۹- جدول هفتگی بار کاري نیروي انسانی
 • ۱۰-گزارش هفتگی تعمیرات اضطراري
 • ۱۱-گزارش تجزیه وتحلیل گروهی دستگا هها
 • ۱۲- گزارش تجزیه وتحلیل ده دستگاه اول
 • ۱۳- تداوم برنامه ریزي وکنترل – تجزیه وتحلیل اساسی
 • ۱۴- نگهداري وتعمیر با ایجاد تغییر در سازه وطرح دستگاه
 • ۱۵- بودجه نگهداري وتعمیر
 • ۱۶- جدول هزینه هاي مستقیم چهار هفته اي دستگاهها
 • ۱۷- جدول خلاصه هزینه هاي چهار هفته اي
 • ۱۸- جدول تجزیه وتحلیل وضعیت تعمیرات اصلاحی واضطراري قسمتهاي اساسی دستگاه وتوقفات حاصله
 • ۱۹- جلسات ماهیانه تعمیر ونگهداري
 • ۲۰- توزیع نمایی منفی
 • ۲۱- توزیع گاما
 • ۲۲- توزیع لاگ نرمال
 • ۲۳- توزیع وبیل
 • ۲۴- نحوه محاسبه میانگین و واریانس یک سري داده
 • ۲۵- جداول آماري
 • ۲۶- کنترل موجودي انبار قطعات یدکی
 • ۲۷- ابزارهاي یاري کننده در انجام بازرسیها
 • ۲۸- نمودار
 • ۲۹- نمودارهاي Z
 • ۳۰- منحنی پارتو
 • پیوست شماره ۱: انواع سازماندهی بخشهاي نگهداري وتعمیرات
 • پیوست شماره ۲: کاربردهاي کامپیوتر در نگهداري وتعمیر
 • پیوست شماره ۳: فهرست منابع ومراجع مورد استفاده

۷- دانلود فایل راهنماي آزمایش ها و تعمير و نگهداري ترانسفورماتورهاي قدرت بر اساس استاندارد IEEE -۱۱۲ صفحه

۹- آموزش جامع تجهیزات مکانیکی روتاری و تعمیرات آنها (ماشین آلات دوار: پمپ-کمپرسور-توربین، میکسر، اکسپندر و …)

۱۰- ترجمه استاندارد API 570- بازرسی، تعمیر و تغییرات لوله های فرایندی در سرویس

۱۱- آموزش جامع شیرآلات صنعتی (Valveها) و تعمیرات آنها در صنایع نفت و گاز

۱۲- دستورالعمل ایمنی برای کارکنان تعمیرات

۱۳- تعمیرات تخصصی تجهیزات دوار (ماشینری)

۱۳- پوشش خط لوله انتقال نفت و گاز و تعمیر و بازسازي آن

۱۴- بهبود مدیریت تعمیرات و نگهداری مبتنی بر مدیریت هزینه های آن (PM Cost)- تعداد صفحات: ۹

۱۵- مقدمه ای بر مفهوم نگهداری و تعمیرات- ۸۶ صفحه- علیرضا رضوی

فهرست مطالب:

۲۲- هفت گام نت خودگردان در نظام TPM- تعداد صفحات: ۱۰- PDF- فرهاد ساده

۲۳- دانلود جزوه ارزیابی مهارتهاي نگهداري و تعمیرات (نت)- ۲۴ صفحه- PDF


دانلود همه فایلهای آموزشی بخش تعمیرات و نگهداری


تبلیغات شما اینجا درج می شود

مطالب مرتبط زیر را نیز مطالعه نمایید:


راهنمای دانلود یا خرید از وبسایت ایران پایپینگ:

 • آموزشهای رایگان: در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
 • آموزشهای غیررایگان: دارای یک دکمه خرید هستند. روی آن کلیک کنید تا محصول مورد نظر به سبد خرید شما افزوده شود. میتوانید محصولات دیگر را نیز به سبد خرید خود بیفزایید.
 • پس از افزودن هر محصول به سبد خرید، دکمه خرید به دکمه پرداخت عوض می شود. روی دکمه پرداخت کلیک نمایید تا به صفحه پرداخت منتقل شوید.
 • در صفحه سبد خرید، نام و نام خانوادگی و آدرس صحیح ایمیل و در صورت تمایل شماره تلگرام خود را وارد نمایید.
 • پس از پرداخت، و برای تکمیل فرایند خرید، گزینه تکمیل فرایند خرید را کلیک کنید. توجه نمایید که پنجره آخر را نبندید تا به طور اتوماتیک به صفحه رسید منتقل شوید که نام و لینک دانلود فایلهای خریداری شده در آن موجود است. این صفحه را از دست ندهید.
 • یک نسخه از رسید و لینکهای دانلود برای آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.
 • در صورت بروز هر گونه مشکل، آن را با ایمیل info@IranPiping.ir و یا اکانت OilAndGasAdm@ در تلگرام در میان بگذارید.

@OilAndGas

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: