اورهال (Overhaul) یا تعمیرات اساسی مجتمع های نفت و گازی

۱۳۹۶-۱۰-۲۳
این پیام تبلیغاتی است

چکیده:

اورهال یا بازآماد و بروزسانی به تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، پتروشیمی ، نیروگاه‌ها و سایر تجهیزات در شبکه گفته می‌شود. این تعمیرات اساسی یا بازسازی، قبل از رسیدن یک تجهیز یا سیستم به یک حالت مشخص از شکست یا خرابی انجام می‌شود و در واقع نقش نوسازی سیستم و پیشگیری از حادثه و انفجار در واجدهای نفت و گازی را ایفا می کند.

می‌توان گفت بازرسی فنی از تجهیزات به کار رفته یکی از مراحل اولیه در اورهال است که طبق تجربه بحث خورندگی در نقاط اتصالات لوله ها و نیز در محل هایی که جریان مواد موجود در لوله ها عوض می شود و این امر مهم از شدت و سرعت بیشتری برخوردار بوده و این نقاط با دقت و حساسیت بیشتری بازرسی و کنترل می شود.

اورهال را معمولا افراد متخصص و باتجربه به دلیل پیچیدگی دستگاه‌های صنعتی انجام می‌دهند و به همین برای جلوگیری از خطرات احتمالی باید از نیروهای متخصص مکانیک، الکتریک، الکترونیک و صنایع استفاده کرد.


اورهال یا تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها، عملیاتی حساس و مهم به لحاظ رساندن تجهیزات و قطعات پالایشگاهی به شرایط سلامت کامل است که در فاصله زمانی ۳ تا ۵ سال در تمام پالایشگاه‌ها اجرا می‌شود؛‌ اورهال مراحل مختلف و جزئیات فراوانی دارد که در مطلب پیش رو به زبان ساده به بخش‌هایی از آن پرداخته‌ایم.

اورهال چیست؟
اورهال که به تعمیرات اساسی پالایشگاه ها و نیز دیگر تجهیزات و شبکه های صنعتی اتلاق می شود، از کلمه انگلیسی (overhaul) گرفته شده است که به معنای پیاده کردن و دوباره سوار کردن، سراسر بازدید کردن، پیاده سوار کردن و بازدید موتور است.
تعمیرات اساسی یا بازسازی، قبل از رسیدن دستگاه به یک حالت معین از شکست یا خرابی انجام می شود؛ این عملیات یک فعالیت قابل پیش‏بینی است و نقش پیشگیری از شکستگی، سوراخ شدن و حادثه و انفجار در تجهیزات پالایشگاهی را ایفا می‏کند.
در طول این عملیات، تعمیرات اساسی یا بازسازی، تعمیرات جزئی و نیز تمیز کردن کلیه تجهیزات و قطعات انجام می شود؛ فاصله زمانی بین دو عملیات اورهال یا تعمیرات اساسی در پالایشگاه ها بسته به کیفیت و کمیت سیستم های ایمنی و نیز سیستم های تشخیص عیوب بین ۳ تا ۵ سال تعیین می شود.
تعمیرات اساسی با چه هدفی انجام می پذیرد؟
یک پالایشگاه نفتی یا گازی نیز مثل هر کارخانه و شبکه صنعتی دیگری پس از مدتی کارکرد نیاز به تعمیراتی دارد تا این سیستم را از عیوب احتمالی مبرا و سلامت و ایمنی سیستم را تضمین کند.
یکی از این مشکلات، جرم گرفتگی تجهیزات و قطعات پالایشگاه است که متهم اصلی بخش زیادی از این جرم گرفتگی ماده سولفور آهن است که از تماس مواد نفتی با سطح تجهیزات و قطعات تشکیل می شود؛ مواد سنگین پلیمری و کک نیز از جمله دیگر مواردی هستند که موجب مسدود شدن مسیرها و نیز جرم گرفتگی تجهیزات شده و می توانند حادثه بیافرینند؛ سردکننده های پالایشگاهی نیز یکی دیگر از محل هایی است که رسوب جرم ها و مواد سخت آب در آن موجب بسته شدن راه عبور آب می شوند.
عبور موادی نظیر سولفور و نیتروژن به همراه فرآورده ها از داخل لوله ها و تجهیزات به دلیل سرعت، گرما و فشاری که وجود دارد موجب خورندگی و سائیدگی تجهیزات و فلزات موجود در قطعات می شود که خورندگی و سایندگی این موارد هر دو باعث می شود که تجهیزات ضخامت خود را از دست داده و در برخی موارد پاره شوند که اگر این اتفاق حین عملیات پالایشگاه روی دهد، منجر به حادثه، آتش سوزی و انفجارهای مهیب خواهد شد.
بخشی دیگر از اشکالات دستگاه ها به دلیل جرم گرفتگی روی برج ها و سینی ها اتفاق می افتد که موجب کاهش راندمان دستگاه ها و فرسودگی زودتر از موعد این تجهیزات می شود.
به دلیل همه این عیوب، آلودگی ها و اتفاقاتی که به مرور زمان در مراحل پالایش نفت و فرآورده ها اتفاق می افتد، عملیاتی به نام اورهال یا تعمیرات اساسی ضروت پیدا می کند؛ این عملیات در دنیا از استانداردهای خاصی برخوردار است و طبق برنامه ریزی ها و بر اساس زمان بندی موردنیاز در تمام پالایشگاه ها اجرا می شود.
مراحل عملیات تعمیرات اساسی
در طی این عملیات ۲۵ تا ۳۵ روزه تمامی دستگاه ها و تجهیزات پالایشگاه بسته شده و عملیات پالایش در طول این مدت متوقف می شود. پس از بستن تمام تجهیزات، تمامی قطعات و تجهیزات باز شده و پس از رسوب زدایی و شست و شوی کامل، شناسایی و رفع عیوب احتمالی و در صورت نیاز جایگزینی قطعات جدید و بازسازی کامل تجهیزات، دستگاه ها مجددا بسته شده و راه اندازی می شوند.
بازرسی فنی یکی از مراحل اولیه در اورهال پالایشگاهی است؛ طبق تجربه خورندگی در نقاط اتصالات لوله ها و نیز در محل هایی که جریان مواد موجود در لوله ها عوض می شود، از شدت و سرعت بیشتری برخوردار بوده و این نقاط با دقت و حساسیت بیشتری بازرسی و کنترل می شود؛ هر جا لوله ها نازک شده باشد، عوض شده و در صورتی که میزان خورندگی اجازه فعالیت مجدد به تجهیز را بدهد، آن قسمت تعویض نشده و تنها به تمیز کردن آن پرداخته می شود.
یکی از دلایلی که میزان خورندگی در برخی قسمت ها واضح نبوده و نیز دستگاه ها نیز نمی توانند آن را عیب یابی کنند، عایق بندی تجهیزات است که تنها ممکن است در برخی موارد که نم و رطوبت اطراف دستگاه بوجود بیاد، این عیوب توسط اپراتور شناسایی شده و رفع شوند، در غیر این صورت این خوردگی ها از چشم مخفی مانده و ممکن است موجب حادثه های کوچک و یا مهیبی شوند.
واحدهای کاتالایستی پالایشگاه ها یکی از واحدهای حساسی است که بیشتر از دیگر واحدها درگیر جرم گرفتگی شده و به مرور زمان آلودگی ها، از جمله گوگرد روی تجهیزات آن جمع می شود؛ نیتروژن و فلزات دیگر با رسوب روی کاتالیست ها، سبب افت کارایی کاتالیست و کاهش طول عمر تجهیزات شده که این موضوع موجب می شود این واحد با دقت و وسواس بیشتری در طول عملیات اورهال بررسی و احیا شود.
در طی عملیات احیای یک واحد کاتالیستی در زمان تعمیرات اساسی تمامی پالایشگاه ها، کک های رسوب کرده روی کاتالیست ها به طور کامل سوزانده می شود و کاتالیست طی این روند به حالت اولیه باز می گردد که به آن احیای کاتالیست می گویند.
اگر چه استاندارد فاصله زمانی بین دو تعمیر اساسی یک پالایشگاه در گذشته سه سال بوده است، اما با پیشرفت تجهیزات شناسایی عیوب و خوردگی این زمان به ۴ سال افزایش یافته است که این زمان برای واحدهای کاتالیستی به دلیل حساسیت های ذکرشده به ۳ سال کاهش می یابد؛ واحدهایی نظیر واحد تقطیر از جمله بخش هایی است که از برنامه ۴ ساله تعمیرات اساسی پالایشگاه تبعیت می کنند.
زمان موردنیاز برای انجام عملیات تعمیرات اساسی در قسمت های مختلف یک پالایشگاه بسته به سنگین و سبک بودن یک واحد به لحاظ تجهیزات مختلف بوده و برخی واحدهای سنگین مانند آیزوماکس به دلیل کاتالیستی بودن و نیز به دلیل حجم کمپرسورها، تجهیزات، برج ها و ظروف احتیاج به زمان بیشتری دارد.
ماموریت مهم سیستم های پیشگیرانه
سیستم های جدید تعمیراتی و پیشگیرانه سیستم هایی دقیق و حساس هستند که فناوری آنها در دنیا به سرعت در حال رشد و پیشرفت بوده و نصب و به کارگیری این تجهیزات می تواند فاصله زمانی بین دو تعمیرات اساسی را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهد.
استقرار سیستم های پیشگیرانه می تواند زمان خوردگی تجهیزات و نیز میزان آن را به دقت تشخیص داده و به اپراتور دستگاه اعلام کند که این خوردگی ظرف چه زمانی می تواند خطرساز شده و دستگاه را به حداقل ضخامت برساند.
به کارگیری این سیستم های مدرن در تجهیزات پالایشگاهی موجب می شود اپراتور بتواند زمان دقیق تعمیرات را مشخص کرده و بر اساس برآیند این نظرات زمان دقیق تعمیرات اساسی پالایشگاه مشخص شود، اما اشکالی در این میان وجود دارد و آن این است که بسیاری از این تجهیزات پیشرفته، زمانی که خوردگی در یک قسمت به دلایلی از سرعت و رشد آنی برخوردار شود، قادر به تشخیص آن نبوده و در چنین شرایطی است که این نقص از چشم انسان دور مانده و حادثه روی می دهد.
این سیستم ها در واحدهای فنی مهندسی از جمله بازرسی فنی و تعمیرات استفاده شده و شامل سیستم هایی نظیر pm(تعمیرات پیشگیرانه)، cm (مانیتور شرایط) و cmms (سیستم جامع تعمیرات پیشگیرانه و مانیتور شرایط) است. سیستم های پی ام، سیستم هایی هستند که نیازمندی قطعات را به تعمیرات پیشگیرانه تشخیص می دهند، سیستم های سی ام، شرایط را به طور کامل پایش کرده و بیشتر روی تجهیزات دوار نصب می شوند و سیستم هایی سی ام ام اس، سیستم های جامعی هستند که ضمن پایش دقیق وضعیت و شرایط یک قطعه و دستگاه با حدس زمان به حداکثر رسیدن و نقطه بحرانی خورندگی ها، زمان دقیق تعمیرات اساسی را مشخص می کنند.
سی ام ام اس (CMMS)، از جمله سیستم های پیشگیرانه کاملی است که با یک دکمه نقص احتمالی کوچک ترین تا بزرگ ترین قطعات پالایشگاهی را به دقت به اپراتور نشان داده و نوع اشکالات، زمان موردنیاز تعمیرات و حتی هزینه های موردنیاز تعمیرات را مشخص می کند؛ این سیستم هم اکنون به صورت آزمایشی در برخی از پالایشگاه های کشور به کار گرفته شده است.
به هر حال اگر چه مدت زمان موردنیاز تعمیرات اساسی پالایشگاه موجب توقف چند روزه عملیات پالایشگاهی می شود، اما این امر از حساسیت بالایی برخوردار بوده و نمی توان آن را از شبکه های صنعتی نظیر پالایشگاه های نفت و گاز حذف کرد؛ تنها راه کاهش زمان این تعمیرات است که در این مورد نیز نباید به هیچ وجه کیفیت فدای کمیت شده و از ظرافت و دقت در انجام این عملیات کاسته شود؛ بلکه می توان با به کارگیری تجهیزات و سیستم های پیشرفته پیشگیرانه در تاسیسات پالایشگاهی موجود در کشور، ضمن کاهش حوادث احتمالی، ضریب ایمنی پالایشگاه و نیز عملیات هایی از این دست را به حداکثر رساند.

یک برنامه نمونه اورهال در پالایشگاه بندرعباس در پاییز ۹۵ به شرح زیر بود:

 • تعمیرات اساسی واحد C.C.R در مهرماه ۱۳۹۵ به مدت ۲۵ رور – TOTAL SHUTDOWN به مدت ۱۰ روز در مهرماه.
 • تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر ۰۱ و گاز مایع ۰۵ در آبان و آذر ۱۳۹۵ به مدت ۳۰ روز.
 • تعمیرات اساسی واحد آیزو ماکس و هیدروژن در دی و بهمن ۱۳۹۵ به مدت ۳۲ روز

نمونه ای دیگر:‌ دانلود جدول برنامه جامع اورهال پتروشیمی های ایران در سال ۹۶

تصاویر اورهال مجتمع پتروشیمی جم


توجه: ترن اروند یا Turn Around مفهومی تا حدی متفاوت از تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده است گرچه گاها به جای یکدیگر نیز به کار می رود چرا که پیشنیاز های یکسانی دارد.

در تعریف TurnAround آمده است:

A turnaround (commonly abbreviated TAR) is a scheduled event wherein an entire process unit of an industrial plant (refinery, petrochemical plant, power plant, pulp and paper mill, etc.) is taken offstream for an extended period for revamp and/or renewal. Turnaround is a blanket term that encompasses more specific terms such as I&Ts (inspection & testing), debottlenecking projects, revamps and catalyst regeneration projects. Turnaround can also be used as a synonym of shutdowns and outages.

Turnarounds are expensive – both in terms of lost production while the process unit is offline and in terms of direct costs for the labour, tools, heavy equipment and materials used to execute the project. They are the most significant portion of a plant’s yearly maintenance budget and can affect the company’s bottom line if mismanaged. Turnarounds have unique project management characteristics which make them volatile and challenging.


دانلود فایلهای آموزشی


تبلیغات شما اینجا درج می شود

۱- دانلود کتاب Process Plants-Shutdown and Turnaround Management

فهرست مطالب:

 • Introduction
 • Initiating the Turnaround
 • Planning
 • Estimating
 • Shutdown Contract Management
 • Shutdown Organization
 • Executing the Shutdown
 • Preshutdown Job
 • Inspection of Equipment
 • Shutdown Safety
 • Communication Package
 • Shutdown Control
 • Quality Plan
 • Risk in Shutdown
 • Joint Integrity
 • Commissioning
 • Postshutdown Review
 • Performance

۲- دانلود کتاب Managing Maintenance Shutdowns and Outages

۳- دانلود کتاب Turnaround, Shutdown and Outage Management-Effective Planning and Step-by-Step Execution of Planned Maintenance Operations

۴- دانلود کتاب Maintenance Planning and Scheduling Handbook

۵- دانلود کتاب Reliable Maintenance Planning, Estimating, and Scheduling


۶- آموزش مهندسی نگهداری و تعمیرات (نت)

۷- آموزش جامع مکانیزاسیون سیستم های نگهداری و تعمیرات (CMMS)

۸- دانلود آموزش نگهداری و تعمیرات ماشین آلات دوار

۹- دانلود همه آموزشهای بخش تعمیرات و نگهداری

۱۰- دانلود همه کتب نگهداری و تعمیرات از کتابخانه جامع کتب انگلیسی نفت و گاز

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است