3

فرایند و تجهیزات

مجموعه آموزش اسید نیتریک و تولید آن

اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۷ ۸:۴۲ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است

از اسید نیتریک در سده شانزدهم برای جداسازی طلا از نقره استفاده می‌شد. اسید نیتریک را از شوره به دست می‌آورند؛ بدین طریق که سولفات آهن یا زاج را در حالت گرم روی شوره اثر می‌دادند. این طریقه تولید نشان می‌دهد که شوره مصرفی، خالص بوده‌است. به ترکیبی از دو ماده، کمی ماسه، آهک و یا سفال شکسته می‌افزودند؛ ماده به دست آمده را در یک شیشه کوچک درب دار می‌ریختند. این شیشه‌ها را در کوره آهک پزی می‌گذاشتند که می‌توانست دو ردیف از این شیشه‌ها را که هر ردیف چهار تا شیشه بود در برگیرد. این شیشه‌ها را تا گردن در خاک یا خاکستر، که سبب پخش گرما و جلوگیری از ترک برداری شیشه می‌شد، قرار می‌دادند. از در پوش شیشه‌ها لوله‌هایی خارج می‌شد که به همین تعداد شیشه‌های مایع کننده، برروی سکویی خارج از کوره متصل بودند. همه اتصالات بدقت آب بندی می‌شدند. حرارت نخست معتدل بود تا ماده خام درون شیشه‌ها خشک شود، سپس هر شش ساعت به شش ساعت حرارت را زیاد می‌کردند، گازهای نیترو بوسیله آب تبلور نمکها، به خارج کشیده می‌شد. هر وقت رنگ محصول تقطیر نشان می‌داد که تجزیه به پایان رسیده‌است، حرارت را به تدریج کم می‌کردند.

روش سولفات آهن باز بوسیله گلوبر شرح داده شده‌است. این روش بدون شک تا آغاز سده هجدهم، تنها روش مورد استفاده برای تولید نیتریک اسید بوده است. انگلیسی‌ها و هلندی‌ها تا مدتها بعد هم از روش سولفات آهن استفاده می‌کردند؛ اما در فرانسه روش آلومین جای آن را گرفت. در سده پیش، تولید کنندگان اسید نیتریک گمان می‌بردند که بازده تولید با روش آلومین از بازده آن با سولفات آهن کمتر است. کمی پس از آن نظر مخالف غلبه یافت بدون اینکه معلوم شود که برپایه کدام مشاهدات این تغییر عقیده ایجاد شده‌است. بدیهی است که کار آزمایشگاهی در این عمل بی تأثیر بوده‌است. محتوای کتابهای شیمی شامل دستورهای نسخه مانندی است که مؤلفان آنها از عمل کنندگان دریافت داشته‌اند. گویا تغییرات در روشهای سنتی در نتیجه ایجاد بازار بهتر و تقاضاهای بیشتر بوده‌است. اسید نیتریک خالص (HNO3) در ۴۱.۶- درجه سانتی‌گراد ذوب شده، تولید مایع بی‌رنگی می‌کند، اما نسبت به درجه حرارت و درجه تابش نور بر آن، گستره رنگ آن از زرد تا قرمز متمایل به قهوه‌ای متغیر است. این تغییرات نتیجه تجزیه آن طبق واکنش زیر است:

۲HNO3 —–> 2NO2 + H2 + 1/2 O2

به این علت ظرفهای محتوی آن، همیشه تحت فشار کنترل شده می‌باشد. اسید نیتریک با آب قابل احتراق است و محلول آن آزئوتروپی را تشکیل می‌دهد که نقطه جوش آن برابر با ۱۲۱.۹ درجه سانتیگراد است که شامل ۶۸.۷% وزنی HNO3 می‌باشد.

خصوصیات فیزیکی شیمیایی اسید نیتریک: نوع تجاری اسید نیتریک آزئوتروپیکی از آب با غلظت ۶۸% می باشد. این محلول با نقطه جوش ۱۲۰.۵ درجه سانتیگراد در فشار یک اتمسفر می باشد. دو شکل هیدراته برای آن شناخته شده است: ۱-مونو هیدرات (HNO3·H2O) و ۲-تری هیدرات (HNO3·۳H2O)

روشهای تهیه اسید نیتریک

امروزه در تولید صنعتی اسید نیتریک، آمونیاک بعنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. از نظر تاریخی، اسید نیتریک اولین بار از اثر اسید سولفوریک روی نیترات سدیم (شوره شیلی ) بدست آمد. واکنش در کوره‌هایی با دمای ۱۵۰ تا ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. اسید بدست آمده، دارای غلظت ۹۵ تا ۹۷ درصد است. که به اسید دود کننده معروف است ورنگ این اسید قرمز تا زرد می باشد.

NaNO3 + H2SO4 → ۲ HNO3 + Na2SO4

روش بریک لند ( Brikeland ) در این روش می‌توان اسید نیتریک را از اکسید نیتریک مطابق واکنش زیر بدست آورد.

N2 + O2 —–> 2NO + 43Kcal

تبدیل NO به HNO3 با اکسیداسیون و هیدراتاسیون انجام می‌گیرد. در این فرایند بخاطر کم بودن غلظت NO، علاوه بر هزینه انرژی الکتریکی، مقداری گاز نیز باید در جریان باشد. ضمنا دمای بالا نیز باعث واکنش عکس و تجزیه NO می‌شود.

سنتز اسید نیتریک از آمونیاک امروزه اسید نیتریک بطور صنعتی از آمونیاک تهیه می‌شود. برای این کار لازم است که ماده اولیه را با هوا به اکسید نیتروژن تبدیل کرد.

۴NH3 + 5O2 —–> 4NO + 6H2 + 216,24Kcal


تبلیغات شما اینجا درج می شود

واکنش با مواد مختلف

واکنش با سولفوریک اسید

نیتریک اسید در واکنش با سولفوریک اسید یک اسید قوی تولید می کند که در این فرآیند یون نیترونیوم فعال نیز آزاد می شود که در ترکیب با مواد آلی مواد منفجره قوی نظیر تی ان تی ونیتروگلسیرین و…. تولید می کند .(فرآیند نیتراسیون)

HNO3 + 2H2SO4 ⇌ NO2+ + H3O+ + 2HSO4; K ~ 22


۱- دانلود کتابچه طرح تولید اسید نیتریک در پتروشیمی خراسان- ۲۵۴ صفحه- PDF

فهرست مطالب:

 • معرفی محصول
 • بررسی بازار
 • بررسی فنی، مالی و اقتصادی
 • نتایج حاصل از محاسبات نرم افزار کامفار

۲- دانلود شرح فرایند واحد تولید اسید نیتریک- پتروشیمی شیراز- ۵۶ صفحه

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید

فهرست مطالب:

 • تاریخچه
 • واحد تولید اسید نیتریک در مجتمع پتروشیمی شیراز
 • شبیه سازی فرآیند تولید اسید نیتریک

دانلود جزوات آموزشی پتروشیمی های ایران و فرایندهای پتروشیمی


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


+

3 دیدگاه

 1. چاپ دی وی دی

  on تیر ۲۴, ۱۳۹۷ - پاسخ

  متشکرم ازاینکه باعث شدین سطح آگاهی من بالاتر برود موفق و پیروز باشید

 2. چاپ دی وی دی

  on تیر ۲۴, ۱۳۹۷ - پاسخ

  متشکرم ازاینکه باعث شدین سطح آگاهی من بالاتر برود موفق باشید

 3. دندانپزشک

  on تیر ۹, ۱۳۹۷ - پاسخ

  مقاله بسیار خوبی بود در مورد اسید نیتریک اطلاعات زیادی می خاستم

دیدگاهتان را بنویسید