پایانه نفتی شمال (نکا)

۱۳۹۵-۰۳-۱۷
این پیام تبلیغاتی است

پایانه نفتی شمال (نکا)

✅ شرکت پایانه‌های نفتی ایران سازمانی است عملیاتی، تخصصی و حرفه‌ای که در حوزه‌های ذخیره‌سازی، اندازه‌گیری، ارایه خدمات آزمایشگاهی، عملیات صادرات و واردات نفت خام، مواد نفتی و میعانات گازی وخدمات دریایی، فعالیت می‌نماید و مأموریت اصلی آن پشتیبانی و کمک به تداوم پایدار تولید نفت و گاز کشور، از طریق فرایندهای عملیات دریافت، ذخیره‌سازی، امتزاج، اندازه‌گیری و سنجش کمی و کیفی، بارگیری و تخلیه (صادرات و واردات) نفت خام و مواد نفتی تولیدی و مبادله‌ای (SWAP)، عملیات پهلودهی و جداسازی کشتی‌های نفتکش و همچنین تکمیل و ارتقای زنجیره ارزش نفت و گاز کشور و ایفای نقش شایسته درپایداری و انعطاف‌پذیری بهینه زنجیره تأمین انرژی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی است. این شرکت در سال ۱۳۷۸ تأسیس شد و هم‌اکنون با دارا بودن ۸۸ شرکت صادراتی زیر مجموعه، بزرگترین شرکت صادرات نفت و گاز ایران می‌باشد.

✅ مناطق عملیاتی این شرکت عبارتند از:
– پایانه نفتی خارک
– پایانه میعانات گازی عسلویه
– پایانه نفتی شمال (بهشهر-نکا)
– پایانه نفتی ماهشهر
– پایانه گازی جاسک
✅ هـدف اصلی از ایجاد منطقه عملیاتی بهشهر (نکا) دریافت، ذخیره سازی، فرآورش و انتقال نفت خام کشورهای حوزه دریای مازندران با عنوان طرح SWAP (معاوضه) است. پایانه نفتی شمال با در اختیار داشتن سه اسکله و متعلقات آن (بازوهای تخلیه، هوز، سیستم لوله کشی) و همچنین دستگاه های اندازه گیری بسیار پیشرفته، مخازن مجهز به سیستم اطفای حریق خودکار و نیز سیستم جداسازی آب از نفت (Waste water treatment) بدون شک یکی از پایانه های بسیار پیشرفته در حوزه کشورهای دریای خزر به شمار می آید که در هنگام عملیات سوآپ، رکورد روزانه ٢٠٠ هزار بشکه را در کارنامه خود دارد.

به دلیل موقعیت استراتژیک کشور جمهوری اسلامی ایران در کنار دریای مازندران ،  همچنین به دلیل ایفای نقش محوری در انتقال و ترانزیت نفت خام کشورهای آسیای میانه به سایر کشورهای جهان فعالیت هایی اساسی و زیربنایی دربندر بهشهر (نکا) انجام گرفته است. پایانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی ایجاد شده در این بندر  در ۲۲ کیلومتری شهرستان نکا، در ساحل دریا قراردارد. (فاصله‌ی نکا تا تهران ۲۳۰ کیلومتر است.)


تبلیغات شما اینجا درج می شود

طرح منطقه عملیاتی بهشهر (نکا) در سه مرحله تکمیل می‌شود. درمرحله اول قابلیت دریافت و انتقال ۵۰ هزار بشـکه ، در مرحله دوم ۱۲۰ هزار بشـکه و در آخرین مرحلـه قابلیت دریافت  ۳۷۰ هزار بشـکه نفت خام برای پایانه‌نفتی شمال پیش‌بینی شده است.  این رقم  تا ۵۰۰ هزار بشکــه قابل افزایش است.

پایانه‌ی نفتی شمال در حال حاضر از کشورهای همسایه شمالی فرآورده‌های نفتی دریافت می‌کند.

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است