3

آرشیو استانداردها

استاندارد NACE

بهمن ۲۱, ۱۳۹۴ ۱:۴۷ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

كساني كه با خوردگي سروكار دارند، با استانداردها، مقالات، كتاب‌ها و گزارش‌هاي ارائه شده توسط NACE آشنا هستند. كلمه‌ NACE مختصر شده‌ي

The National Association of Corrosion Engineers

(انجمن ملي مهندسين خوردگي در كشور آمريكا)

است. اين انجمن در سال ۱۹۳۴ فعاليت خود را با حضور يازده تن از مهندسين خوردگي شاغل در صنعت خط لوله‌ي اين كشور آغاز كرد. هدف اصلي اين انجمن بالا بردن سطح ايمني عمومي، حفاظت از محيط زيست و كاهش اثرات اقتصادي خوردگي به‌وسيله‌ي گسترش دانش علمي و مهندسي خوردگي بوده است. امروزه بعد از گذشت بيش از ۶۰ سال، اين انجمن به‌عنوان يكي از مراجع علمي معتبر در زمينه‌ي خوردگي در سراسر جهان شناخته شده است و استانداردهاي زيادي نيز در اين زمينه منتشر كرده كه در اكثر مناطق جهان مورد قبول عمومي هستند. استانداردهاي NACE  يكي از پركابردترين استانداردها در زمينه‌ي خوردگي در صنعت نفت و گاز كشور ما به شمار مي‌رود.

سيستم نام‌گذاري استانداردهاي NACE

سيستم نام‌گذاري استانداردهاي NACE تركيبي از اعداد و حروف، به صورت زير است:

XX XX XX-XX

دو كاراكتر اول، مشخص كننده‌ گروهي است كه استاندارد مربوطه در آن قرار دارد. استانداردهاي NACE در سه دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند كه در زير به آن، اشاره شده است.

MR Material Requirement

TM Test Method


تبلیغات شما اینجا درج می شود

RP Recommended Practice

لازم به ذكر است كه از سال ۲۰۰۷ به بعد،  RP  به  SP  تغيير نام داده‌است:

SP Standard Practice

استانداردهايي كه با  MR  آغاز مي‌شوند به شرايط ماده مورد استفاده در محيط خاص اشاره مي‌نمايند. به‌عنوان مثال MR 0175 مربوط به نيازمندي‌ها و الزامات مربوط به فولادها در محيط حاوي سولفيد هيدروژن در صنايع بالادستي است. استاندارد MR 0103 اين الزامات را براي فولاد كربني در محيط ترش در صنايع پائين‌دستي بيان مي‌كند. استانداردهاي نام‌گذاري شده با TM روش‌هاي آزمايش (تست متد) را معرفي مي‌كنند. به‌عنوان مثال روش انجام آزمايش‌هاي SSC يا  SOHIC در استانداردهايي مطرح مي‌شوند كه با اين نام آغاز مي‌شوند.

كد SP مربوط به تجربيات موفق صنعتي در يك مورد خاص، مثلا حفاظت كاتدي لوله‌هاي مدفون در خاك يا جلوگيري از ترك‌دار شدن فولاد، در حين سرويس است.

چهار رقم بعدی نشان‌دهنده سال انتشار استاندارد هستند. مثلا شماره‌ي استاندارد SP0170 مشخص مي‌كند كه اين استاندارد، اولين استاندارد SP چاپ شده در سال ۱۹۷۰ (۷۰ نشان دهنده‌ي اين مطلب است)‌ است. استاندارد SP0472 نشان دهنده‌ي چهارمين استاندارد SP چاپ شده در سال ۱۹۷۲ است. دو كاراكتر آخر نيز نشان دهنده‌ي سالي است كه آخرين ويرايش، بر روي استاندارد انجام شده است. به عنوان مثال آخرين ويرايش بر روي استاندارد RP0170-97 در سال ۱۹۹۷ انجام شده است.

برای Nace بودن متریال، چک کردن میزان گوگرد،سختی،نیکل ومقدار کربن الزامی است.این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


+

3 دیدگاه

 1. سیامک آریان پور

  on مهر ۱۹, ۱۳۹۵ - پاسخ

  با سلام
  یک سئوال دارم . اگر لطف کند پاسخ دهید ممنون می شوم.
  آیا متریال استنلس استیل A182 F316L نیاز به تست HIC دارد؟ به عبارت دیگر این متریال خود به خود ضد خوردگی می باشد .یا با تست مشخص می شود این متریال ضد خوردگی اشت ؟

 2. مهدی

  on خرداد ۶, ۱۳۹۵ - پاسخ

  سلام و عرض خسته نباشید دارم خدمت تهیه کنندگان این سایت پر محتوا هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی
  که قطعا در زمینه پایپینگ که تخصص اینجانب است بسیار عالی عملکرده است
  فقط اگر امکانش هست بعضی از لینکها امکان دانلود ندارد که در صورت گذاشتن لینک کمکی عالی تر می شود
  با سپاس از زحمات شما

  • iranpiping

   on خرداد ۶, ۱۳۹۵ - پاسخ

   با سلام و سپاس.
   با توجه به تعداد بسیار بالای فایلها، لطفا چنانچه فایل خاصی پس از تست از یک مرورگر دیگر، همچنان مشکل داشت، اطلاع دهید ذیل همان صفحه تا بررسی و لینک اصلاح گردد.
   با تشکر مجدد.

دیدگاهتان را بنویسید