کتاب مرجع کامل طراحی ساپورت پایپینگ با نرم افزار AVEVA MDS

۱۳۹۶-۰۱-۲۵
این پیام تبلیغاتی است

مولف: میلاد حسنی


ساپورت ها در صنعت، المان هایی می باشند که برای تحمل وزن پایپینگ ، سینی کابل و داکت های سیستم تهویه مطبوع و محدود کردن جابجایی آنها به کار می روند. گستردگی محاسبات مورد نیاز برای ساپورت گذاری و تحلیل تنش لوله کشی صنعتی، هزینه بالا و زمان طولانی برای انجام آن در پروژه ها صرف می شود که باعث شد شرکت های مهندسی ناچار به استفاده از نرم افزار های کامپیوتری برای طراحی و محاسبات ساپورتینگ شوند.

اولین نسخه PDMS که در پروژه های ایران استفاده شد ۱۱,۲ بود که با استقبال گسترده شرکت های مهندسی مواجه گردید. بعد از آن نسخه های بالاتری از این نرم افزار وارد بازار شد که آخرین آن ورژن ۱۲,۱ می باشد. نرم افزار MDS جزء آن دسته از تازه های شرکت AVEVA  می باشد که متاسفانه در کشورمان (با وجود علاقه مندی زیاد کارفرمایان) مورد توجه قرار نگرفته است. شاید یکی از علت های آن نبود منابع کافی در مورد چگونگی کار و طراحی ساپورت با آن باشد. در کل در حال حاضر فقط یکی از شرکت های فعال در عرصه نفت و گاز کشور از این نرم افزار در پروژه های خود استفاده کرده است. پس از مواجه شدن با مشکلات بسیار در پروژه، عدم نقشه های مهندسی مناسب پروژه با جزییات آن و همچنین نبود اطلاعات کافی در مورد این نرم افزار، تصمیم گرفتم تا منبعی غنی جهت استفاده مهندسان عزیز ساپورت گزاری فراهم آورم که با کمک خدا و دوستان ارجمندم به این موفقیت دست یافتم.

نرم افزار MDS (در واقع اپلیکیشن MDS) به کاربر اجازه ایجاد ساپورت برای دپارتمان های لوله کشی، برق و تهویه مطبوع را می دهد. نرم افزار بصورت فوق العاده ای اینتر اکتیو بوده، بطوریکه کاربر بسادگی و با حداقل تلاش میتواند ساپورت های مناسب با استانداردهای شرکت و پروژه خود ایجاد کند. همچنین Administrator را قادر میسازد تا پیش فرض هایی را مرتبط با پروژه جهت کنترل بر نحوه ایجاد ساپورت تعریف کند. MDS یک برنامه بسیار مولد و کارا برای طراحی انواع ساپورت ها، از یک چارچوب پیچیده (Complex Framework) شاملSpring hanger تا یک U‐bolt ساده بکار میرود. این برنامه باعث کاهش چشمگیری در هزینه و زمانبندی پروژه، همچنین در نفر ساعت، متریال و دوباره کاری های اجتناب ناپذیر در حین نصب و ساخت می شود که کاملاً بصورت کاربردی با نرم افزار PDMS هماهنگ شده است.

ساپورت گزاری یکی از آخرین مراحل کار طراحی مهندسی است که باید به اتمام برسد، اما یکی از اولین المان هایی است که در کارگاه مورد نیاز است. MDS اجازه میدهد تا طراح ساپورت برای تکمیل کار طراحی خود (با کاهش مقیاس زمانی)، و با هماهنگی با دیگر طراحان، بطور موثری از ابزار ها، فرم ها و همچنین مجموعه ای از Template ها یی که بطور پیش فرض بر اساس استاندارد فولاد بریتانیا فراهم شده است استفاده کند.

فرض بر این است که مهندس طراح دارای درک مفاهیم پایه ای طراحی ساپورت باشد و همچنین آشنایی کامل با مفاهیم و ساختار نرم افزار PDMS داشته باشد. در صورت نیاز، منابع زیادی در رابطه با PDMS منتشر شده که توصیه می شود قبل از این کتاب مطالعه گردد. تألیف و ترجمه این کتاب در سال ۹۲ در زمان اشتغال در پروژه طرح توسعه کارخانه معدن طلا در کشور آذربایجان )که یکی از مهمترین و مدرنترین پروژه های آن کشور بحساب می آمد( آغاز شد و در کنار فعالیت های مهندسی و مسؤلیت های کارگاهی، با مشاهده چالش های بوجود آمده برای پیمانکار اجراء کننده ساپورت، این کتاب تألیف، ترجمه، تدوین و گردآوری شد تا پس از ۲۱۲۰ نفر ساعت در آذر ماه سال ۱۳۹۴ به سرانجام رسید. برخی از واژگان و اصلاحات فنی بکار رفته در این کتاب فاقد معادل فارسی معمول )و یا عرف بودن حالت انگلیسی آن( بوده لذا به همان شکل انگلیسی مورد استفاده قرار گرفته است. و در انتها لازم است از سرکار خانم مهندس فرنوش دهش که در تمام مراحل آماده سازی و نیز ویرایش کمک شایانی نموده اند کمال سپاسگذاری را داشته باشیم. ضمناً از مشاورین ارجمند آقایان مهندس ناصر صلواتی زاده، مهندس فرهنگ حجازی، مهندس سید علی اکبر ریاضی، مهندس آرش امام بخش، مهندس بهروز رضایی، مهندس علیرضا نوروزی، مهندس حامد فاضلیان، مهندس محمد باقر مسلم و مهندس نوید قنبری که به روش های گوناگون من را در تألیف و گردآوری این کتاب یاری نمودند صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.


فهرست مطالب کتاب کامل طراحی ساپورت پایپینگ با نرم افزار AVEVA MDS: Multi‐Discipline Supports:

مولف: میلاد حسنی

۴۱۴ صفحه- ۵ فصل

 • ۱- تنظیمات حرفه ای نرم افزار MDS
 • ۲- ساخت ساپورت با MDS
 • ۳- تولید نقشه ساپورت با استفاده از MDS ADP
 • ۴- تولید خروجی به نرم افزار CAESAR II
 • ۵- موارد کاربردی
 • پیوست ها

دانلود رایگان ۲۰ صفحه نخست کتاب


تبلیغات شما اینجا درج می شود

توجه: قیمت پشت جلد این کتاب ۲۸ هزار تومان می باشد که با همکاری و مساعدت مولف محترم، به قیمت ۷۵۰۰ تومان در این وبسایت در اختیار مخاطبان عزیز قرار میگیرد.

نسخه ارایه شده، نسخه الکترونیک و PDF رنگی این کتاب است که توسط مولف در اختیار وبسایت قرار گرفته است.

دریافت کتاب

5500 تومان – خرید

دانلود بروشور و معرفی نرم افزار AVEVA MDS

فیلم مروری بر طراحی ساپورت پایپینگ در AVEVA MDS


دانلود جزوات آموزشی جامع ساپورتهای پایپینگ و انتخاب ساپورتها

دریافت مجموعه پروژه محور ویدئوهای آموزشی فارسی نرم افزارهای پایپینگ و مکانیک

مجموعه آموزشی ویدئویی نرم افزارهای نفت و گاز، تولید شده توسط مهندس محسن کاظمی شامل:

 • ۱- مقدمات شروع کار با نرم افزارهای طراحی پایپینگ و PDMS
 • ۲- مجموعه پروژه محور طراحی سه بعدی و تحلیل تنش و تولید خروجی پایپینگ توسط AVEVA PDMS/E3D/NAVIS/CAESAR II
 • ۳- آموزش ویدئویی فارسی نرم افزار طراحی سه بعدی AVEVA PDMS– بخش ADMIN
 • ۴- آموزش ویدئویی فارسی نرم افزار طراحی سه بعدی AVEVA PDMS– بخش کاتالوگ و SPEC
 • ۵- آموزش ویدئویی فارسی نرم افزار طراحی سه بعدی AVEVA PDMS– بخش طراحی EQUIPMENT
 • ۶- آموزش ویدئویی فارسی نرم افزار طراحی سه بعدی AVEVA E3D– بخش ADMIN
 • ۷- آموزش ویدئویی فارسی نرم افزار طراحی سه بعدی AVEVA E3D– بخش PROJECT
 • ۸- آموزش ویدئویی فارسی نرم افزار طراحی تجهیزات PvElite– بر اساس ASME SEC8 DIV I

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است