0

شرکتها و منابع انرژی

آشنایی با منطقه عملیاتی لاوان و میادین مشترکش

تیر ۴, ۱۳۹۵ ۵:۰۷ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

جزیره لاوان در فاصله ۱۸ کیلومتری از سواحل جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس واقع گردیده است، این جزیره با طول تقریبی ۲۵ کیلومتر و عرض حداکثر ۵ کیلومتر دارای مساحتی بالغ بر ۹/۷۵ کیلومتر مربع می باشد.

میدان نفتی سلمان از یک تاقدیس نامتقارن به ابعاد تقریبی ۱۱ کیلومتر در ۱۴ کیلومتر تشکیل شده‌است. این میدان از نظر زمین‌شناسی به سه لایه تولید نفت تحتانی و فوقانی مربوط به دوره ژوراسیک و یک لایه بوئیب مربوط به دوره کرتاسه تشکیل شده‌است. میدان سلمان همچنین یک لایه گازی به نام خوف نیز دارد.

این میدان در جریان فعالیت شرکت نفت لاوان در دهه ۱۹۶۰ میلادی کشف شد. اولین چاه اکتشافی آن در ژوئن ۱۹۶۵ حفر شده و تولید آن از سال ۱۹۶۸ آغاز گردید. میدان نفتی سلمان براساس آخرین آمارهای ارائه شده هم‌اکنون دارای ۴۴ حلقه چاه نفتی و ۱۰ حلقه چاه گازی است.

نفت استخراج شده از میدان سلمان به وسیله یک خط لوله ۲۲ اینچی زیردریایی به جزیره لاوان منتقل می‌شود تا در تاسیسات خشکی فرآورش نهایی شده و برای صادرات یا تامین خوراک مجتمع پالایشی لاوان ذخیره شود. میدان سلمان از میادین قدیمی تولید نفت ایران است که همچنان از ذخایر قابل قبولی برخوردار است. میدان سلمان در سال ۱۹۶۵ میلادی کشف شده و در سال ۱۹۶۸ به بهره‌برداری رسیده‌است. اجرای به موقع و کارشناسی طرح‌های توسعه می‌تواند باعث افزایش عمر و برون‌داد چاه‌های این منطقه شود.

حجم نفت قابل استحصال از میدان سلمان حدود ۱٫۶ میلیارد بشکه می‌باشد. هم‌اکنون نفت قابل تولید باقیمانده در این مخزن بیش از نیم میلیارد بشکه‌است. سلمان یک طاقدیس نامتقارن به ابعاد ۱۱ در ۱۴ کیلومتر و دارای سه لایه نفتی است. سه چهارم مساحت این میدان مشترک در آب‌های ایران و یک چهارم آن در آب‌های امارات متحده عربی واقع شده و سهم ایران از این مخزن حدود ۴/۶۷ درصد برآورد شده‌است.

میدان سلمان سه مخزن تولیدی دارد، لایه عرب تحتانی در عمق ۱۰ هزار پایی از بستر دریا قرار دارد و ۷۰ درصد نفت میدان سلمان از آن تولید می‌شود، همچنین از لایه‌های عرب فوقانی در عمق هشت هزار پایی و لایه بوئیب در عمق پنج هزار پایی به ترتیب ۲۰ و ۱۰ درصد نفت سلمان تولید می‌شود.

مجموع حجم نفت درجای مخزن در لایه‌های مختلف سلمان حدود ۴٫۵ میلیارد بشکه می‌باشد. حدود ۱٫۶ میلیارد بشکه یعنی ۳۵ درصد نفت این مخزن قابل استحصال است که تاکنون حدود ۱٫۱ میلیارد بشکه از آن برداشت شده و نفت قابل تولید باقیمانده بیش از نیم میلیارد بشکه‌است.

مجموع تعداد چاه‌های میدان لاوان نیز ۴۲ حلقه می‌باشد. حجم تولید مایع و هیدروکربور از این چاه‌ها ۲۵۰ هزار بشکه و کمتر از ۵۰ درصد آن نفت و بقیه آب است، هم‌اکنون روزانه بیش از ۶۰ هزار بشکه نفت از میدان سلمان تولید می‌شود. وضعیت تولید امارات متحده عربی از میدان ابوالبوخوش (مشترک با سلمان)، به اینصورت است که هم‌اکنون ابوظبی از این میدان روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت از ۷۰ حلقه چاه تولیدی استحصال می‌کند؛ این شیخ‌نشین تاکنون ۴۰۰ میلیون بشکه نفت از ابوالبوخوش برداشت کرده‌است.

طی سال ۱۳۷۸ به بعد که تعدادی از میادین تحت قراردادهای بیع متقابل قرار گرفتند، عملیات و مطالعات میدان سلمان تحت نظرات شرکت پتروایران و شرکت مهندسی نفت قرار گرفت که در حال حاضر بخش مطالعات این میدان از طرف شرکت پتروایران به شرکت مشاور تهران انرژی و آنها در اختیار شرکت فرانسوی FRANS-BASIC قرار داده‌اند.

فرآورش اولیه نفت خام تولیدی در سکو انجام، سپس با یک خط لوله ۲۲ اینچی به طول ۱۴۴ کیلومتر برای فرآورش ثانویه و ذخیره سازی و صادرات به لاوان ارسال می‌شود. روزانه ۸۰ میلیون فوت گاز تولیدی سلمان از طریق کمپرسور به چاه‌های نفتی برای فراز آوری نفت تزریق می‌شود. دو دکل حفاری نیز در این میدان، مشغول تعمیرات درون چاهی هستند. از ۹ حلقه چاه گازی در این میدان گاز تولید و با یک خط لوله ۳۶ اینچی به جزیره سیری ارسال می‌شود.

در حال حاضر این منطقه از تولیدی به میزان ۱۰۵ هزار بشکه در روز برخوردار است.

میادین نفتی منطقه لاوان به شرح ذیل می باشند :

میدان مشترک سلمان :

این میدان در ۱۴۴ کیلومتری جنوب جزیره لاوان واقع شده است، میدان سلمان دارای یکی از بزرگترین تأسیسات نفتی در خلیج فارس بوده و با میدان ابوالبوخوش ( ابوظبی ) مشترک می باشد و به همین دلیل بهره برداری و تولید از این میدان همواره مورد توجه خاص قرار داشته است.

میدان سلمان دارای ۴۴ حلقه چاه نفتی و ۱۰ حلقه چاه تزریق آب می باشد. ظرفیت تأسیسات آن حدود ۲۲۰ هزار بشکه نفت و مواد همراه است.

نفت تولیدی بوسیله خط لوله ۲۲ اینچ دریایی به تأسیسات خشکی جزیره لاوان جهت فرآورش و ذخیره سازی ارسال می گردد. در طول جنگ تحمیلی سکوی سلمان بارها مورد تهاجم هواپیماهای عراقی قرار گرفت و در نهایت توسط نیروهای متجاوزآمریکایی، این مجتمع دریایی بکلی منهدم گردید. با پایان جنگ از اولین الویت های بازسازی صنعت نفت ساخت و راه‌اندازی سکوی سلمان بود که با پشتکار و اراده بی نظیر متخصصان ایرانی در سال ۱۳۷۱ این مهم انجام و پس از بازسازی کامل، به بهره برداری رسید.

میدان رسالت :

این میدان در جنوب و در فاصله ۹۳ کیلومتری از جزیره لاوان قرار دارد و دارای ۱۴ حلقه چاه است، تولید روزانه از این میدان نیمه فعال و در حال حاضر ۸ هزار بشکه نفت می باشد. میدان رسالت در دوران جنگ تحمیلی بارها مورد بمباران هواپیماهای متجاوز عراقی واقع و خسارات کلی به آن وارد گردید.

از طرحهای در دست اقدام این شرکت بازسازی و تکمیل بهره برداری از این میدان می باشد.

میدان رشادت :

این میدان در حدود ۱۱۰ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان واقع شده و دارای سه مجموعه سکو بنامهای : رشادت ۷، رشادت ۴ و رشادت ۳ بوده است.

• سکوی رشادت۷ : بارها از سوی هواپیماهای متجاوز عراقی مورد حمله واقع گردید و در نهایت این سکو در اثر تجاوز نیروهای آمریکایی بکلی منهدم گردید.

• سکوی رشادت ۴ : این سکو که در ۴ کیلومتری شمال سکوی رشادت ۷ واقع گردیده و دارای ۱۴ حلقه چاه با تولید روزانه ۸ هزار بشکه نفت می باشد. نفت این سکو توسط خط لوله ۱۸ اینچ همراه با نفت میدان رسالت جهت ذخیره سازی به لاوان ارسال می شود. این سکو نیز مورد هجوم نیروی دریایی آمریکا قرار گرفت و به ویرانه ای تبدیل گردید، لیکن با همت بلند صنعتگران این شرکت بطور موقت راه اندازی شد.

• سکوی رشادت ۳ : این سکو فاقد تأسیسات اقامتی بوده و با داشتن تنها یک حلقه چاه غیر فعال در حال حاضر بعنوان سکوی مشعل مورد استفاده می باشد.


تبلیغات شما اینجا درج می شود

میدان گازی لاوان :

با تعمیق چاه حفاری شده قبلی در دهه ۱۳۴۰ و حفر یک حلقه چاه جدید وجود ۸ تا ۱۲ TCF( تریلیون فوت مکعب) گاز طبیعی در این میدان تأیید و حفاری چاه های بعدی شروع و توسعه میدان در دست اقدام است.

میدان نفتی بلال :

این میدان در ۹۳ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان قرار دارد و پس از خاتمه مراحل اجرایی، در غالب پروژه های بیع متقابل در نیمه دوم سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسید. نفت این سکو با ظرفیت ۴۰ هزار بشکه در روز توسط خط لوله ۱۴ اینچ زیر دریا جهت ذخیره سازی به جزیره لاوان ارسال می شود.

عمده ترین پروژه های انجام شده و در دست اجرا جزیره لاوان عبارتند از :

پروژه های بیع متقابل نفت و گاز سلمان و بلال.

توسعه و نگهداشت تولید میدان سلمان در قالب پروژه بیع متقابل و صادرات گاز به میزان ۵۰۰ میلیون فوت مکعب از این میدان.

توسعه میدان بلال با ظرفیت ۴۰ هزار بشکه نفت در روز.

پروژه توسعه و نوسازی میدان رشادت، بمنظور دستیابی به تولید ۷۵۰۰۰ بشکه در روز.

پروژه توسعه میدان رسالت برای تولید ۴۶۰۰۰ بشکه در روز.

پروژه نوسازی اسکله نفتی.

پروژه احداث S.B.M. و خط لوله صادرات نفت.

پروژه جمع آوری پساب های صنعتی و بهداشتی در منطقه لاوان.

 

جزیره مرجانی لاوان :

جزیره مرجانی لاوان از نظر زمین شناسی از رسوبات آبرفتی دوران جدید ( دوران چهارم ) تشکیل شده است.

 

جغرافیای جزیره :

بیشترین طول جزیره ۲۵ کیلومتر و بیشترین عرض آن حدود ۵ کیلومتر می باشد.

جزیره از توابع بندر لنگه در استان هرمزگان می باشد، این جزیره در΄۵۰ و˚۲۶ عرض جغرافیایی شمالی و΄۹ و˚۵۳ طول جغرافیایی شرقی و در ۱۱ کیلومتری جنوب غربی نخیلو، در جنوب بندر مقام واقع شده است.

منبع: سایت نفت ما


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


دیدگاهتان را بنویسید