0

متریال، خوردگی، رنگ، پوشش و حفاظت کاتدی

متالورژی پاتیل Ladle Metallurgy

آذر ۲, ۱۳۹۴ در ۸:۰۳ ب.ظ


تبلیغات-فرادرس
W3Schools

متالورژی پاتیل Ladle Metallurgy : پاتیل ظرفی است با پوشش نسوز که فلز گداخته از کوره در آن ریخته و به وسیلهٔ آن به قالب‌ها منتقل می‌شود.  در ریخته‌گری پس از آنکه قالبها کاملاً مستحکم شد و درجه حرارت پیش‌گرم هم به اندازه لازم رسید نوبت به مرحله بارریزی است. تخلیه مذاب از کوره یا پاتیل در قالب را بارریزی یا مذاب‌ریزی می‌نامند.

متالورژی پاتیل

مرسوم‌ترین روش بارریزی ریختن ثقلی مذاب توسط پاتیل است. گاه نیروی ثقل برای پرکردن قالب کافی نیست و علاوه بر آن از نیروی گریز از مرکز هم استفاده می‌شود. تصفیه فولاد در پاتیل به قدمت استفاده از پاتیلها در فولادسازی می رسد. مهمترین اهدافی که در تصفیه پاتیلی برای فولاد مذاب دنبال می شود عبارتند از گوگردزدایی، اکسیژن زدایی، آلیاژسازی و نیز کنترل شکل آخال.

استفاده از فرآیندهای فولادسازی ثانویه همچون گاززدایی و گوگردزدایی باعث کاهش دمای فولاد مذاب می شود. این تلفات دمایی را بایستی یا توسط فوق گرمایش در واحد ذوب قبل از بارریزی و یا با استفاده از کوره پاتیلی جبران کرد. استفاده از کوره پاتیلی، یک راه حل موثر در جلوگیری از بروز یک چنین عیوبی است. شرکت های متعددی مانندSMS DEMAY و SMS MEVAC کوره های پاتیلی مختلفی را در طی دهه های گذشته ساخته اند که در بیش از ۲۰۰ واحد از کارخانه های فولادسازی با کوره های قوس الکتریکی و کنورتورها، کوره های پاتیلی این شرکت ها نصب شده است.


دانلود کتاب Ladle Metallurgy

دانلود سایر کتب متریال و خوردگیراهنمای دانلود از وبسایت:
در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
در صورت بروز مشکل، از مرورگرهای دیگر استفاده نمایید. چنانچه لینک موجود نبود، شماره آن را در بخش زیر کامنت بگذارید تا بررسی گردد.

@OilAndGas


تبلیغات-فرادرس

آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: