0

آموزش نرم افزار / برق، کنترل، ابزار دقیق، مخابرات

آموزش نرم افزار طراحی سیستمهای ابزار دقیق INtools- SmartPlant Instrumentation

مهر ۲۵, ۱۳۹۵ ۱۲:۵۹ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

امروزه یکی از دغدغه های اصلی مهندسان کنترل و ابزاردقیق در اجرای پروژه های مرتبط با این رشته بخصوص پروژه های نفتی، تولید اسناد مهندسی کنترل و ابزار دقیق است که بسیار متنوع هم هستند. به جرات می توان گفت در حال حاضر کاملترین نرم افزاری که به کمک آن می توان تمامی این اسناد را به راحتی و مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید کرد ، نرم افزار SmartPlant Instrumentation ساخت شرکت Intergraph است.

معرفی نرم افزار در وبسایت Intergraph:

SmartPlant® Instrumentation offers a single engineering environment to create and manage instrumentation data, as well as create and manage change consistently across required deliverables.

SmartPlant® Instrumentation – the industry-leading instrumentation solution – facilitates increased productivity and lowered risks on project execution for the EPC and a single source of all instrumentation data access for plant owners to help lower cost of operations and increase process uptime.

In addition, you can create required deliverables from this single data source, ensuring consistency and the ability to manage and indicate changes across the deliverables. The ability to re-use the design and use company best practices increases efficiency and data quality.

نرم افزار SmartPlant Instrumentation  Intergraph یا همان INtools را می توان قوی ترین نرم افزار در زمینه ی طراحی و مدیریت سیستم های کنترل و ابزار دقیق به شمار آورد. استفاده از این نرم افزار این امکان را به مهندسان و طراحان کنترل و ابزار دقیق می دهد تا با مدیریت بهتر اطلاعات یک سیستم کنترلی، از وقوع اتفاقاتی همچون قطعی های بی موقع جلوگیری کنند. این نرم افزار تمامی داده های سیستم را در قالب یک پیکره ی واحد طبقه بندی می کند و با این روش تمامی اجزای سیستم در تمام مدت قابل پیگیری وضعیت می باشند. از جمله قابلیت های کلیدی این نرم افزار می توان به این موارد اشاره کرد : تهیه ی نقشه ها به صورت اتوماتیک بر مبنای داده های ورودی. این قابلیت نیاز به توانایی نقشه کشی را بر طرف می کند و زمان فعالیت های مهندسی را نیز کاهش می دهد. اطمینان دهی از پیوستگی عملیات و رفع زمان بررسی های مجدد. تنها با استفاده از یک برگه اطلاعات از پیش آماده شده، پانل مدیریت از پیش آماده، مدیریت سیستم کابل و کتابخانه ایی از سیستم های از پیش طراحی شده. امکان ورود و خروج فایل به سایر ابزار و امکانات مدرن. در نسخه های ۲۰۰۷ به بعد این نرم افزار امکان طراحی سیستم های بر پایه Fieldbus نیز مقدور شده که این امر در میان سایر نرم افزار های مشابه بی نظیر است. امکان مدیریت طرح به صورت همزمان با واقعیت به طوری که در مواقع تعمیر و نگهداری اجزا، وضعیت این سیستم ها در نرم افزار ذکر شده و در پایان یک پروژه تمامی اطلاعات به صورت یکجا در دسترس قرار خواهد گرفت.

برخی از قابلیت های این نرم افزار به شرح زیر است:

P&ID

System and Project Administration Overview

Instrument Index

User Report Interface

Process Data

Calculations

Specifications

Wiring

Loop Diagrams

Hookups

  

ماژولهای این نرم افزار به شرح ذیل می باشند:‌

 

۱- Browser : با استفاده از این ماژول میتوانید اطلاعات ابزار دقیق موجود در سیستم را مطالعه نموده و در صورت نیاز اصلاح نمایید. با استفاده از این ماژول قدرتمند میتوانید همزمان صفحات اطلاعاتی مختلفی را باز نموده و اطلاعات آنها را بصورت دلخواه مرتب نموده و یا فیلتر نمایید.

 

۲-Instrument Index : این ماژول مانند یك ابزار مدیریتی منبع اطلاعات عمل نموده و به كلیه ماژولهای دیگر لینك می شود.

 

۳- Instrument Specifications : برای تولید فرمهای مشخصات ابزار بكار میرود. این ماژول بر اساس استاندارد ISA طراحی شده است.

 

۴-Spec Binder : از این ماژول برای نگهداری و كنترل مجموعه اسناد مربوط به مشخصات ابزار بكار میرود. كلیه اسنادی كه دارای ویژگی مشترك باشند را میتوان بصورت یك گروه درآورد، این كار موجب تسریع و سهولت مدیریت میگردد.

 

۵-Wiring : این ماژول برای ایجاد وسیله ای جهت انتخاب و مدیریت اتصالات و مسیرهای كلیه وسایل ارتباطی داخلی سیگنالهای ابزار دقیق بكار میرود. با این روش فهرست كابلها (شامل نقشه و رنگ سیم ها) را میتوان برای field device و یا system I/O تعیین نمود.

 

۶-Loop Drawings : برای تولید نقشه شماتیكی SmartLoops, SmartSketch, AutoCAD, MicroStation سیم كشی بكار می رود.

 

۷-Hook-Ups (Instrument Installation Details) : برای تولید نقشه های نصب (hook-ups) بكار میرود. این ماژول جنبه های مختلف hook-ups مانند نصب ابزار دقیق، Bill of material و material usage را در بر می گیرد.

 

۸- Process Data : شرایط كاری كلیه تجهیزات فعال سیستم را مشخص می نماید و هر یك از این شرایط را می توان جداگانه تغییر داد.

 

۹- Calculation : این ماژول دارای ۴ زیرمجموعه به شرح ذیل می باشد:

 

۱-Flow Meter calculations


تبلیغات شما اینجا درج می شود

 

۲- Control Valve calculations

 

۳- Relief Valve calculations

 

۴- ThermoWell calculations

 

با استفاده از این ماژولها محاسبات بسیار پیچیده در طی چند ثانیه انجام میشود و میتوان تنظیمات را بصورتی انجام داد كه بطور اتوماتیك كلیه واحدهای مهندسی را به یكی از استانداردهای بین المللی مانند ISO، DIN و … تبدیل نماید.

 

۱۰- Maintenance : این ماژول كاربر را به كلیه ابزار لازم برای برنامه ریزی، انجام كار، مدارك مربوط به خراب شدن دستگاه و یا نگهداشت پیشگیر مربوط به ابزارهای دقیق موجود در plant مجهز می نماید.

 

۱۱- Calibration : با فعال نمودن گزینه های مربوط به calibration میتوانید به سهولت نتایج calibration هر یك از ابزارهای دقیق موجود در سیستم را مشاهده نمایید. همچنین میتوانید پارامترهایی مانند trip points و alarms را نیز در سیستم خود تعریف نموده و گزارشات كاملی از نحوه رفتار و عملكرد هر یك از ابزارهای دقیق سیستم تهیه نمایید.

 

۱۲- Spare Parts : جهت تهیه یك بانك اطلاعاتی از قطعات یدكی لازم برای ابزارهای موجود در ماژول Instrument Index بكار می رود.

 

۱۳- Construction : از این ماژول برای تعریف فعالیتهای نصبی كه توسط پیمانكاران خارجی صورت گرفته استفاده میشود. هر ورودی (مانند instrument tag, wiring scheme و …) نیاز به یك مجموعه فعالیتهای خاص دارد. این ماژول فعالیتهای مختلف هر پیمانكار را با استفاده از فهرست كردن آنها بر طبق طبقه بندی های موجود، تطابق میدهد. كاربر به راحتی میتواند شرایط و پیشرفت هر یك از فعالیتهای انجام شده را دنبال نموده و پرینت نتایج را در اختیار داشته باشد.


ما توصیه می کنیم ابتدا از فایل Schem SPI Tutorial.pdf شروع کنید و سپس به ترتیب فایل های Schem SPI Basic Engineering Users Guide.pdf و Schem SPI Detailed Engineering Users Guide.pdf و Schem SPI Administration Module.pdf و… را مطالعه نمایید.


دریافت فایلهای آموزشی

۱- آشنایی با نرم افزار INtools- فایل PDF

۲- آشنایی با نرم افزار INtools- ویدئو

۳- مجموعه Manualهای شرکت Intergraph نرم افزار INtools: 

Schem SPI Tutorial.pdf – 19.1 MB

Schem SPI Basic Engineering Users Guide.pdf – 39.0 MB

Schem SPI Detailed Engineering Users Guide.pdf – 19.5 MB

Schem SPI Administration Module.pdf – 19.1 MB

Schem SPI Configuration and Maintenance Guide.pdf – 3.3 MB

Schem SPI DB Checker Guide.pdf – 1.2 MB

Schem SPI ERDs.pdf – 2.1 MB

Schem SPI IDEAL Client Installation Guide.pdf – 1.1 MB

Schem SPI Installation Guide.pdf – 7.7 MB

Schem SPI Intrinsic Safety Equations.pdf – 1.3 MB

Schem SPI Programmers Guide.pdf – 1.7 MB

Schem SPI Release Bulletin.pdf – 1.3 MB

Schem SPI Rule Manager Guide.pdf – 3.2 MB

Schem SPI SAP Export Utility.pdf – 1.5 MB

Schem SPI Server Installation Guide.pdf – 1.3 MB

Schem SPI Sizing Equations.pdf – 3.5 MB

Schem SPI Special Instructions.pdf – 1.2 MB

Schem SPI Users Guide Import and Merger Utilities.pdf – 11.3 MB

Schem SPI_Exporting Cables to SPEL.pdf – 1.1 MB

۴- آموزش INTools شرکت Technip

۵- ویدئوهای آموزشی INtools

intools.swf – 2.2 MB

Creating a new tag.avi – 12.1 MB

Domain Explorer.avi – 4.7 MB

ESL.avi – 20.3 MB

Retrieving Data and Do_ent via Domain Explorer.avi – 7.8 MB

Update specsheet.avi – 25.7 MB


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


دیدگاهتان را بنویسید