0

تاسیسات مکانیکی

اختصارات و نمادهای مورد استفاده در نقشه های تاسیسات مکانیکی

فروردین ۱۳, ۱۳۹۶ در ۸:۴۱ ق.ظ


تبلیغات-فرادرس
W3Schools

اين فایل آموزشی، مشتمل بر اطلاعات مربوط به نمادها و اختصارات مرتبط با گرمايش، تعويض هوا، تهويهي مطبوع و تبريد )HVAC & R( و مهندسي مربوط به آن است.

اختصارات، نمايش كوتاه شده ي نامها و عبارتهاي مورد استفاده در متن هاي مهندسي، نقشه ها و برنامه هاي رايانه اي است. اين بخش بيشتر درباره ي اختصاراتي در زبان انگليسي بحث ميكند كه ممكن است در زبانهاي ديگر معاني ديگري از آنهاي استخراج شود. نماد واژه براي معرفي يك كميت يا يكا به كار رفته، لزوما وابسته به نوشتار آن در يك زبان خاص نيست. به همين دليل، استفاده از نماد واژه بر استفاده از علامت اختصاري اولويت دارد.

اختصارات هيچگاه براي نمادهاي رياضي مانند مساوي (=) يا تقسيم (/) به كار نميرود. البته اين واقعيت درباره ي برنامه هاي رايانه اي صدق نميكند، چرا كه در اين موارد از نماد واژه براي نمايش توابع رياضي استفاده ميشود. به طور كلي، از اخصارات تنها در صورتي استفاده ميشود كه استفاده از آنها منجر به صرفه جويي در زمان و فضا شود.

نمادهاي تصويري ارايه شده در اين فصل، در بيشتر موارد، نمادهايي اند كه رسم سادهاي داشته، به سادگي در حافظه ي انسان نقش ميبندد و موجب صرفه جويي زماني در رسم نقشه هاي مهندسي ميشود. نمادهاي لوله كشي، كانال كشي، اتصالات و قطعات الحاقي و تكميلي داخل خطوط ميتواند با مقياس مهندسي و نقشه كشي در نقشه به كار رود.

شناسايي درست و دقيق لوله كشي به وسيلهي شرح علايم و رنگآميزي مناسب، به طور قطع ميتواند موجب افزايش ايمني در كار و كاهش احتمال بروز خطا ميشود. در حال حاضر، شناسايي درست لولهكشي در ايالات متحده در برخي از صنايع و در بسياري از آيين نامههاي محلي و ايالتي به وسيله ي دفتر بهداشت و ايمني اشتغال (OSHA) اين كشور اجباري شده است.


دانلود جزوه اختصارات و نمادهای نقشه های تاسیسات مکانیکی 


برچسب‌ها, ,


راهنمای دانلود از وبسایت:
در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
در صورت بروز مشکل، از مرورگرهای دیگر استفاده نمایید. چنانچه لینک موجود نبود، شماره آن را در بخش زیر کامنت بگذارید تا بررسی گردد.

@OilAndGas


تبلیغات-فرادرس

آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: