0

تاسیسات مکانیکی

آشنایی با تجهیزات تاسیسات مکانیکی

اسفند ۸, ۱۳۹۵ ۸:۱۰ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است

تاسیسات به عنوان قلب تپنده ساختمان از اهمیت و اعتبار خاصی برخوردار می باشد بطوری که کم توجهی به این بخش منجر به عدم آسایش ساکنین و در نتیجه باعث غیر قابل استفاده شدن فضاهای مفید ساختمان می شود،از این رو محاسبه و انتخاب سیستم تاسیساتی مناسب تصمیم بسیار حساسی است که توسط مهندسین طراح اخذ می شود.در این انتخاب علاوه بر دانش مهندس طراح،نظر کارفرما و یا ساکنین و امکانات و شرایط ساختمان نیز دخالت دارند.عوامل زیادی باید مورد تجزیه تحلیل و قضاوت قرار گیرند که اهم آنها،ایده های شخص یا سازمان سرمایه گذار و جنبه های اقتصادی طرح می باشند.عمده ترین مسایلی که باید مد نظر طراح سیستم تهویه مطبوع قرار گیرند به ترتیب:

 • ۱-امکانات مالی کارفرما
 • ۲-شرایط معماری ساختمان از نظر فضاهای موجود و موقعیت مکانی پروژه
 • ۳-شرایط اقلیمی پروژه از قبیل دما،رطوبت،باد،تابش آفتاب و …
 • ۴-میزان بار حرارتی داخل ساختمان از قبیل ساکنین،چراغها و سایر مولدهای حرارت
 • ۵-میزان قابلیت ساختمان در ذخیره کردن حرارت اکتسابی
 • ۶-جنبه های فیزیکی فضا یا ساختمان از نظر تطبیق با سیستم تهویه مطبوع و تجهیزات آن

وسایل و تجهیزات یک سیستم تهویه مطبوع احتیاج به فضای کافی برای نصب دارند.این مساله باید مورد توجه مهندس طراح سیستم قرار گیرد و قبل از طراحی سیستم،امکانات ساختمان را در تخصیص فضای مناسب برای تجهیزات سیستم تهویه مطبوع مورد بررسی قرار دهد.وسعت فضای مورد نیاز تجهیزات تهویه مطبوع ممکن است آنقدر کم باشد که بتوان آن را حتی در داخل فضای مورد تهویه نصب نمود،مانند فن کویل ،ولی تجهیزات یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی که هوای مطبوع مورد نیاز چندین اتاق یا فضای ساختمان را تامین می کند،احتیاج به فضای بیشتری برای نصب دارند.
آیتمهایی که در بخش تاسیسات مکانیکی یک ساختمان طراحی و محاسبه می گردند عبارتند از:

 • -محاسبه بار سرمایش گرمایش مورد نیاز ساختمان
 • – انتخاب سیستم سرمایش گرمایش
 • -محاسبه سیستم کانال کشی و لوله کشی دستگاهها
 • – محاسبه آبگرم مصرفی مورد نیاز
 • – منبع ذخیره آب
 • -اطفا حریق
 • – محاسبه سیستم لوله کشی آب مصرفی،فاضلاب و تهویه
 • – محاسبه و انتخاب تجهیزات موتورخانه

محاسبه بار سرمایش گرمایش مورد نیاز ساختمان:

اولین گام در انتخاب سیستم مناسب محاسبه بار سرمایش گرمایش ساختمان می باشد. بارهای برودتی و حرارتی با کمک نرم افزار CARRIER محاسبه شده که اطلاعات ورودی نظیر طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا، درجه حرارت طراحی هوای خارج در فصل تابستان و زمستان ، اختلاف درجه حرارت شب و روز در فصل تابستان،رطوبت نسبی هوای خارج،شرایط معماری پروژه نظیر سطح دیوارها و پنجره ها و دربهای خارجی،سقف و کف به نرم افزار داده می شود که از خروجی این نرم افزار می توان بار حرارتی و برودتی فضاهای مورد نظر را بدست آورد.
انتخاب سیستم سرمایش گرمایش:

گام بعدی انتخاب سیستم مناسب سرمایش گرمایش می باشد.مبانی مورد استفاده در طراحی ومحاسبه دستگاهها و تجهیزات تاسیسات حرارتی و برودتی، عمدتاً بر پایه اطلاعات موجود در هندبوکهای متداول این رشته نظیر هندبوکهای ASHRAE و CARRIER بوده و سپس از کاتالوگ شرکتهای سازنده انتخاب می گردند.
بطور کلی سیستمهای متداول سرمایش گرمایش در ساختمانها با کاربریهای مختلف را می توان به شرح ذیل تقسیم بندی نمود:

– سرمایش: تبخیری(کولرآبی، زنت یا ایرواشر) و گرمایش:موتورخانه مرکزی یا پکیج آب گرم

-سیستم تهویه مطبوع ( فن کویل،دستگاه هوارسان )

-پکیج های سرمایش-گرمایش

-سیستم کولر گازی یا اسپیلیت یونیت

محاسبه سیستم کانال کشی و لوله کشی دستگاهها:

با توجه به ظرفیت دستگاههای انتخاب شده (هوادهی یا سرمایش گرمایش) بهترین مسیر عبور کانال یا لوله ها با توجه به پلان معماری مشخص شده سپس با استفاده از جداول و نمودارهای مربوطه سایز کانال و لوله های دستگاهها محاسبه می گردد.

محاسبه آبگرم مصرفی مورد نیاز:

آب داغ تولید شده توسط بویلرهای تعبیه شده در موتورخانه مرکزی به داخل منبع کویلدار یا دو جداره وارد شده و پس از تبادل حرارت با آب سرد ورودی به منابع مذکور، آب گرم مصرفی تامین شده و توسط پمپ در داخل ساختمان به گردش در می آید.
جهت محاسبه میزان آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان،حداکثر مصرف آب گرم را از جدول مربوطه که در ذیل بخشی از آن نشان داده شده است استخراج سپس در ضریب تقاضا ضرب نموده،مقدار واقعی مصرف آب گرم بدست می آید.با ضرب کردن عدد بدست آمده در ضریب ذخیره منبع،حجم منبع آب گرم مصرفی بدست می آید.

منبع ذخیره آب

جهت ذخیره آب مصرفی و نیز آب مورد نیاز جهت اطفا حریق از منبع ذخیره آب استفاده می گردد.


تبلیغات شما اینجا درج می شود

مقدار ذخیره آب مصرفی برای شرایط ،موارد و مکانهای مختلف فرق می کند. مقدار ذخیره آب مصرفی معمولاً براساس مصرف یک شبانه روز پروژه و جهت اطفا حریق بر اساس مدت زمان مورد نیاز تا زمان رسیدن ماموران آتش نشانی پیشنهاد می گردد.

اطفاء حریق:

جهت اطفاء حریق از جعبه های آتش نشانی در طبقات و اسپرینکلر در پارکینگها استفاده می شود که فشار آب مورد نیاز آنها توسط بوسترپمپهای مربوطه در موتورخانه مرکزی تامین می شود.

محاسبه سیستم لوله کشی آب مصرفی،فاضلاب و تهویه:

جهت طراحی سیستم لوله کشی آب مصرفی،فاضلاب و تهویه با توجه به نقشه های معماری بهترین مسیر جهت عبور لوله ها انتخاب شده و سپس به کمک جداول و نمودارهای مربوطه(که تعدادی از آنها در فایل pdf نشان داده شده است) سایز لوله ها بدست می آید.
جهت محاسبه سایز لوله های آب مصرفی مقدار SFU را از جدول مربوطه استخراج نموده سپس با مراجعه به نمودار مربوطه مقدار جریان آب برحسب GPM را به دست آورده و نهایتا با مراجعه به نمودار افت فشار لوله های با سطح داخلی ناصاف قطر لوله به دست می آید.

جهت محاسبه سایز لوله های فاضلاب مقدار DFU را از جدول مربوطه (در فایل pdf موجود است) استخراج نموده سپس با توجه به شیب لوله و DFU بدست آمده سابز لوله بدست می آید.

محاسبه و انتخاب تجهیزات موتورخانه:

با توجه به بار سرمایش گرمایش محاسبه شده و نیز بار حرارتی آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان،بویلر،مشعل،چیلر،برج خنک کن ،منبع کویلدار یا دوجداره،منبع انبساط،پمپ سیرکولاسیون گرمایش و نیز پمپ گردش آب گرم مصرفی و… از کاتالوگ مربوطه انتخاب می گردد.

فایلهای  زیر شما را با مهمترین تجهیزات تاسیسات مکانیکی آشنا می سازد.


۱- دانلود فایل PDF فوق + تصاویر آموزشی

۲– دریافت فایل آشنایی با تجهیزات تاسیسات مکانیکی-مرتضی صبوری فرد 

۳– فایل پاورپوینت اصول کنترل، بازرسی و تحویل تجهیزات تاسیسات مکانیکی- ۳۱ صفحه- PDF

۴- آموزش چیلرجذبی- ۳۲ صفحه- PDF- حسین نیرمه


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


دیدگاهتان را بنویسید