آموزش سیستم های هیت تریسینگ (Steam/Electrical Heat Tracing)

۱۳۹۶-۰۱-۱۳
این پیام تبلیغاتی است

پیمایش گرمایی الکتریکی (به انگلیسی: Electrical Trace Heating) یا (به انگلیسی: Heat Tracing)، روشی برای حفظ دما و افزایش آن بخصوص برای لوله‌ها و مخازن حاوی سیال از طریق گرمایش از سطح بواسطه کابلهای حرارتی می‌باشد. در این روش، کابلهایی که نوعاً یا وات ثابت و یا وات متغیر (خود تنظیم) نامیده می‌شوند به کار می‌آیند. این کابلها سعی در جبران انرژی اتلاف شده و یا مورد نیاز جهت افزایش دما از طریق سطح می‌نمایند.

کابلهای سیستم الکتریکال تریسینگ

از مصارف عمده صنعتی این سیستم می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ۱.جلوگیری از یخ زدگی و لختگی سیالات مانند آب و سوخت داخل لوله و مخازن (به انگلیسی: De-icing and Anti-Condensation)
  • ۲.حفظ دما (به انگلیسی: Temperature Maintenance)
  • ۳.افزایش دما (به انگلیسی: Heat-Up)

نیز می توان به مصارفی غیر صنعتی چون گرمایش از کف در منازل مسکونی (به انگلیسی: Floor Warming)، جلوگیری از یخ زدگی در آبروها (به انگلیسی: Gutters Anti-Frozen System) و جلوگیری از لغزندگی روی جاده، پل، سرازیری پارکینگ و پله‌های فرار نام برد.

بطور کلی کابلهای موضوع به دو دسته وات ثابت (به انگلیسی: Constant Wattage Heating Cable) و خود تنظیم (به انگلیسی: Self Regulating Heating Cable) تقسیم می شوند. کابلهای حرارتی با توجه به روکش متفاوت در برابر محیطهای آلی و معدنی و دماهای محیطی مقاومت نشان می دهند که با توجه به شرایط می توان روکش مناسبتری را انتخاب نمود. جنس روکش خارجی می تواند XLPE, PVC، تفلون PTFE و یا Mineral Insulated باشد.

کابلهای حرارتی با وات ثابت

این نوع از کابل همواره با داشتن مقاومتی ثابت در سراسر طول کابل توان ثابتی را ارائه می دهد. کابلهای وات ثابت در تقسیم بندی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

۱.قابل برش در هر نقطه مورد نظر (به انگلیسی: Cut to Length)

۲.از پیش آماده و غیر قابل برش (به انگلیسی: Pre-Terminated)

نیز در دسته بندی دیگری می توان آنها را بگونه ذیل دسته بندی نمود:

۱. کابل تک هسته ای یا با سطح مقطع سری (به انگلیسی: Single-Core or Series Heating Cable)

۲.دو هسته ای یا با سطح مقطع موازی (به انگلیسی: Double-Core or Prallel Heating Cable)

۳. کابلهای سه فاز حرارتی

کابلهای حرارتی

کابلهای حرارتی با وات متغیر یا خود تنظیم

این نوع از کابل رفتار متفاوتی در دماهای متفاوت محیطی بواسطه از هسته پلیمری و نیمه هادی خود نشان می دهد و توانهای متفاوتی در دماهای متفاوت ارائه می نماید. بگونه ایکه در دماهای پایین و سردتر توان بالاتر در جهت افزایش دما و با افزایش دما توان خود را کاهش می دهد و برخی آنرا کابل هوشمند می نامند. لازم به ذکر است که توان نامی این کابلها به جهت متغیر بودن در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود.

این نوع از کابل در دسته بندی ساده ای بصورت ذیل قرار می گیرند:

۱. دما پایین که بیشتر برای جلوگیری از یخ زدگی بکار می رود.

۲. دما متوسط که گاه برای جلوگیری از یخ زدگی و گاه برای فرایندهای حفظ دماهای متوسط بکار می رود.

۳. دما بالا که بیشتر برای فرایندهای حفظ دماهای بالا و یا افزایش دما بکار می رود.

کابلهای حرارتی


تریسینگ از روش های گرمایش بسیار مرسوم در بسیاری از صنایع می باشند . تریسرها در واقع لوله های نازکی می باشند که دور سطح خارجی لوله های اصلی پیچانده می شوند. حرارت منتقل شده از تریسرها به لوله های فرایند مانع از انجماد سیال فرایند شده و یا با کاهش ویسکوزیته آن امکان پمپاژ را تسهیل می نماید.

تریسینگ در صنایع نفت و پتروشیمی بسیار رایج بوده و نیز در صنایع غذایی و داروسازی استفاده می شود. (جهت حمل پلیمرها و روغن، چربی ها و گلوکز)

بسیاری از این سیالات فقط در دماهای بالاتر از محیط قابل پمپاژ می باشند. در فرایندهای شیمیایی، بسیاری از مواد از اسید استیک تا آسفالت، سولفور و ترکیبات روی فقط در دماهای بالا قابل حرکت می باشند.

جهت تامین دمای مذکور، تریسینگ ها از معروفترین انتخابات می باشند . در مواردیکه دیگ بخار و بخار در دسترس نبوده و در فواصل کوتاه، تریسینگ الکتریکی انتخاب جایگزین است و در دماهای پایین تر استفاده از آبگرم نیز عملی است . مقایسه بین سیستم تریسینگ و الکتریسیته در جدول زیر آمده است:

جدول:مقایسه بخار و الکتریستیه درتریسینگ

استیم تریسینگ سیستم پایپینگ

مثال: پالایشگاه نفت انگلستان بیش از ۴ کیلومتر لوله را با استفاده از تریسیلگ گرم نگاه می دارد.

در سال ۱۹۹۸، سیستم گرمایش تریسینگ در یکی از بزرگترین پالایشگاه های نفت انگلستان نصب گردید. این پالایشگاه در حال تولید و صدور نوعی واکس بود. از واکس استفاده های زیادی می گردد: روکش سیم های الکتریسیته، رزین، تهیه روکش جهت مواد غذایی و…

بمنظور حمل واکس به مسافتهای طولانی و به شکل مایع ، لازم است که دمای ثابتی تامین شود و بنابراین استفاده از تریسینگ جهت گرم نگاه داشتن مسیر حرکت واکس لازم بود.

پروژه مذکور به نصب لوله ” ۸ خط تولید تا اسکله دریایی بارگیری به فاصله ۴km نیاز داشت.


تبلیغات شما اینجا درج می شود

پروژه در آوریل سال ۱۹۹۷ شروع شده و نصب آن در آگوست ۱۹۹۸ به اتمام رسید و یک ماه بعد اولین محموله واکس بارگیری شد.

اگر چه تیم مدیریت پالایشگاه در ابتدا بر استفاده از تریسینگ الکتریکی اتفاق نظر داشتند، مجددا بر آن شدند تا مقایسه ای بین سیستم بخار و الکتریسیته به عمل آید :

پارامتر کلیدی در کاربرد تریسینگ بحرانی، تامین دمای کنترل دقیق جهت فرایند می باشد که در این مورد دمای ۱۸۰ ºC بود . در اولین نگاه خطر افزایش دمای سطح در صورت استفاده از لوله های کربن استیل SCH 80 پیش می آمد (این طرح توسط مشاورین مستقر به عنوان تریسینگ معمول در صنایع OPC پیشنهاد شده بود) طول کل خط تریسر لازم حدود ۱۱.۵ km بود که در صورت استفاده از لوله های کربن استیل بسیار پرهزینه و تقریبا غیر عملی بود.

خطوط تریسینگ مدرن امروزی از نظر تکنولوژی بسیار پیشرفت نموده اند. شرکت Spirax Sarco و همکارانش در پروژه پشینهاد استفاده از دو خط موازی تریسر مسی عایق کاری شده، همراه با استفاده از لایه عایق در قسمت خارجی را ارائه کردند. بدینوسیله استفاده از بخار ۹ bar بدون امکان افزایش دمای موضعی ایجاد می شد.

انتخاب طول های ۵۰m پیشنهادی جهت تریسرها با حداقل اتصالات، باعث کاهش پتانسیل نشتی بخار محسوب می شد.

پس از محاسبات جامع انرژی و نقشه های مقدماتی، پیشنهاد فنی و مالی بر مبنای استفاده از لوله های کربن استیل با فشار ۹bar و قطر ۲/۱ جهت تغذیه تریسر ها به همراه شیرهای کنترل، تله های بخار و صافی و… داده شد. تریسرها عمدتا دارای طول ۵۰m لوله عایق کاری دوقلوی مسی بوده که در زوایای ساعت ۴ و ۸ دور لوله واکس حرکت نموده و دمای آنرا در محدوده لازم تامین می نمودند و از نوارهای ضد زنگ با فواصل ۳۰۰mm جهت محکم نگاه داشتن آنها استفاده شد.

هزینه مواد و نصب سیستم تریسینگ بخار حدود ۳۰% کمتر از تریسینگ الکتریکی بوده و بعلاوه هزینه های راهبری و استفاده کمتری را نیز شامل می باشد.

بدینوسیله کمپانی نفتی نسبت به استفاده از تریسینگ بخار متقاعد شده و تصمیم به نصب این سیستم گرفت.

نقشه های تکمیلی نیز از طرف Spirax Sarco تهیه شده و آموزش رایگان پرسنل مستقر در سایت جهت نصب، تعمیرات و نگهداری نیز داده شد. بعد از نصب و راه اندازی، دمای ثابت ۸۰ ºC در درون لوله تامین شده و انتقال حرارت تایید گردید.

کمپانی نفتی تحت تاثیر موفقیت پروژه قرار گرفته و در پروژه بعدی خود با طول ۳۰۰ m نیز استفاده از همین سیستم را انتخاب نمود، اگرچه در وحله اول استفاده از تریسینگ الکتریکی تنها راه حل انگاشته می شد.

استیم تریسینگ سیستم پایپینگ

سیکل بخار و کندانس

منظور از مباحث این فصل، ارائه شماتیکی کلی از سیستم بخار است. در این قسمت تویحاتی در رابطه با نحوه ارتباط قسمتهای مختلف سایت داده شده و اطلاعات مفید اولیه ای در اختیار قرار می گیرد. در این بخش با شرح مفاهیم مقدماتی، آماده سازی لازم جهت درک مطالب مندرج در فصول بعدی که با جزئیات بیشتر ارائه می شوند فراهم خواهد شد.


دریافت فایلهای آموزشی

۱- تاریخچه و انواع سیستمهای تریسینگ بخار-علی فرخنده

۲- مزایای استفاده از سیستم تریسینگ بخار نسبت به تریسینگ الکتریکی- علی فرخنده

۳- دفترچه مشخصات سیستمهای تریسنیگ- پروژه Iran LNG

۴- دفترچه مشخصات سیستمهای تریسینگ- فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

۵- دفترچه مشخصات جامع سیستمهای تریسینگ بخار- پروژه پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس

۶- کتاب آموزشی سیستمهای تریسینگ بخار- Steam Tracing Systems for Industrial Plants

۷- دفترچه آموزشی جامع سیستمهای تریسینگ- شرکت بچتل

۸- دفترچه آموزشی سیستمهای تریسینگ الکتریکی

۹- دقترچه مشخصات کابلهای سیستمهای تریسینگ الکتریکی

۱۰- دفترچه مشخصات سیستمهای تریسینگ الکتریکی- شرکت Chromalox

۱۱- راهنمای نگهداری و تعمیرات سیستمهای تریسینگ الکتریکی

۱۲- محاسبات سیستمهای تریسینگ بخار و الکتریکی

۱۳- ویدئوی آموزشی سیستمهای تریسینگ الکتریکی

۱۴- آموزش جامع استیم ترپ (Steam Trap-تله بخار)

۱۵- دوره آموزشی سیستمهای هیت تریسینگ

۱۶- مبانی سیستم های تریسینگ

۱۷- جزوه آموزشی سیستمهای تریسینگ الکتریکال

۱۸- مروری بر سیستمهای تریسینگ الکتریکال

۱۹- بهینه سازی سیستمهای ترسینگ الکتریکال


۱۳۹۶/۶/۲۴ - در ۳:۳۱ ق.ظ

سلام خیلی متشکرم واقعا برای این مقاله زحمت کشیده شده ، ما هم شرکتی هستیم که در زمینه تحهیزات هیت تریسینگ فعالیت می کنیم .
کابل های هیت تریسینگ در کلیات همانطور که اشاره شد ۲ نوع است ، اما هر سازنده ای برای هر محیطی یک نوع روکشی که متناسب با ان باشد را میسازد و این باعث طول عمر کابل و مصرف بعینه ان می شود
، ممنون میشم اگر ادمین محترم صلاح میدانند اطلاعات وب سایت ما را هم شیر کنند
با تشکر

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است