0

اصول، متریال و طراحی پایپینگ / خطوط لوله انتقال (پایپلاین) / متریال، خوردگی، رنگ، پوشش و حفاظت کاتدی

آشنایی با لوله های فایبر گلاس (FRP-GRP)

فروردین ۶, ۱۳۹۶ ۲:۱۵ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

يكي از مهمترين كاربردهاي كامپوزيت درصنايع، توليد لوله هاي فايبرگلاس (GRP) است . امروزه در صنايع و بخصوص در صنايع شيميايي و همچنين انتقال سيالات بسيار كاربرد دارد. لوله هاي فايبرگلاس از رزينهاي ترموست و الياف شيشه و به روشهاي گوناگون توليد مي شود.

لوله های (FRP(Fiberglass Reinforced Pipe لوله هایی سبک و مقاوم در برابر خوردگی می باشند و از استحکام بالایی برخوردار است. این لوله ها از کامپوزیت های پلاستیکی پیشرفته تولید می گردد و کاربردهای بسیار متنوعی در صنایع مختلف دارند. مزایای فراوان این لوله باعث گردیده تا در نقاط مختلف جهان در بسیاری از موارد آن را به عنوان اولین گزینه برای زیر ساختارهای خود انتخاب نمایند. معرفی ساختار لوله FRP از یک بستر رزینی تشکیل شده است که با الیاف شیشه تقویت شده باشد. این نوع لوله در کتاب ها و استانداردها با واژه RTRP یا GRP نیز شناخته می شود.

برای راحتی کار عموماً در کتاب ها و مقالات بسته به نوع رزین به کار رفته در بستر، انواع لوله های زیر تعریف می شوند:

GRP رزین پلی استری
GRVE رزین اپوکسی-ونیل استر
GRE رزین اپوکسی

به دلیل ساختار کامپوزیتی این نوع لوله ها، خصیصه های مکانیکی و شیمیایی آن با فرمولاسیون ساخت قابل تغییر است. باید توجه داشت که در این نوع لوله ها الیاف شیشه (اعم از نوع و کیفیت)، رزین و سایر مواد افزودنی، هر سه در ایجاد خصیصه های لوله نقش دارند و نمی توان به صرف به کارگیری نوعی خاص از رزین لوله را دارای بالاترین مقاومت دانست. به بیان دیگر، با فرمولاسیون مناسب می توان با رزین ونیل استر لوله ای تولید نمود که خصیصه های مکانیکی بهتری نسبت به لوله های تولید شده با رزین اپوکسی داشته باشد. لوله های کامپوزیتی را می توان با توجه به نیاز مشتری و شرایط موجود در حین سرویس طراحی نمود که از بعد اقتصادی نیز باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ی پروژه خواهد شد.

روش تولید لوله های فایبر گلاس GRP

مهمترين روش براي توليد اين لوله ها فيلامان پيچي (Filament Winding) است.

لوله و اتصالات فایبر گلاس نا پیوسته ( Dis continuos )

لوله های GRP ناپیوسته به لوله هایی اطلاق می شود که برای تولید آنها الیاف شیشه ، رزین و ماسه سیلیسی بر روی یک قالب فلزی دوار با ابعاد هندسی مشخص ، پیچیده می شوند . کلمه ناپیوسته به این مفهوم است که لوله تنها به اندازه طول قالب تولید گشته و تولید لوله پیوسته نمی باشد .

ویژگی این روش تولید در این است که می توان با افزایش میزان مواد مصرفی ، لوله هایی با قابلیت تحمل فشار بالا تولید نمود .

سیستم مرسوم  برای اتصال لوله های GRP ناپیوسته به یکدیگر استفاده از اتصالات کاسه ای  ( Bell and Spigot ) می باشد .

در این حالت لوله در یک انتهای خود کوچکتر ( نری ) و در انتهای دیگر بزرگتر ( مادگی ) بوده و بوسیله اورینگ ، دو لوله در محل اتصال آببند می شوند .

لوله و اتصالات فایبر گلاس پیوسته ( Continuos )

لوله های GRP پیوسته به لوله هایی گفته می شود که برای تولید آنها از یک قالب فلزی متغیر و سیستم الیاف پیچی پیشرفته استفاده می گردد . در این سیستم لوله های GRP در طول های دلخواه و بصورت پیوسته و ممتد تولید شده و محدودیت طولی در آنها وجود ندارد .

اهمیت این روش ، در سرعت تولید و امکان ساخت لوله با طولهای دلخواه بوده و می توان لوله هایی با سفتی حلقوی بالا تولید نمود .

برای اتصال لوله های GRP پیوسته از اتصالات کوپلینگی دو یا چند واشره استفاده می شود .

در این حالت برای اتصال دو لوله به یکدیگر باید یک کوپلینگ فایبر گلاس به کار گرفته شود .

كاربردهای لوله GRP

اين لوله ها در موارد زير به كار می روند:

۱. انتقال آب

۲. سيستم هاي فاضلاب

۳. انتقال مايعات خورنده شيميايي مانند اسيدها و بازها

۴. سيستمهاي مكش آب دريا براي پالايشگاهها و پتروشيمي ها

۵. شبكه هاي آتش نشاني

۶. خطوط زير دريا

۷. تقويت لوله هاي پلاستيكي  مانند : پلي اتيلن و PVC برخي از كاربرد ها در صنایع شیمیایی، نفت، گاز، و پتروشیمی آب تغذيه بويلرها آب و گاز كندانس شده دي اكسيدكربن تخليه (مواد شيميايي) مخلوط آب و روغن و آب نمك گاز بي اثر آب آتش نشاني سوخت گاز (متان و غيره)


تبلیغات شما اینجا درج می شود

مزاياي لوله هاي فايبرگلاس

۱. در اين لوله ها خوردگي نه در سطح داخلي كه در تماس با سيال است و نه در سطح خارجي كه در تماس با محيط است ، وجود ندارد . بنابراين كليه هزينه هاي مربوط به پوشش داخلي و محافظتهاي خارجي به طور كامل از بين مي رود .

۲. سطح داخلي اين لوله ها بسيار صاف است ( ضريب هيزن ويليامز C=150 ) در نتيجه افتهاي اصطكاكي ناشي از مسير به حداقل مقدار خود مي رسد . مهمتر از آن ، اين مشخصه هيدروليكي در طول زمان سرويس دهي تغيير نمي كند و كم نمي شود . (در لوله هاي فولادي در طول زمان سرويس مشخصات هيدروليكي آن كاهش مي يابد . )

۳. چون افت هيدروليكي اين لوله ها پايين است ، لذا مي توان سرعت را بالا انتخاب كرد و در نتيجه در يك فلو ودبي مشخص مي توان سايز لوله را نسبت به لوله هاي فولادي يك سايز كمتر انتخاب كرد .

۴. با توجه به اينكه وزن مخصوص اين لوله ها در حدود ۴ برابر كمتر از لوله هاي فولادي است ، حمل و نقل، جابجايي و نصب اين لوله ها بسيار آسان و راحت است

۵. با توجه به عدم خوردگي و همچنين ثابت بودن مشخصه هاي هيدروليكي ، اين لوله ها طول عمر بسيار بالايي دارند . عمر مفيد اين لوله ها را حدود ۵۰ سال تخمين زده اند .

مشخصات ابعادي قطر اسمي:

در اين نوع لوله ها قطر اسمي بر مبناي ميليمتر اندازه گيري مي شود.

نوع اتصال:

براي اتصال لوله هاي GRP دو روش كلي وجود دارد

۱-كوپلينگ مكانيكي   

۲-اتصال جوشي

مهمترين نوع اتصال كوپلينگ مكانيكي نوع بل و اسپيگوت (نر و مادگي با اورينگ و قفل كن) اما در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي روش اتصال قابل قبول نوع جوشي است.در اتصال جوشي يك پيوند پليمري بين دو لوله از طريق لايه گذاري الياف شيشه و رزين متناسب با جنس لوله بر قرار مي شود و در حقيقت دو لوله با يكديگر از طريق واسطه جوش يكپارچه مي شوند .

شعاع خم زانويي:

شعاع خم استاندارد براي زانويي ها ۱.۵ برابر قطر اسمي است. البته در صورت نياز شعاع خم هاي بزرگتر نيز قابل دسترسي هستند    

انواع اتصالات: براي اين لوله ها انواع استاندارد اتصالات مانند : سه راهي معادل ، سه راهي كاهشي ، زانوييها ، تبديل و انواع فلنجها به روش لايه گذاري دستي موجود است.


دریافت فایلهای آموزشی:

۱- آموزش لوله و اتصالات GRP- شرکت مشهد صدرا

۲- مقایسه لوله های HDPE، PVC و GRP– پیمان زندیه (شرکت پارس اتیلن کیش)

۳- آموزش لوله های GRP و پروژه انتقال آب نمک با لوله های GRP– امیر عرب روشن

۴- GRP Product Guide

۵- آموزش تعمیر لوله های GRP- شرکت فراسان

۶- کتابچه آموزشی انتخاب متریال FRP- شرکت Reichhold

۷- کتابچه آموزشی بازرسی متریال FRP- شرکت Reichhold

۸- آشنایی با لوله های فایبر گلاس (FRP-GRP)- تعداد صفحات: ۴۱- PDF


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها, , , ,


دیدگاهتان را بنویسید