آموزش گسکت (Gasket)

۱۳۹۵-۰۴-۱۴
این پیام تبلیغاتی است

درزبند، واشر آب‌بندی یا گسکت (به انگلیسی: Gasket) وسیله‌ای مکانیکی است که برای پر کردن فضای میان دو جسم برای جلوگیری از نشت بکار می‌رود. درزبندها را معمولاً از راه برش دادن در صفحه‌های لاستیکی، فلزی، نمدی، مقوایی، فایبرگلاسی، سیلیکونی یا بسپاری می‌سازند. درزبندهای مربوط به کاربردهای ویژه ممکن است حاوی آزست هم باشند.

انواع درزبند (واشر)

گاهی برای اشاره به درزبند از کلمه واشر استفاده می‌شود اما واشر در اصل وسیله‌ای است که برای توزیع بار پیچ و مهره‌ها به کار می‌رود.

 • واشر صفحه‌ای

ارزان‌ترین و پر مصرف‌ترین نوع واشر می‌باشد که تشکیل شده از صفحه‌ای از جنس معمولاً آزبست یا فیبر یا جنس‌های مشابه که به شکل و اندازه مناسب بریده شده و بین دو سطح مورد درزبندی قرار می‌گیرد.

 • واشر جامد

واشری مشابه واشرهای صفحه‌ای است که دارای کیفیت و مرغوبیت بیشتری می‌باشد.

 • واشر با حلقه فلزی

این نوع واشر پر مصرف‌ترین نوع واشر در صنعت می‌باشد. نوعی واشر می‌باشد که با استفاده از حلقه‌های فلزی ساخته شده‌است که ما بین آن‌ها با مواد پر کن مانند گرافیت پر می‌شود. جنس حلقه‌های فلزی بستگی به نوع ماده‌ای که درزبندی می‌شود دارد.

 • واشر سیلیکونی نواری

از این نوع واشر در تابه‌های دو طرفه برای پخت غذای بدون آب و روغن به نام چفل ساخت کشور کره جنوبی استفاده شده‌است که اولین اختراع در نوع خود محسوب می‌گردد.

 • واشر سرسیلندر

برای جلوگیری از اختلاط آب و روغن در موتور به کار می‌رود.


در این بخش در خصوص گسکتهای مورد استفاده در صنایع نفت و گاز بحث خواهد شد.

گسکت در لغت نامه فارسی به معنای درزبند و لایی می­باشد. در فرهنگ اصطلاحات فنی، گسکت بدین گونه تعریف شده است: 

گسکت ها یک درزگیر(درزبند) مکانیکی می ­باشد­که به­گونه­ای طراحی شده­ تا در فضای خالی بن دو شیء ­(اتصالات فلنجی)­ که تحت فشار هوا یا آب هستند قرار­گرفته تا از نشتی جلوگیری بعمل آید و به اصطلاح آب­بندی گردد. گسکت­ ها به‌طور معمول از برش موادی که بصورت ورق­ها می ­باشند، تولید می ­شوند همچون گسکت­های مقوایی، لاستیکی، سیلیکونی، فلزی، نمدی، فایبرگلاس و یا پلیمرهای پلاستیکی، گسکت­ها در موارد خاص شامل مواد آزبستی نیز می­باشد.

انواع گسکت­ها بر اساس فلزی یا غیر فلزی بودن به ترتیب زیر تقسیم ­بندی می­گردد:

گسکت های فلزی

گسکت های نیمه فلزی

گسکت غیر فلزی

انواع گسکت ها :

 • گسکت اسپیرال وند
 • گسکت لاستیکی
 • گسکت رینگی
 • گسکت فلزی
 • گسکت آزبست
 • گسکت مبدل
 • گسکت سیم دار

gaskets-3-638

2 gaskets-130305060902-phpapp01

exhaust_flange_lead

انواع گسکتهای رایج:

۱-گسکت نوع اسپیرال وُند (Spiral wound gasket):

این نوع گسکت دارای یک لایه از جنس فولاد ضد زنگ و یک لایه پرکننده از جنس آزبست یا تفلون و یا گرافیت می باشد که با مقطع V شکل و بصورت فشرده دور هم پیچیده شده است. (مقطع V شکل باعث می شود این گسکت ها فشار بیشتری تحمل کنند) ضخامت این نوع گسکت برای تمام اندازه ها و کلاس ها یکسان می باشد. این گسکت ها از ترکیب یک فلز شکل داده شده سیمی و مواد نرم پرکننده تشکیل گردیده اند. شکل این گسکت ها هنگامی که در بین دو فلنج فشرده می گردند تاثیر زیادی در آب بندی دارد. این نوع لایی ها ممکن است دارای رینگ داخلی و یا رینگ خارجی باشند که رینگ داخلی میزان خوردگی فلنج را کاهش داده و از اجزای آب بندی محافظت می کند و رینگ خارجی برای صحیح نصب کردن لایی کاربرد دارد. معمولاً جنس این رینگ ها فولادی و ضخامت آنها حداکثر ۳.۵ mm می باشد. ارتجاعی بودن و مقاومت گسکت های مارپیچی عواملی هستند که این گسکت را بعنوان یک گزینه مناسب برای استفاده در کاربردهای متنوع متمایز ساخته است. این نوع لایی در فلنج های ساده و فلنج های با سطح برجسته و فلنج های زبانه و شیاردار استفاده می شود. در بسیاری از مکان های صنعتی همانند پالایشگاه ها ،انواع سایت های فرآیندهای شیمیایی ،نیروگاه ها و همچنین صنایع هوایی استفاده از این نوع گسکت ها فراوان می باشد. گسکت های مارپیچی از سایز ۲/۱ اینچ تا ۶۰ اینچ در دسترس می باشد. در شکل زیر نمونه ای از یک گسکت مارپیچی و اجزای تشکیل دهنده آن نشان داده شده است.

use-spiral-wound-gaskets
ویژگی واشرهای اسپیرال وند:

۱- بدلیل استفاده از چندین حلقه متوالی نوار فلزی که توام با نوار میانی (فیلر) پیچیده می شود، واشرهای اسپیرال قابلیت آب بندی بسیار خوبی دارند.
۲- با انتـخاب جنس مناسب برای نوار فلزی و نوار فیلر، واشر اسپیرال کلیه کاربردهـای صنعتی تا فشار۲۰۰bar و محدوده حرارتی -۲۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد و انواع محیط های شیمیایی را پوشش می دهد.
۳- بر حسب شرایط محیط نصب واشر (دما، فشار، و…) نوار فلزی از جنس فولادهای ضد زنگ (Stainless Steel 304 316 321 ) مس ، نیکل و یا تیتانیوم انتخاب می گردد. نوار فیلر نیز بر حسب نیاز از جنس گرافیت، تفلون، سرامیک و یا مواد نسوز انتخاب می گردد.
۴- بدلیل قابلیت ارتجاعی مناسب، واشرهای اسپیرال در برابر ارتعاش، شوک حرارتی و شوک فشار بسیار مقاوم می باشند.
۵- سهولت نصب یکی از ویژگی های بارز واشرهای اسپیرال می باشد. بدلیل عدم استفاده از چسب در هنگام مونتاژ این واشر ها، تعویض و جایگزینی واشرهای اسپیرال بسیار آسان می باشد. واشرهای اسپیرال هیچگونه اثر تخریبی بر روی سطوح فلنج ندارد.
انواع گسکت های اسپیرال وند بر اساس رینگ داخل و خارج
۱. گسکت اسپیرال وند بدون رینگ Spiral wound Gasket Element only
۲. گسکت اسپیرال وند با رینگ داخل Spiral wound Gasket with inner ring
۳. گسکت اسپیرال وند با رینگ خارج Spiral wound Gasket with outer ring

spiral-wound-gasket

۲- گسکت نوع اتصال رینگی(Ring joint gasket):


تبلیغات شما اینجا درج می شود

این نوع گسکت ها بر اساس استانداردهای API 6A و ASME B16.20 ساخته می شوند و جهت اتصالات فلنج های نوع (Ring Type Joint:RTJ) منطبق بر استانداردهای API 6Aو ASME B16.5وMSS SP44 استفاده می شود. جنس آنها با توجه به فرآیند معمولاً از استنلس استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ و یا آهن نرم (Soft Iron) می باشد. و دارای مقطع بادامکی (Oval) و یا ۸ ضلعی (Octagonal) می باشد. قابلیت تحمل فشار و دمای بالایی را دارند و در محیط هایی که عامل خورندگی وجود دارد استفاده می گردد. همواره توصیه می گردد سختی جنس گسکت های رینگی از سختی فلنج های مورد استفاده کمتر باشد.

ring-joint-gaskets

۳- گسکت نوع جکت دار(Jacketed gasket):

این نوع گسکت ها انواع مختلفی دارند که معمولا در مبدلهای حرارتی برای جدا سازی جریان (مبدلهای پارتیشن دار) استفاده می گردند. این نوع لایی از جنس آزبست، تفلون و یا گرافیت می باشد که از زیر و رو با صفحه فلزی پوشش شده است. ضخامت این نوع لایی برای تمام اندازه ها و کلاس ها برابر ۴.۵ mm+0.25 می باشد وقطر خارجی آن در یک اندازه مشخص برای تمام کلاس ها یکسان می باشد. می توان این گسکت ها را به همراه تقسـیم کننده های یک تکه یا جوشی تولید نمود. مقطع پوشش نیز مسطح یا موج دار می باشد. این نوع لایی در فلنج های با سطح برجسته و فلنج های زبانه و شیاردار و مبدلهای حرارتی استفاده می شود.

metal-jacket-gasket

انتخاب گسکت مناسب:

انتخاب Gasket مناسب جهت کاربردهای ویژه کار نسبتاً سختی می باشد. در انتخاب یک Gasket موارد ذیل باید در نظر گرفته شود:
۱- مقدار دمایی که Gasket باید در آن دما کار کند.
۲- نوع سیالی که قرار است از داخل خط عبور نماید.
۳- مقدار فشاری که گسکت باید در آن فشار کار کند.
۴- نوع فلنج و تعداد پیچ هایی که قرار است فلنج ها را به هم متصل سازد.
۵- تعداد دفعات استفاده از گسکت
۶- قیمت و موجودی گسکت
مواردی که باعث از بین رفتن گسکت می گردد:
۱- وجود ارتعاشات در سیستم
۲- وجود ضربه قوچی در سیستم
۳- قرارگیری نامناسب گسکت
۴- در مسیر گرمایش قرار گرفتن
۵- خزش گسکت (تغییر شکل تدریجی و کند آن تحت تاثیر نیروی ثابت با تنش مداوم)
۶- فشار غیر یکنواخت از طرف فلنج های نگهدارنده گسکت
۷- پائین بودن قدرت تحمل گسکت
۸- پائین بودن قدرت استحکام پیچ ها

علائم مشاهده شده بر روی گسکت علت بروز نشتی راه حل پیشنهادی

IMG 27

ابعاد گسکتهای رایج بر اساس استاندارد ASME B16.5:


gs

IMG 28

سایز بولتها و گسکتها بر اساس استانداردهای API و ANSI

Bolting-gasket sizing


دریافت فایلهای آموزشی گسکتها

۱-  دانلود هندبوک گسکتها

محمد
۱۳۹۵/۸/۱۸ - در ۵:۰۲ ب.ظ

با سلام
سایت بسیار عالی و مفیدی دارید . بهترین را واستون آرزومندم. شاد و سلامت باشید

۱۳۹۵/۸/۷ - در ۷:۱۲ ب.ظ

بسیار ممنونیم از اینکه این مطالب را بدین صورت دسته بندی نمودید
احسنت
انشاالله که اگر نیات مادی داشتید که برآورده گردد اگر نیاتتون معنوی بوده که بازم قبول باشه
ولی در هر صورت بسییییییییار ممنونیم

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است