0

Offshore,Marine / صنایع بالادستی (مخازن، اکتشاف، حفاری، تولید، صنایع آفشور و دریایی)

انواع روش های اکتشاف چاه های نفتی

اسفند ۸, ۱۳۹۳ ۷:۳۳ ب.ظ

این پیام تبلیغاتی است

مبانی مهندسی نفت

امروزه شرکت هایی که وظیفه اکتشاف نفت را بر عهده دارند با به کارگیری روش های اکتشافی سعی در کاهش خطر پذیری عملیات اکتشاف نفت دارند بدین منظور شرکت های مربوطه با انجام برداشت های زمین شناسی، نقشه برداری، ژئوفیزیک، ژئوشیمی و انجام عملیات حفاری سعی در بالا بردن احتمال اکتشاف نفت دارند.

در گذشته عملیات اکتشاف نفت متکی بر انجام حفاری های پراکنده بود که این عملیات خطر پذیری بسیار بالایی را به دنبال داشت و کارایی پیش بینی را به صفر درصد رسانده بود به گونه ای که بر پایه گزارش های ارائه شده توسط (ایگرت و وانگر ۱۹۷۴) از  ۲۵۵۶۲ چاه اکتشافی  که در سال های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۴ در آمریکا حفر گردید تنها ۵۷۲ حلقه چاه موفق بود از این رو اهمیت سایر علوم در بالا بردن احتمال اکتشاف نفت مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که با به کارگیری زمین شناسی و ژئوفیزیک کارایی پیش بینی ۲۸ درصد و با به کار گیری ژئوشیمی به ۶۳ درصد افزایش یافت، البته امروزه با پیشرفت علوم و هم چنین به کارگیری روش های لرزه نگاری سه بعدی و چهار بعدی منجر به شناسایی هر چه بهتر ساختمان های تحت الارضی شده است.

نقشه برداری و زمین شناسی بدون شک جزء مهم ترین اقدامات در عملیات اکتشاف نفت هستند به گونه ای که در مناطق محتمل بر وجود نفت اولین گام تهیه نقشه های سطحی ، زیر سطحی و جمع آوری اطلاعات زمین شناسی صحرایی همچون تهیه گزارش چینه شناسی، فسیل شناسی، رسوب شناسی، سنگ شناسی، تکتونیک و مطالعات ژئوشیمی از منطقه مورد مطالعه است.

بعد از انجام عملیات زمین شناسی و نقشه برداری در صورت دارا بودن پتانسیل لازم جهت اکتشاف نفت و وجود ساختارهای هیدروکربوری که امکان تجمع اقتصادی نفت را فراهم می آورند منطقه مربوطه جهت شناسایی ساختار های تحت الارضی به واحد ژئوفیزیک معرفی می گردد و با انجام عملیات گرانی سنجی ، مغناطیس سنجی و لرزه نگاری اقدام به شناسایی ساختار های زیر سطحی می نماید.

oil.explor.flo

 

اکتشاف نفت به عملی گفته می‌شود که زمین‌شناسان صنعت نفت در زمین به دنبال منابع هیدروکربن می‌باشند تا بتوانند میدان‌های نفتی و گازی را شناسایی و کشف کنند.

زمین‌شناسی نفت از علوم مرتبط و وابسته به علم ژئوفیزیک، دیرین‌شناسی (فسیل شناسی) و سنگ‌شناسی و رسوب‌شناسی و… می‌باشد.

در این علم جهت پیدا نمودن نفت اجباراً باید حفاری زمین را توسط دستگاه‌های حفاری پیشرفته و مهندسین حفاری آغاز نمود. یک زمین‌شناس باید بتواند هم سطح زمین و هم زیر زمین را مورد مطالعه قرار دهد.

در طول تاریخ روشهای مختلفی برای اکتشاف نفت بکار برده شده است. در آمریکا برای کشف نفت به گورهای سرخ پوستان نقب می‌زدند. در روشی دیگر حفاران برای کشف نفت در بستر رودخانه‌ها به کندوکاو می‌پرداختند. سپس جستجو برای تاقدیس‌ها یکی از راه‌های کشف نفت در طول تاریخ شد.

در اوایل قرن بیستم اکتشاف نفت بر مبنای نقشه‌برداری سطحی تاقدیس‌ها بود. در میانه دهه ۱۹۲۰ میلادی، بکارگیری روشهای ژئوفیزیکی اکتشاف نفت را وارد مرحله تازه‌ای نمود. روشهای لرزه‌ای و گرانشی در یافتن نفت در گنبدهای نمکی سواحل خلیج مکزیکو ایالات متحده بسیار کارآمد بوده است. در سالهای بعد روشهای چاه‌نگاری الکتریکی، صوتی و پرتوزایی مورد استفاده وسیعی قرار گرفتند. سپس استفاده از عکسهای هوایی بخصوص در مناطق فاقد پوشش گیاهی بسیار کارآمد نشان داد.

امروزه با وجود کامپیوتر روشهای چندبعدی سنجش از دور و ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی سطحی ابزار جدید مهمی می‌باشند.

در واقع در بخش بالا‌دستی نفت اولین مرحله برای دست‌یابی به نفت و بهره‌برداری از آن، اکتشاف مخازن نفتی است. ابتدا با توجه به مطالعات سطحی و صحرایی محیط، مجموعه‌ای از اطلاعات اولیه بدست می‌آید و اولویت‌های اکتشاف برای استفاده از روش‌های دیگر مشخص می‌شود؛ این روش‌ها شامل:

۱- روش‌های سطحی


تبلیغات شما اینجا درج می شود

۲- ثقل سنجی و میدان‌های الکترومغناطیسی

۳- لرزه‌نگاری

۴-ژئوشیمی آلی

۵- چاه‌های اکتشافی


دانلود فایلهای آموزشی

۱- مبانی مهندسی نفت-۳۸ صفحه- مهدی حسین پور

۲- انواع روشهای اکتشاف نفت و گاز-۴ صفحه

۳– تحریک چاه به وسیله اسیدزنی (Stimulation Acidizing)

۴- مبانی حفاری چاههای نفت و گاز و تجهیزات سرچاهی

۵- ازدیاد برداشت از چاههای نفت و گاز (EOR: Enhanced Oil Recovery)

۶- آموزش جامع مخازن هیدروکربوری نفت و گاز

۷- تجهیزات سرچاهی و BOP

۸– چاه آزمایی در مخازن نفت و گاز


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون

برچسب‌ها,


دیدگاهتان را بنویسید