0

فرایند و تجهیزات

آموزش توربو اکسپندر

تیر ۱۱, ۱۳۹۵ ۹:۰۲ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است

توربواکسپندرها تجهیزات دوار مدرنی هستند که با انبساط گاز یا بخار، انرژی فشاری جریان بخار یا گاز را به کار مکانیکی تبدیل می کنند. در واقع با استفاده از توربین های گازی سیالی را در دبی و هد بالا متراکم می کنند. مهمترین مورد استفاده از توربو کمپرسورها در خطوط فشار قوی انتقال گاز است هرچند از این ماشین آلات جهت تامین هوای فشرده مورد نیاز مراکز صنعتی بزرگ و متوسط نیز استفاده می گردد.

در یک کارخانه ی پروسس گاز، هدف واحد توربو اکسپندر انجام مؤثر دو کارکرد متفاوت اما مکمل در یک دستگاه است. کارکرد اول، خنک کنندگی موثر درجریان گاز فرایندی است، که با استخراج انرژی گرمایی بالقوه از جریان گاز توسط خروجی توربین انبساط انجام می شود. این کار موجب خنک شدن شدید گاز میشود. این انرژی استخراج شده نیز می تواند به انرژی مکانیکی تبدیل شده و محور بوستر کمپرسور در انتهای واحد توربو اکسپندر را بچرخاند، که تاحدی جریان گاز باقیمانده را مجدداً فشرده می کند. واحد انبساط توربو براساس قوانین ترمودینامیک و آیرودینامیک فیزیک کار می کند. اگر واحد انبساط توربو به درستی طراحی شده باشد، می تواند به بازده بسیار بالا در متغیرهای کلیدی طراحی، و بازدهی قابل قبول در سایر متغیرها دست یابد. بنابراین نیاز به انجام یک طراحی مدرن برای غلبه بر محدودیتهای مکانیکی و فرایندی مختلف، اجتناب ناپذیر است.


توربو شارژر توسط آلفرد بوچی (سوئیسی) که مهندس مکانیک بود، اختراع و مورد استفاده قرار داده شد. اصلی‌ترین چالش برای اختراع توربو شارژر٬تولید موتورهایی با ابعاد کوچک و وزن کمتر با قدرت بیشتر بود. بدین منظور توربینی ساخته شد تا انرژی (تلف شده) حاصل از خروج دود از اگزوز را به صورت بهینه مورد استفاده قرار دهد. توربو شارژر کمپرسوری است که با افزایش توان مکش هوای ورودی توسط موتور خودرو، موجب احتراق و توربو لنسturbulans بهتر سوخت و در نتیجه افزایش قدرت موتور می‌شود. این وسیله از دو توربین متصل به هم توسط یک شفت ساخته شده است. یک توربین مستقیماً متصل به منیفولد دود است و توربین دیگری به وسیله لولهٔ رابط به منیفولد هوا متصل است. چون هوای ایجاد شده بشدت داغ می‌باشد٬قبل از ورود به سیلندر جهت احتراق٬در اثر ترکیب با بنزین پای یک توربو شارژ برقی و یا یک سوپر شارژ دیگر را نیز به وسط میکشند. بدین صورت که،این توربو شارژ و سوپر شارژ در دور موتور پایین مورد استفاده قرار میگیرند و دو توربو شارژ دیگر،هر دو هم زمان در دورموتور بالا با قدرت هرچه تمام تر به یاری موتور خودرو آمده و نیروی زیادی تولید میکنند. البته توربو شارژر چون ازخروجی موتور نیرو می‌گیرد پس در نتیجه خود مانعی در برابر خروج دود خروجی می‌شود بدین منظور برای خارج شدن هرچه بهتر دود از هدرز دود استفاده می‌کنند. هدرز متشکل از چند لوله با ابعاد و آلیاژ خاص است که بر روی منیفولد دود نصب می‌شود.لازم به ذکر است که قطعات تشکیل دهنده موتورهای دارای توربو شارژر شامل پیستون٬شاتون٫میل لنگ، ترموستات و.. دارای آلیاژ (مقاوم)متفاوتی می باشند.


دانلود فایلهای آموزشی

۱- دانلود مقاله کاربرد توربو اکسپندر در خطوط لوله ی گاز


تبلیغات شما اینجا درج می شود

۲- دانلود جزوه آموزشی توربو اکسپندر- انگلیسی- ۲۲ صفحه- PDF

۳- آموزش توربو اکسپندر- امیر حصیمی- ۲۳ صفحه- PDF


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


دیدگاهتان را بنویسید