0

برق، کنترل، ابزار دقیق، مخابرات

آموزش دستگاههای اندازه گیری الکتریکی

دی ۲۲, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۴ ب.ظ


اندازه گیری عبارت است از مقایسه یک کمیت مجهول با مقداری معلوم از همان کمیت که اصطلاحاً واحد نامیده می شود.

دوره آنلاین طراحی نیروگاه با نرم افزار ThermoFlow
دوره آنلاین طراحی سه بعدی واحدهای فرایندی با نرم افزار PDMS
دوره آنلاین شبیه سازی مخازن نفت با نرم افزار Eclipse

واحدهای استاندارد که برای هر کمیت از اندازه گیری ها تعیین می گردد بر طبق قراردادهای بین المللی تعیین شده و مقداری را که ما از هر اندازه گیری به دست می آوریم نشان می دهد که مقدار اندازه گیری شده در واقع چند برابر مقدار واحد آن کمیت است. گاهی اوقات یک کمیت اندازه گیری دارای چند واحد اندازه گیری می باشد و حتی یک دستگاه اندازه گیری این قابلیت را دارد که کمیت مورد نظر را با تمام واحد های موجود اندازه گیری نماید.

دستگاه های اندازه گیری که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند از تنوع و گوناگونی بسیار بالایی برخوردارند. ولی می توان تمامی آن ها را به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم کرد:

 ۱-   آنالوگ ۲-  دیجیتال

تفاوت دو دستگاه اندازه گیری فوق در مشخصه نشان دهنده آن هاست.

دستگاه های اندازه گیری الکتریکی  در دستگاه های اندازه گیری آنالوگ تغییرات نشان دهنده به صورت پیوسته و پشت سر هم است. یعنی در این دستگاه ها برای نمایش یک مقدار مشخص قسمت نشان دهنده دستگاه اندازه گیری یا در بعضی موارد همان عقربه نشان دهنده از مقدار صفر شروع به حرکت کرده و پس از گذشتن از روی مقادیر مختلف مثلاً به مقدار مورد نظر ۵ می رسد.

اما در دستگاه های اندازه گیری دیجیتال تغییرات نشان دهنده که در اکثر موارد رقمی می باشد به طور ناپیوسته و پله ای مثلا مقدار ۵ را نشان می دهد و نشان دهنده دستگاه های دیجیتال غالباً از یک شمارنده دیجیتالی تشکیل می گردد.

شایان ذکر است که امروزه با وجود پله ای بودن تغییرات در دستگاه های دیجیتال نسبت به دستگاه های اندازه گیری آنالوگ ، با ساخت دستگاه های دیجیتال با اجزاء الکترونیکی بسیار دقیق، این دستگاه ها دارای دقت بسیار بالایی هستند که در بیشتر موارد دستگاه های آنالوگ قادر به مقایسه با آن ها از نظر دقت نیستند. اما این بدان معنی نیست که دستگاه های دیجیتال همواره دقیق تر از دستگاه های آنالوگ هستند. دستگاه های اندازه گیری آنالوگی نیز وجود دارند که در آن ها از اجزاء الکترونیکی کمک گرفته شده است و به همین جهت نیز دارای دقت بالاتری هستند. اما به خاطر پیچیدگی و طریقه کارکرد آن ها کمتر در اندازه گیری های معمولی از آن ها استفاده می شود و در مقابل به دلیل ارزانی نسبی و دقت مناسب استفاده از دستگاه های دیجیتال رشد روزافزونی یافته است و چه بسا به دلایل فوق روزی برسد که جای دستگاه های آنالوگ را کاملاً بگیرند.


دانلود فایلهای آموزشی

۱- دانلود فایل آموزشی دستگاههای اندازه گیری الکتریکی- شرکت ره آوران فنون پتروشیمی– ۸۱ صفحه- PDF

فصل ۱- گالوانومترها و مدارات اندازه گیری DC

فصل ۲- ولتمترها، آمپرمترها و تاثیر این وسایل در مدار

فصل ۳- اندازه گیری مقاومت

فصل ۴- مالتی مترها و مدارات داخلی آن

فصل ۵- دستگاههای اندازه گیری تابلویی

۲- آشنایی با دستگاههای اندازه گیری الکتریکی- ۶۹ صفحه- PDF

۳- دانلود آموزشهای جامع فلومترها- اندازه گیری دبی یا فلوسنج

۴- دانلود آموزشهای سیستم های اندازه گیری نفت و گاز (Metering System)


برچسب‌ها,


آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: