فهرست بالا...
Ad
فهرست اصلی...
1

ایمنی، HSE، ریسک و Hazop / برق، کنترل، ابزار دقیق، مخابرات

انتخاب صحیح تجهیزات برقی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

تیر ۵, ۱۳۹۶ ۱۰:۱۲ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است
@OilAndGas

گازهای موجود در هر منطقه به سه گروه به نامهای Group IIA، Group IIB ،  Group IIC تقسیم بندی میشوند. بطور معمول طبقه بندی فضاها و گروه گازی هر فضا در نقشه های AREA CLASSIFICATION  منعکس است. با توجه به اطلاعات مندرج در نقشه های مزبور و نوع گاز موجود در فضای مورد نظر، درجه حرارت اشتعال گازها مشخص میگردد و انتخاب تجهیزات برقی مورد نیاز، بر مبنای اطلاعات فوق ، صورت می پذیرد. در این بخش انواع مختلف بدنه های تعریف شده توسط سازمان IEC که جهت نصب در فضاهای طبقه بندی شده مناسب هستند مورد بررسی قرار میگیرد. حال می بایست تجهیزات مورد نیاز جهت نصب در هر فضا را از میان تجهیزات تعریف شده توسط سازمان IEC انتخاب نمود. با لحاظ نمودن کلیه جوانب از آنجمله شرایط عملیاتی ، کیفیت و دقت عمل بهره برداران، کیفیت سیستم تعمیر و نگهداری ، دسترسی به بازار صنعتی و ملاحظات اقتصادی ، تجهیزات مطلوب جهت استفاده در صنایع هیدروکربنی کشور برای نصب در فضاهای طبقه بندی شده به قرار زیر توصیه میگردد:

تجهیزات مناسب برای فضاهای ZONE 0

فضایی که که در آن فضا خطر اشتعال مواد هیدروکربن همیشه وجود دارد. در این گونه فضاها از کاربرد تجهیزات برقی و ادوات کنترل حتی الامکان باید خودداری شود و حتی تجهیزات مکانیکی متحرک بدلیل ایجاد جرقه در اثر برخورد با سایر تجهیزات ، میبایست با دقت خاصی مورد استفاده قرار گیرند.

مثلا  میکرو سوئیچی که در فضای طبقه بندی شده پالایشگاهی نصب میگردد، میتواند از نوع Exia IIA3 انتخاب شود. در واقع ارجحیت با انتخاب اینگونه تجهیزات با پائین ترین رده حرارتی یا TEMPRATURE CLASS یعنی T6 جهت نصب در فضاهای ZONE 0 میباشد.

تجهیزات مناسب برای فضاهای ZONE 1

تجهیزات قابل استفاده در فضاهایی که برای ZONE 1 طبقه بندی شده اند بطور اعم از نوع Exd  و Exib به قرار زیر توصیه میشوند.

موتورها : موتورهای مورد استفاده در این فضا باید از نوع Exd انتخاب گردند. در فضاهایی که در آن نفت خام و یا فراورده های مختلف پالایشگاهی وجود دارد موتورها از نوع Exd IIA T3 انتخاب میشوند. در فضاهای محتوی فرآورده های پتروشیمی موتورهای Exd IIB T3 قابل استفاده خواهند بود.در فضاهای محتوی دی سولفید کربن موتورها باید از نوع Exd IIC T6 انتخاب شوند.

سیستم روشنائی: تجهیزات روشنائی قابل استفاده در فضاهای ZONE 1 میبایست از نوع Exd انتخاب گردند.

تجهیزات جرقه زا: تجهیزات جرقه زا مانند کلیدهای قطع و و صل ، انواع رله های الکترومغناطیسی، دکمه های روشن و خاموش کننده و هر دستگاهی که در بهره برداری عادی ایجاد جرقه میکند لازم است از نوع Exd با سایر مشخصه های مورد نظر انتخاب گردند. ادواتی که در سیستم های کنترل فرآیند بکار میروند از نوع Exib همراه با سایر مشخصه ها انتخاب میشوند. بدیهی است که کاربرد ادوات Exia بلامانع خواهد بود.

تجهیزات ثابت بدون جرقه: تجهیزات بدون جرقه مانند جعبه های تقسیم یا جعبه های اتصال جهت نصب در ZONE 1 از نوع Exd انتخاب میگردند. ادوات کنترل و ابزاردقیق از نوع Exib انتخاب میشوند.

تجهیزات مناسب برای فضاهای ZONE 2

موتورها: موتورهای مورد استفاده در این فضا معمولا» از نوع Exe همراه با سایر مشخصه های مربوطه میباشد.

کاربرد موتورهای از نوع Exn نیز در این فضا امکان پذیر است ولی در اولویت دوم قرار دارند. به لحاظ اقتصادی و استفاده از این موتورها باید به این نکته توجه داشت که قیمت موتورهای Exn نسبت به موتورهای هم ظرفیت Exe حدود ۲۰ درصد ارزانتر است.

با توجه به اینکه موتورهای القایی قطعات جرقه زا در خود ندارند پاره ایی از استانداردها حتی موتورهای باز با درجه حفاظت IP31 را در ZONE 2 بکار میبرند.

استاندارد  NEC کاربرد اینگونه موتورها را در ZONE 2 مجاز تلقی کرده است. لازم به ذکر است استفاده از این نوع موتورها در ZONE 2 به هیچ وجه توصیه نمیگردد و مطلوبترین نوع موتور جهت نصب در فضاهای ZONE 2 موتور Exe میباشد.

سیستم روشنائی: تجهیزات روشنائی در ZONE 2 از نوع Exe پیشنهاد میگردد کاربرد تجهیزات از نوع ExnA و Exn C نیز در این منطقه بلامانع خواهد بود.

تجهیزات جرقه زا: انواع تجهیزات جرقه زا جهت کاربرد در ZONE 2 همان تجهیزاتی است که جهت استفاده در ZONE 1 توصیه میشود.

تجهیزات ثابت بدون جرقه: تجهیزات مانند جعبه های تقسیم یا جعبه های اتصال جهت نصب در ZONE 2  از نوع  Exe و یا Exn انتخاب میگردند. ادوات کنترل و ابزار دقیق از نوع Exib  توصیه میشوند.

تجهیزات مناسب برای فضاهای ایمن:

فضای ایمن در صنایع هیدروکربنی فضایی است که احتمال وجود مخلوط گاز و هوا در آن به میزان قابل اشتعال، کمتر از یکساعت در سال پیش بینی میشود. تجهیزات قابل استفاده در چنین فضایی نیاز به حفاظت در مقابل آتش سوزی و انفجار ندارند ولی باید دارای بدنه مناسب جهت حفاظت در مقابل ورود اجسام خارجی و آب باشند.

موتورها : در این خصوص معمولا» پیشنهاد میگردد درجه حفاظت از نوع IP 54 استفاده شود. کاربرد موتورهای از نوع Exn در فضاهای صنعتی ایمن، انتخاب بسیار مناسبی است. البته در فضاهای بسته بدنه موتورها از نوع IP 44 انتخاب مناسبی میباشد.

سیستم روشنائی: ادوات روشنائی که در فضاهای باز بکار میروند از نوع IP 54 بوده و در فضاهای بسته که در معرض گرد و خاک و بارش باران نیستند بدنه از نوع IP 21 یا حتی IP 20 قابل قبول خواهد بود.

تجهیزات جرقه زا: اینگونه تجهیرات معمولا در تابلوهای برق بکار میروند و تابلوها در داخل پست برق مستقر میباشند. بدنه تابلوهای روشنائی جهت استفاده در فضاهای بسته از نوع IP31 و یا IP41 توصیه میشوند. برای تابلوهای فرعی مانند تابلوهای روشنائی که در داخل ساختمانها تصب میشوند درجه حفاظت IP21 کافی خواهد بود. در صورتیکه تابلو در معرض گرد و خاک و باران باشد بدنه از نوع IP 65  مناسب میباشد.

تجهیزات ثابت: تجهیزاتی مانند جعبه های تقسیم در صورتیکه در فضاهای باز باشند از IP 65 و در فضاهای بسته از IP 44 استفاده میشود.در خصوص مفصل کابلهای زیر زمینی که عملا» یک جعبه اتصال میباشد با درجه حفاظت IP 68 توصیه میشود.


دانلود فایلهای آموزشی

۱- دانلود کتابچه آشنایی با تجهیزات برقی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی- شرکت ملی نفت- ۴۹ صفحه- PDF

این فایل آموزشی راهنمایی ست برای مهندسین برق و کنترل در انتخاب و تعیین مشخصات تجهیزات برقی مورد نیاز در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

دانلود دموی فایل

5500 تومان – دریافت نمایید


این پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


+

1 دیدگاه

  1. سیامک شعبانی

    on اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶ - پاسخ

    با سلام
    مطالب بسیار ارزنده و باارزش هستند

دیدگاهتان را بنویسید