2

Offshore,Marine / آموزش نرم افزار / صنایع بالادستی (مخازن، اکتشاف، حفاری، تولید، صنایع آفشور و دریایی) / فرایند و تجهیزات

مجموعه ویدئویی آموزشی نرم افزار شبیه سازی مخازن نفت Eclipse

بهمن ۱۶, ۱۳۹۵ در ۵:۰۹ ب.ظ


شبیه ساز Eclipse نرم افزاری جامع و کامل جهت انجام عملیات شبیه سازی تمامی انواع مخازن با هر درجه پیچیدگی ساختمانی و یا زمین شناختی و یا نوع سیال است. کاربردهای Eclipse با توجه به قابلیت های گسترده و فراوان آن نسبت به سایر نرم افزارهای شبیه ساز مشابه بسیار زیاد است به طوری که می توان گفت به یک استاندارد جهانی تبدیل گردیده است. این نرم افزار با زبان فرترن نوشته شده و بر پایه حل معادلات دیفرانسیلی به  روش finite difference می‌باشد.

نرم افزار ECLIPSE ۱۰۰ نرم‌افزار شبیه‌ساز نفت سیاه (Black Oil) مخزن است که در آن فرض بر این است که سیال مخزن از نفت، گاز محلول و آب تشکیل شده است و نفت مخزن و گاز محلول به هر نسبت با هم امتزاج پذیرند.

نرم افزار ECLIPSE ۳۰۰ علاوه بر داشتن ویژگی‌ها و توانمندی‌های ECLIPSE ۱۰۰ می‌تواند از معادلات حالت و یا نسبت‌های تعادلی وابسته به فشار نیز در حل مسائل بهره گیرد. در این نرم افزار بر خلاف E100 می‌توان تغییر ترکیب سیالات را نیز در نظر گرفت.

این نرم افزار علاوه بر این دو ماژول، ماژول‌های دیگری را هم دارد که در زیر آمده است:

ماژول PVTi یکی از نرم افزارهای قدرتمند خواص سیال مخزن بوده که توسط شرکت Schlumberger معرفی شده است. این نرم افزار بسته ای بر اساس معادلات حالت می باشد که به منظور ایجاد اطلاعات PVT از اطلاعات آزمایشگاهی سیالات مخزن تهیه شده است. در این نرم افزار با استفاده از داده های آزمایشگاهی نظیر فشار، دما، حجم نسبی، نسبت مولی و… و با استفاده از معادله حالت، نمودارهای مختلف سیال بر اساس محاسبات خود نرم افزار رسم می‌شود. سپس با استفاده از داده های آزمایشگاهی که در اختیار داریم، نمودارهای رسم شده توسط نرم افزار بر داده های واقعی منطبق می‌شود .به این کار به اصطلاح Match گیری گفته می‌شود. این انطباق با استفاده از تغییر در پارامترها و وزن دهی انجام می گیرد. در این نرم افزار امکان انتخاب چندین معادله حالت، استفاده از معادلات مختلف برای ویسکوزیته و نیز امکان تنظیم (tune) نمودن معادلات، با داده‌های آزمایشگاهی نیز وجود دارد. در انتها می توان داده های PVT را به فرم مناسب برای شبیه سازی های مخزن (مانند نرم افزار Eclipse) خروجی گرفت.

ماژول VFP از پكيج ECLIPSE براي شبيه‌سازي هر گونه محاسبات افت فشار در چاه‌هاي توليدي نفت و گاز مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هدف از آن شبیه سازی جریان سیال درون چاه است. اين نرم‌افزار همچنين قابليت توليد فايل‌هاي مورد نياز در شبيه‌سازها را داراست.

ماژول SCAL از پكيج ECLIPSE براي آناليز ويژه داده‌هاي مغزه‌هاي نفتي و در واقع براي تبديل داده‌هاي تراوايي نسبي و فشار مويينگي آزمايشگاهي به فايل‌هاي مورد استفاده در شبيه‌سازها توسعه يافته است. در اين دوره روش استفاده از اين نرم‌افزار و قابليت‌هاي آن مورد بحث قرار مي‌گيرند.

در ماژول FloGrid می‌توان با ورود اطلاعات زمين شناسي و چاه‌ها به نرم افزار FloGrid، ساخت مدل خواص مخزن و انجام مرزبندی و شبكه بندی مدل استاتیک، انجام Upscaling، چگونگی انجام انواع Local Grid Refinement برای گریدهای حول چاه، خروجی های لازم جهت شبيه سازی دینامیک در Eclipse را تهیه کرد.


دانلود نرم افزار


فیلم آموزشی نرم افزار Eclipse:

مدرس: مهندس مسعود قاسمی


سایر فایلهای آموزشی:

۱- جزوه آموزشی نرم افزار (User Course)- انگلیسی- ۱۸۳ صفحه- PDF

۲- فیلم آموزشی انجام یک پروژه نمونه در نرم افزار


برچسب‌ها, , ,


آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

+

2 دیدگاه

 1. اسماعیل

  on خرداد ۲۸, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

  سلام لطف کنید جلسات بعدی آموزش اکلیپس مهندس قاسمی را در سایت قرار دهید با تشکر فراوان .بسیار مطالب مفید و ارزنده میباشد وما مهندسین نفت مخازن نیاز مبرم به یادگیری این نرم افزار داریم . جا دارد از طرف مهندسین نفت تشکر ویژه ای به پاس زحماتتان داشته باشم .

  • iranpiping

   on خرداد ۲۸, ۱۳۹۶ - پاسخ دادن

   با سلام.
   به زودی با ارسال ان توسط مدرس، در همین صفحه منتشر خواهد شد.

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: