دی اریتور یا هوازدا

۱۳۹۶-۱۰-۰۴
این پیام تبلیغاتی است

دستگاه هوازدا و یا گاز زدا، روش فیزیکی برای جدا کردن گازهای خورنده مانند اکسیژن و دی اکسید کربن از آب تغذیه دیگ های بخار می باشد.

جدا سازی اکسیژن و دی اکسید کربن نامحلول در آب، از بروز خوردگی در لوله ها، پمپها، بدنه دیگ های بخار و خطوط برگشت کندانس، جلوگیری می کند. همچنین این گازها در سیستم بخار مانند عایق حرارتی عمل نموده و انتقال حرارت را در سطوح انتقال حرارت با مشکل مواجه می نماید . بنابر این آب تغذیه دیگ های بخار می بایست قبل از استفاده در دیگ و تبدیل آن به بخار در دی اریتور گاززدایی شود.

به طور کلی دی اریتور به دو منظور گاززدایی و نیز پیش گرمایش آب ورودی به دیگ جهت جلوگیری از شوک حرارتی به دیگ بخار ؛ مورد استفاده قرار می گیرد .

دی اریتور ها در خلاء و یا تحت فشار طراحی می شوند . برای دیگ های بخار از دی اریتور های تحت فشار استفاده می گردد و در صورتیکه در پلنتی که دارا ی چندین لول بخار  ( بخار پر فشار یا HP STEAM ؛ بخار فشار متوسط MP STEAM  و بخار کم فشار LP STEAM )  باشد ؛ از دی اریتور  های تحت فشار استفاده گردد ،معمولا فشار راه اندازی دی اریتور با فشار LP STEAM  یکسان است .

در دی اریتور ها دو بخش عمده وجود دارد . یکی کلاهک دی اریتور و دیگری بدنه آن (قسمت ذخیره اب هوازدایی شده )

در قسمت کلاهک آن ، بخار و آب به صورت غیر هم جهت وارد می شوند و  روشهای تماس آب و بخار به صورت پاششی (Spry) و یا سینی های غربالی (Siev tray)، سینی فنجانکی (Bubble tray) و بستر آکنده (Packed bed) است .

قسمت اعظم بخار در اثر تبادل حرارت با آب مایع می شود. آب گرم شده و با کاهش حلالیت گازها در آب، گازهای خورنده به فاز بخار منتقل شده و از بالای کلاهک دی اریتور خارج می شود. پایین بودن فشار جزئی گازها در فاز بخار عامل دیگری برای انتقال گازها از مایع به بخار به شمار می آید.

برای دیگ های بخار زیر ۲۰ بار فشار مقدار اکسیژن می بایست mg/l  ۰٫۰۳ باشد و برای دیگ های بخار بالای ۲۰ بار فشار این مقدار باید mg/l  ۰٫۰۲ باشد. در پلنتهایی که دارای یک لول فشار بخار می باشند معمولا از دی اریتور های تحت فشار با فشار ۰٫۲ بار استفاده می شود و بالانس حرارتی آن در ۱۰۵ درجه سانتیگراد بسته می شود . مخزن آب دی اریتور نیز معمولا برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ظرفیت انبارش آب در حالت فول لود دیگ بخار طراحی می شود البته در سایت هایی که Snuffing  بخار دارند طراحی این مخزن با توجه به زمان مورد نیاز برای Snuffing و لود های Emergency Shutdown تعیین خواهد شد.

منبع متن آموزشی فوق: وبسایت آموزش طراحی یوتیلیتی و فرایند


تبلیغات شما اینجا درج می شود


دریافت فایلهای آموزشی

۱- آموزش دی اریتور یا هوازدا- ۵ صفحه- PDF

۲- دی اریتور و مزایای آن- ۱۲ صفحه- PDF- ایران بویلر

۳- Manual for Erection, Commissioning Operating & Maintenance Deaerator-مجتمع اوره آمونیای شیراز

۴- SPECIFICATION FOR FEED WATER DEAERATOR- پالایشگاه بندر عباس

۵- نمونه نقشه های دی اریتور


۶- دانلود آموزش بویلر (دیگ بخار)

۷- دانلود آموزش جامع نیروگاه

۸- دانلود آموزش فارسی همه تجهیزات نفت و گاز

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است