رزومه‌های فنی و مهندسی را چگونه بنویسیم؟

۱۳۹۴-۰۹-۱۴
این پیام تبلیغاتی است

اصول رزومه‌نویسی
هر کارجو یا فارغ‌التحصیل برحسب میزان تحصیلات، دانش و آگاهی، سبکی متمایز را برای رزومه‌نویسی برمی‌گزیند. قطعاً باید سبکی را انتخاب کنید که همسو با توانمندی‌هایتان باشد و بتوانید بهترین استفاده را از آن ببرید. ذکر آخرین اطلاعات، سوابق شغلی و تحصیلی از انتها به ابتدا و براساس جدیدترین توالی زمانی برای افراد کم‌تجربه‌تر مثمرثمرتر است.

آن دسته از متقاضیان کار که دارای سوابق، عناوین سازمانی و توانمندی‌های متفاوت‌تری هستند، معمولاً به همراه برگه‌های رزومه مدارک و اطلاعات کامل شغلی خودشان را نیز ضمیمه پرونده می‌کنند.

به یاد داشته باشید، آنچه که در اولویت‌های استخدام مدیران لحاظ خواهد شد، میزان توانمندی و آمادگی کارجویان است. در واقع صحت مدارک تنها از طریق اجرای آزمون‌های کتبی و شفاهی مشخص می‌شود.

سبک رزومه‌های فنی و مهندسی
اغلب رزومه‌ها به سبک «زمانی» تنظیم می‌شوند. در رزومه‌های بخش فنی و مهندسی نیز این نوع سبک در اغلب موارد توصیه شــده است. ویـــرایش آخـــرین اطلاعات حوزه کسب و کار و سوابق از آخر به اول مزیتی است تا شاخص‌های حوزه اشتغال، عناوین و افتخارات دوران فعالیت، بهتر و چشمگیرتر به نظر آیند. امــــا استفاده از این راهکـــار بدین معنا نیست که رزومه زمانی بهترین شیوه است. 

به بیان دیگر هر کارجو براساس سوابق تحصیلی و شغلی خویش مختار خواهد بود تا بهترین سبک را برگزیند و در فهرست منتخبین قرار گیرد. مزیت استفاده از سبک رزومه زمانی، تناسب زمان اجرای فعالیت و آخرین مدرک تحصیلی است. زیرا کارجویان در آخرین سطح علمی و دانش خود، مشاغلی را برمی‌گزینند که همسو با علائق و رشته تحصیلی آنان خواهد بود.

علاوه بر این افتخارات دوران تحصیل، فعالیت‌های پاره‌وقت و پروژه‌های کوچک و بزرگ که اغلب به صورت انفرادی یا گروهی تکمیل می‌شوند، بستر فوق‌العاده مناسبی برای ظهور خلاقیت‌ها و به نمایش درآوردن توانمندی‌ها هستند.

ویژگی رزومه‌های مهندسی
مهم‌ترین ویژگی رزومه‌های فنی و مهندسی، نتایج، مدارک و اسناد کاربردی آن است. کارجویان، کارشناسان و فارغ‌التحصیلان به ازای خدمات و سوابق  عملی‌ای که در کارگاه‌های مهارت آموزی یا مراکز فنی گذرانده‌اند، می‌توانند به راحتی جذب بازارکار شوند. 

مزیت اصلی فارغ‌التحصیلان این حرفه، جنبه کارآفرینی و اشتغالزایی آنان است . در واقع هر کارجو با تکیه برخلاقیت و سرمایه اندک خویش می‌تواند به کارآفرینی مبتکر مبدل شود و در محافل علمی و کاربردی توانمندی‌های خویش را به اثبات برساند. بنابراین از این دیدگاه فرصت‌های کسب مهارت کارجویان فنی به مراتب مناسب‌تر از سایر رقیبان است.

نــحـوه نگـــارش اطلاعات، سوابق شغلی و تحصیلی کارجویان
در تمـام رزومه‌های زمانی، کــارکرد‌گرا و ترکیبی، مشخصات و اطلاعات فردی در مرحله اول قرار می‌گیرند. عنوان کارجو و شماره تماس در جایگاه نخستین پل ارتباط دهنده به حساب می‌آیند. 

 اطلاعات شخصی
 در واقع این قسمت ذکر (نام، نام خانوادگی، وضعیت تأهل، شماره تماس، آدرس پست الکترونیکی و آدرس محل سکونت) است که با تکمیل آن نخستین راهکارهای ارتباط دوطـرفه میان کارجو و مــدیر شکل می‌گیرد. 

 سوابق تحصیلی
بخش دوم مبحث سوابق تحصیلی کارجویان اســــت که به ترتیب بـالاتــــریــن مــــــدرک تحــصـیــــلی (در رزومه‌های زمانی) در بین مشـخــــصات فردی و سوابق شغلی تنظیم می‌شود. در اغلب موارد کارجویانی در اولویت‌های استخدام قرار خواهند گرفت که از دانشگاه‌های معتبر و صاحب نام فارغ‌التحصیل شده باشند. مبانی انتخاب‌های استخدامی براساس رشته تحصیلی مرتبط با نوع شغل است. قطعاً افرادی که دارای مدارک مرتبط باشند، جزء نخستین انتخاب‌شدگان هستند.در ایـن قســــمت مهم‌تـــرین مــدارک تحصیـــلی و نــــام دانشگاه‌های معتبر را باید ذکر کنید.

 سوابق شغلی
شاید اساسی‌ترین مبنای انتخاب کارجویان براساس میزان فعالیت‌ها و پروژه‌های به ثبت رسانده در این بخش باشد. نمی‌تــــوان تنهــــــا به دلیـــل وجود سوابق فنی مرتبط امتیاز ویژه‌ای برای کارجویان درنظر گرفت. 


تبلیغات شما اینجا درج می شود

از آنجایی که حــــــوزه فنی و مهنـدسی با خلاقیت و مهارت پیوند خورده، به تبع کارورزان این رشته نیز باید با دانش فنی خویش ابتکار عمل را در دست گرفته و نوآوری‌های متمایزی ایجاد کنند. طبق سبک در نظر گرفته شده (سبک رزومه زمانی) جدیدترین سوابق و تجربه‌هــای شـــغلی اهم از پاره‌وقت و ثابت با عناوین، مدت و محل کارتان را باید در رزومه ذکر کنید.

 یک نکته
قطعاً هیچ کارجویی به لحاظ شغلی در شرایط ایده‌آل نخواهد بود. همچنین مشاغل پیشین نیز با فراز و نشیب‌های فراوانی همراه بوده‌اند. آنچه در جلسه مصاحبه حائزاهمیت است، تجربه و مهارتی است که به واسطه آن مرحله‌ای دشوار را پشت سر گذاشته‌اید و برآموخته‌های خود افزوده‌اید. بنابراین اگر مدت اشتغال هر چند کوتاه نیز باشد، باز هم با خلاقیت خودتان می‌توانید این دوره کوتاه اما پربار را به بهترین سابقه شغلی مبدل کنید، مدیران نیز دقیقاً به دنبال افرادی ساعی و خلاقی هستند که در مواجهه با شرایط بحران، با حفظ تمرکز و اعتماد به نفس، چالش‌ها را پشت‌سر بگذارند و طرحی نوین ایجاد کنند.

 مهارت‌ها، تجربه‌ها، افتخارات
پس از درج آخرین اطلاعات در بخش سوابق شغلی، اکنون زمان آن فرا رسیده تا افتخارات خودتان را همراه با عنوان موضوع و یا محل چاپ در رزومه بیان کنید. شرکت در همایش‌های داخلی و خارجی، عناوین چاپ شده، مقالات کتاب‌های فنی و کسب افتخار در مسابقات ملی مهارتی، مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند تمایز‌ها کارجویان را به اثبات برسانند. 

اهمیت اجرای نکات ویرایشی در رزومه
به همان اندازه‌ای که درباره محتوای رزومه دقت‌ می‌کنید، اجرای صحیح نکات ویرایشی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به جز محتوای مناسب، رزومه باید قابلیت استاندارد بین‌المللی داشته باشد. مهم‌ترین نکاتی که در نگارش رزومه باید رعایت کرد به شرح زیرند:

 استفاده از کاغذ بدون حاشیه A4 ، فونت ۱۲ و قلم مشکی
 توضیح بیش از حد به جز اتلاف وقت هیچ فایده‌ دیگری ندارد. بنابراین به طور مختصر و مفید اطلاعات‌تان را بنویسید. اگر لازم است مدارک یا مستنداتی به رزومه پیوست کنید.
 رعایت محتوا و اصول نگارشی نقش بسیار زیادی در آینده شغلی کارجویان دارد. بنابراین مطابق رزومه‌های استاندارد سعی کنیـد تا مشخصات طبق قالب کلی و منظم به نگارش درآید.
 واقع بین باشید. هر آنچه را که قادر به انجام آن هسـتید، بیان کنید. از حاشیه‌پردازی و گزافه‌گویی بپرهیزید.
 رزومه خودتان را چندین بار به دقت بخوانید و از چند کارشناس نیز بخواهید که این کار را انجـام دهند. در واقــــع با این کار نه‌تنها از صحت مطالب مطمئن خـواهید شـــــد، اعتماد به نفس‌تان نیز افزایش می‌یابد. اجرای همین نکات ظریف موجب حفظ آرامش در هنگام مصاحبه شغلی می‌شود.
 مدیران و مصاحبه‌کنندگان بر اساس توانایی‌ها و مهارت‌های کارجویان، آنان را انتخاب می‌کنند. تاکید و توجه به خواسته‌ها و علایق شخصی، احتمال انتخاب را کاهش خـــــواهد داد. به یاد داشته باشید؛ همیشه موضوع‌های کاربردی و تخصصی دارای تاثیر بیشتری نسبت به مسایل شخصی هستند.
 با بررسی سوابق شغلی، سال‌های اجرای مسئولیت‌ها، عناوین سازمانی و محل خدمت را ذکر کنید. موضوع و جایگاه شغلی مورد نظرتان را به دقت بنویسید. غفلت از این مساله کارفرمایان را دچار مشکل خواهد کرد سعی کنید با محاسبه دقیق، هرگونه مشکلی را در رزومه‌تان از میان بردارید.
 از نوشتن مطالب منفی در رزومه بپرهیزید. ممکن است از کار قبلی خود به دلایلی انصراف داده باشید. فقط در صورتی که مدیر در این باره پرسش کرد، دلایل خودتان را ذکر کنید.

فایل رزومه و ارسال آن

پس از نهایی کردن فایل رزومه، آن را هم در فرمت word و هم در فرمت PDF ذخیره نمایید. دقت کنید که نام این فایل، نام و نام خانوادگی خودتان باشد مانند  Ali Ahmadi-CV.pdf یا Ali Ahamdi-Resume.pdf

هر گاه موقعیت شغلی خاصی دیدید، رزومه خود را برای آدرس ایمیل مورد نظر ارسال نمایید و حتما در عنوان ایمیل یعنی در بخش Subject، کد شغلی یا عنوان شغلی مورد نظر را درج نمایید تا گیرنده ایمیل متوجه درخواست شما شود و ان را در بخش رزومه ها دسته بندی کند.

 توجه نمایید که به هیچ وجه ایمیل ارسالی شما خالی از متن نباشد و حتما در یک یا چند پاراگراف کوتاه، ضمن معرفی خود درخواست شغلی را تایپ نمایید.

نکته نهایی این است که گاهی برخی شرکتها و سازمانها نیاز به ارسال رزومه انگلیسی دارند، بنابراین نسخه انگلیسی رزومه خود را نیز تهیه و همزمان با نسخه فارسی، همواره آن را به روز نمایید.بهروز
۱۳۹۵/۵/۲۷ - در ۳:۳۱ ب.ظ

سایتتون عالیییییه
خیلی کامله ، خیلی پر باره ، من که نشتری این سایت شدم …

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است