0

فرایند و تجهیزات

کلد باکس (Cold Box)

خرداد ۲۸, ۱۳۹۶ ۱۱:۳۴ ق.ظ

این پیام تبلیغاتی است
@OilAndGas

کلد باکس مجموعه از تجهیزات است که در یک محوطه عایق شده نگهداری می شود، چرا که دمای سیال به دلایل فرایندی می بایست ثابت و پایین نگه داشته شود. از جمله کاربردهای Cold Box می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- کلد باکس در واحدها هوا

۲- کلد باکس در واحدهای فرایندی گاز

۳- کلدباکس در کارخانه LNG


کلد باکس در واحدهای جداسازی هوا

در واحدهای تفکیک هوا، کلدباکس برج بلند بسیار سردی است که برای تولید اکسیژن و نیتروژن مایع ساخته می شود  و اساس کار آن اینگونه است که  بر اثرکاهش ناگهانی فشار و به طبع آن کاهش دما در آن، هوا  به دمایی بسیار پایین  می رسد و در آن دمای شگفت انگیز،اکسیژن و نیتروژن یا گاز دیگری با اختلاف نقطه جوش آنها تبدیل به مایع می شوند دماهایی که هیچ گاه در کره زمین وجود نداشته اند مثلا” دمای نقطه جوش اکسیژن ۱۸۲ درجه زیر صفر بوده و نیتروژن مایع باید زیر ۱۹۶ درجه زیر صفر به دست آید!

Liquid Oxygen plant

Flowsheet Liquid Oxygen (LOX) Plant


کلد باکس در واحد ۱۰۵ پالایشگاه گاز: بازیافت (جداسازی ) اتان

هدف از این واحد جداسازی متان ( CH4) و اتان (C2H6) از گاز خام می باشد که مشخصات گاز خوراک ورودی از واحد ۱۰۴ فشار  bara62 و دمای  C6/27 می باشد. محصولات واحد شامل  گاز متان شیرین شده به واحد ۱۰۶جهت صادرات ، اتان به واحد ۱۱۶ و C3+ به واحد ۱۰۷ می باشد.

به جهت تنظیم نقطه شبنم سیال گازی بایستی عملیات سرد سازی بروی سیال گازی انجام شود که این عملیات توسط جعبه سرما (cold Box) انجام می گیرد . جعبه سرما متشکل از تعدادی کانالهای عبوری در کنار هم می باشد که سیال فاز گازی و سیال فاز مایع جهت تبادل حرارتی مناسب و مورد نظر در آنها جریان دارند.

 در این واحد متان در برج دی متانایزر از دیگر سیالات در یک دمای بسیار پایین حدودا  C94- و فشار bar30 جدا شده ودیگر سیالات به عنوان C2+ از پایین برج به سمت برج دی اتانایزر به جهت جداسازی اتان از C3+ پمپ می شوند. سیال گازی متان به جهت دارا بودن دمای پایین از چند مبدل حرارتی گذر کرده که این امر سبب افزایش درجه حرارت سیال گازی می شود. سیال گازی به کمک یک کمپرسور و  با افزایش فشار حدودا سه بار ( به طور کلی ۳۳بار )  به سمت واحد صادرات گاز (واحد ۱۰۶) ارسال می شود.

سیال گازی اتان پس از رها شدن در برج به سمت مایع کننده اتان (Ethan-Condenser) هدایت شده و پس از کاهش درجه حرارت و عملیات جداسازی ، اتان جداشده به سمت واحد ۱۱۶ جهت حذف CO2 ارسال می گردد.


کلد باکس در کارخانه LNG


دریافت فایلهای آموزشی

۱- شرح واحد Cold Box در واحدهای فرایندی گاز- شرکت لینده

۲- شرح واحد ColdBox در واحدهای هوا- شرکت لینده

۳- دانلود مقاله شبیه سازي مبدل حرارتی Cold Box واحد بازیابی اتان و بررسی اقتصادي عملکرد مبدل حرارتی

۴- دانلود مقاله مكانيزمهاي رسوب گذاري حاصل از انجماد و مواد جامد بر كاهش راندمان مبدل Cold Box فازهاي ۱۰ و ۹ مجتمع پارس جنوبي

۵- دانلود مقاله تحليل و بررسي Cold Box واحد بازيافت اتان در پالايشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبي بر اساس روش پينچ


۶- شرح فرایندها و آموزش پالایشگاه های نفت و گاز و پالایشگاههای پارس جنوبی

۷- آموزش جامع تجهیزات ثابت و دوار نفت و گاز

۸- آموزش جامع LNG و LPGاین پیام تبلیغاتی است

استخدام | اینستاگرام | اپ اندروید | اپ آیفون


دیدگاهتان را بنویسید