آموزش جامع کاتالیست: انواع، کاربردها و فرایندها

۱۳۹۶-۰۹-۲۱
این پیام تبلیغاتی است

کاتالیست ماده ای ست که سرعت واکنش های شیمیایی را از طریق کاهش انرژی فعال سازی، افزایش میدهد بدون اینکه خود در آنها شرکت کند. 

تصور دنیای صنعتی مدرن بدون کاتالیست غیر ممکن است، چرا که؛ بیش از ۹۰ درصد مواد شیمیایی حداقل از یک مرحله­ ی کاتالیستی در فرآیند تولید عبور می­ کنند و ۲۰ درصد کل محصولات صنعتی دنیا در زنجیره ­ی تولید خود نیاز به کاتالیست دارند. کاتالیست ­های مورد نیاز صنایع پالایشی و پتروشیمی به عنوان کالاهای مصرفی در مجتمع ­های عملیاتی مختلف، همیشه به عنوان یکی از دغدغه­ های صاحبان صنایع از جهت تامین کیفیت و قیمت مطلوب، مطرح بوده است. به همین منظور طی سال­ های اخیر شرکت­ های متعددی در داخل کشور با توجه به شرایط سیاسی کشور و البته سرریز شدن پژوهش ­های صورت گرفته در دانشگاه ­ها با توجه به رشد تحصیلات تکمیلی و همچنین افزایش تعداد شرکت­های دانش ­بنیان، مدعی توان تولید کاتالیست ­های مورد نیاز صنعت شده ­اند. در این بین مشاهده شده است که علی رغم وجود شرکت­ های متعدد و مدعی در داخل کشور، همچنان کاتالیست­ های مورد نیاز مجتمع­ های پتروشیمی و پالایشگاهی از خارج از کشور وارد می­ گردد.

با توجه به وجود مجتمع ­های بالفعل و بالقوه­ ی پالایشگاهی و پتروشیمیایی در داخل کشور، چیزی در حدود ۷۰۰ میلیون دلار ارزش مصرف سالیانه ­ی کاتالیست در ایران است. که سهم کاتالیست­ های پتروشیمیایی با توجه به تعدد و تنوع فرایندهای به کارگیری شده، تقریبا ۴۵۰ میلیون دلار در سال است. مجتمع ­های پالایشگاهی کشور نیز علی­ رغم ضریب پیچیدگی پایین و الگوی فراورش نامناسب، ۲۵۰ میلیون دلار در سال کاتالیست مصرف می­ نماید. آمار حاکی­ از آن است که از ۷۰۰ میلیون دلار ارزش بازار داخلی کاتالیست، تنها ۱۰ درصد آن توسط شرکت­ های داخلی تامین می­ گردد.

از آنجا که صنعت نفت و گاز کشور از حیث تامین نیاز خود به تکنولوژی ­های فرایندی (License)، کاملا وابسته به خارج از کشور می‌باشد، لذا نتیجتا صنعت کاتالیست نیز با توجه به وابستگی مستقیم به لایسنس ­های به کارگیری شده، وارداتی خواهند بود. به نظر می ­رسد، شرکت­ های دارای دانش ­فنی فرایندهای پالایشگاهی و پتروشیمیایی در دنیا با گذر زمان و روند جهانی شدن (Globalization) با تشکیل شبکه­ های تولید و تامین اقدام به تقسیم کار نموده ­اند.

در واقع وجود ارتباط مستقیم بین دو بخش توسعه تکنولوژی فرایندی و توسعه تکنولوژی کاتالیستی و البته توجه به ماهیت این دو بخش که زمان ­بر و هزینه­ بر خواهند بود، می­ توان انتظار به توسعه صنعت کاتالیست در کشور داشت. با توجه به بازارهای رقابتی موجود در جهان در هر رشته صنعت و بالتبع صنعت کاتالیست، نیاز است شناخت دقیقی از بازیگران اصلی این صنعت در دنیا بدست آورد. با توجه به وجود ارتباطات تنگاتنگ بین صاحبان فناوری فرایندهای پالایشگاهی و پتروشیمی و تولید و تامین­ کنندگان کاتالیست ­ها در زنجیره ­ی جهانی، باید تحلیل مناسبی از مدل همکاری­ ها و استراتژی­ های آینده ی این شبکه انجام داد تا بتوان توانمندی­ ها و ابزار لازم به منظور رقابت‌پذیری با این شبکه را در داخل کشور برای کاتالیست­ های اولویت­ دار کشور ایجاد نمود.

انواع کاتالیستها

 • کاتالیست فرایندهای پالایشگاهی
  • تصفیه هیدروژنی Hydro Treating
  • کراکینگ هیدروژنی Hydro Cracking
  • کراکینگ بستر سیال FCC
  • تبدیل کاتالیستی  Reforming
  • ایزومریزاسیون  Isomerization
  • آلکیلاسیون  Alkylation
  • بازیافت گوگرد SRU
  • مراکس
 • کاتالیست فرایندهای شیمیایی
 • کاتالیست فرایندهای پلیمری
 • کاتالیست های گروه پلاتینیم PGM
 • کاتالیست های زئولایتی

منبع متن: وب سایت مــرکز مـطالــعات زنجیـــره ارزش


دریافت فایلهای آموزشی

۱- دانلود جزوه آموزشی کاتالیست، انواع و فرایندهای آن-وب سایت مــرکز مـطالــعات زنجیـــره ارزش – ۲۷ صفحه- PDF

۲- دانلود جزوه کاتالیست و کاربردهای آن- ۱۷ صفحه- PDF

۳- دانلود جزوه نانو کاتالیستها و کاربرد آن در صنایع پالایش و پتروشیمی-گروه نفت و انرژی دانشگاه شریف- ۲۴ صفحه- PDF

۴- دانلود جزوه کاتالیست در فرایندهای شیمیایی- ۵۳ صفحه- PDF

۵- دانلود جزوه کاربرد نانو کاتالیستها در تصفیه هیدروژنی فرایندهای پالایش نفت- ۱۰ صفحه- PDF

۶- دانلود جزوه ساخت کاتالیست و تعیین مشخصات آن- ۲۶ صفحه- PDF


تبلیغات شما اینجا درج می شود

۷- دانلود جزوه کاتالیست های تبدیل انرژی- ۵ صفحه- PDF

۸- دانلود جزوه نانوکاتالیست و نانو ذرات کاتالیستی- ۹ صفحه- PDF

۹- دانلود جزوه کاتالیست هتروژن-دکتر شهبازی- ۱۰۹ صفحه- PDF

۱۰- جزوه آموزشی کاتالیست

۱۱- دانلود جزوه نانو زیست کاتالیست ها- ۹ صفحه- PDF

۱۲- دانلود جزوه بررسی نقش انواع کاتالیستها در فرایندهای تولید سوخت بیو دیزل- ۲۱ صفحه- PDF

۱۳- دانلود جزوه مبدل کاتالیست- ۷ صفحه- PDF

۱۴- دانلود جزوه آزمایشی برای نشان دادن تأثیر کاتالیزور بر سرعت واکنش- ۳ صفحه- PDF

۱۵- دانلود مقاله بررسی عملکرد گوگردزدایی هیدروژنی ترکیبات مختلف گوگردی با کاتالیست های متفاوت توسط شبیه سازی رآکتور سه فازی تصفیه هیدروژنی- ۱۹ صفحه- PDF

۱۶- دانلود پایان نامه شبیه سازی CFD فرایند ریفرمینگ بخار متانول در راکتور بستر ثابت بر روی نانو کاتالیست Cu/ZnO/Al2O3 توسط نرم افزار Fluent

۱۷- دانلود کتب انگلیسی کاتالیستها:

۱۸- دانلود مجموعه دفترچه های آموزشی کاتالیست شرکت UOP

۱۳۹۶/۱۰/۶ - در ۴:۲۸ ب.ظ

سلام.مدیریت محترم از شما بابت مطالب آموزنده و کاربردی سایت کمال تشکر را داریم.موفق باشید.

© انتشار مطالب با ذکر نام وبسایت و با اهداف آموزشی بلامانع است