0

آموزش استانداردها / بازرسی و کنترل کیفیت / جوشکاری و تستهای غیر مخرب

استاندارد API-1104 فارسی- جوشکاری خطوط لوله و تاسیسات

اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۵ در ۲:۰۰ ب.ظ


تبلیغات-فرادرس
W3Schools

استاندارد ۱۱۰۴ API در مورد جوشکاری ذوبی جهت جوشکاری لب به لب و گلوئی و جوش ساکت (پریزی) در پالایشگاه و تلمبهخانهها و پتروشیمی مورد استفاده قرار گیرد. در API 1104 نحوه آزمایش جوشکاران و همچنین عملیات رادیوگرافی و نمونهبرداری جهت آزمایشات مکانیکی برای تعیین کیفیت جوش بیان گردیده است و مطابقت کامل دارد.

روش جوشکاری لوله ها و عملیات تنشزدایی ASTM با لولههای API5L لولههای مربوطه نیز در این استاندارد قید گردیده است. تفسیر فیلمهای رادیوگرافی و مقدار عیوب مانند سرباره و عدم نفوذ و تخلخل جهت پذیرش در این استاندارد شرح داده شده است. این استاندارد در مورد جوشکاری با گاز و قوس الکتریکی به طریقه لب به لب یا شکافی- نواری و گلویی جهت لوله های کمپرس- پمپاژ و انتقال نفت خام و سایر مشتقات آن و سوختهای گازی شکل استفاده میگردد. جوشکاری امکان دارد که با یکی از روشهای جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود فلزی محافظت شده، جوشکاری قوس الکتریکی زیر پودری، جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود تنگستن و گاز محافظ، جوشکاری قوسی- فلزی با گاز محافظ و یا جوشکاری اکسی استیلن بطور دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک و یا ترکیبی از این تکنیکها صورت پذیرند.

در عین حال ممکن است جوشها به طریقه جوشکاری ساکن و جوشکاری گردان و یا ترکیبی از این دو انجام گیرد. این استاندارد همچنین شامل موازین تعیین شده قبولی جوشها در تست تخریبی و بازرسی به طریقه پرتونگاری میباشد. در ضمن دستورالعمل بازرسی با پرتونگاری نیز ارائه شده است. دستگاهها و تجهیزات جوشکاری اعم از جوشکاری با گاز یا قوس الکتریکی باید از لحاظ ابعاد و نوع برای جوشکاری قطعه موردنظر مناسب بوده و باید وضعی داشته باشد که علاوه بر استاندارد و قبولی جوشها، تداوم عملیات و ایمنی کارگران تأمین گردد.

فایلهای زیر شامل ترجمه API ۱۱۰۴: استاندارد جوشکاری خطوط لوله و تأسیسات وابسته است.

۱- ترجمه API-1104- شرکت گاز

۲-  ترجمه اداره کلی بازرسی فنی و خوردگی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب- مهدی زیدی

۳- ترجمه API-1104- پروژه

۴- ترجمه فارسی API-1104 روی نسخه انگلیسی- سعید احمدی جزانی


برچسب‌ها, , ,


راهنمای دانلود از وبسایت:
در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
در صورت بروز مشکل، از مرورگرهای دیگر استفاده نمایید. چنانچه لینک موجود نبود، شماره آن را در بخش زیر کامنت بگذارید تا بررسی گردد.

@OilAndGas


تبلیغات-فرادرس

آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: