0

برق، کنترل، ابزار دقیق، مخابرات / خطوط لوله انتقال (پایپلاین) / متریال، خوردگی، رنگ، پوشش و حفاظت کاتدی

تاثیر القای برق AC و مشکلات خوردگی ناشی از آن بر خطوط انتقال انرژی نفت و گاز

شهریور ۱۱, ۱۳۹۵ در ۴:۴۷ ب.ظ


تبلیغات-فرادرس
W3Schools

امروزه در اکثر مراکز صنعتی و دانشگاه های دنیا، خوردگی و مشکلات ناشی از آن به خوبی شناخته شده است و اهمیت ارزیابی و مقابله با این سرطان صنعت بر همگان آشکار می باشد. این امر زمانی که پای ایمنی و سلامتی انسان ها و مردم یک کشور در میان باشد اهمیت دوچندانی پیدا می کند. اگرچه در طی این سال ها پیشرفت های زیادی در جهت تکامل دانش مهندسی خوردگی و مقابله با این معضل صورت گرفته است اما با این حال روزی نیست که شکل تازه ای از آن در صنایع، به ویژه صنایعی مانند نفت، گاز و پتروشیمی ظاهر نگردد.

خوردگی ناشی از جریان‌های AC یکی از شکل‌های خوردگی است که سالهاست تجهیزات فلزی مدفون در خاک و به ویژه خطوط لوله انتقال را تحت تاثیر زیان‌های خود قرار داده است. اهمیت توجه به این شکل از خوردگی از سال ۱۹۸۶ در کشورهای پیشرفته صنعتی درک شده و خسارات تحمیل شده به دولت و صنعت این کشورها همواره بخش مهمی از اخبار خوردگی را به خود اختصاص داده است. حوادث ناگوار خطوط لوله انگلستان در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۳ هرگز از ذهن کارشناسان خوردگی جهان پاک نخواهد شد به ‌طوری‌که اکنون پس از سال‌ها تحقیق و بررسی، دو استاندارد مهم و کاربردی NACE RP 0177 و BS EN 15280 در این زمینه تدوین شده است.


دانلود مقاله- نویسنده: مهندس بیژن پوراعظمی


برچسب‌ها


راهنمای دانلود از وبسایت:
در هر نوشته وبسایت، فایلها به صورت شماره بندی شده ارائه شده است. کافی ست روی عنوان هر شماره کلیک نمایید تا دانلود مستقیم آن شروع گردد.
در صورت بروز مشکل، از مرورگرهای دیگر استفاده نمایید. چنانچه لینک موجود نبود، شماره آن را در بخش زیر کامنت بگذارید تا بررسی گردد.

@OilAndGas


تبلیغات-فرادرس

آموزشهای مرتبط زیر را نیز حتما مطالعه نمایید:

ما به نظرات پیشنهادی، انتقادی و حمایتی شما نیاز داریم، چند کلمه برایمان بنویسید: